banner608
banner609
16 Kasım 2014 Pazar 14:02
ULUCANLAR CEZAEVİ'NDEN DÜNYA'YA BARIŞI MESAJI
banner610

ULUCANLAR CEZAEVİ'NDEN DÜNYA'YA BARIŞI MESAJI


 

İzmit merkezli sivil toplum örgütü olan Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Kültür ve Sanat Derneği Dünya Barışını Anadolu Topraklarından Başlatmak İçin dur durak bilmiyor...

İlk kez 2013 yılında 14 kentte eşzamanlı olarak 314  sanatçının katıldığı barış sergileri ile adını duyuran dernek geçtiğimiz aylar da 20 farklı ülkenin sanatçılarıyla Kocaeli'de Yalnızca Barışa Tarafız sempozyumu gerçekleştirdi. Dernek sempozyumda yayınladığı manifesto ile her ay Anadolu'nun farklı kentlerinde Yalnızca Barışa Tarafız Sergileri açarak final de bu sergilere katılan 1000 Sanatçının 1000 Barış eserlik sergisi ile Kocaeli'de dünyanın en büyük çok uluslu barış sergisini açacaklarını deklere etti...

İlk Sergi Ulucanlar Cezaevi Müzesinde...

Cumhuriyetin ilk cezaevi olan ve karanlık geçmişi ile tanınan Ulucanlar Cezaevi,  26 Eylül 1999 tarihinde mahkumların giriştiği isyan sonucu, mahkumlara yönelik '' Hayata Dönüş Operasyonu '' başlatılmış ve bu operasyonda onlarca tutuklu ve hükümlü hayatlarını kaybetmişti. 2010 yılında müzeye çevrilen Ulucanlar Cezaevi restore edilerek bir müze ve sanat galerisine dönüştürülen mahkum koğuşlarında sanat severlere ev sahipliği yapmaktadır. Dernek  Dünya Barışını ve 1000 yıllık kardeşlik bağlarımızı ifade edilebilecek en iyi örneğin Ulucanlar Cezaevi olduğuna inandığından burada farklı disiplinlerden oluşan sergi düzenledi.

Sergi Açılış Galasına Hablemitoğlu Ailesinden Destek.

Dernek Yönetim Kurulu 18 Aralık 2002 Tarihinde Uğradığı Silahlı Saldırı Sonucu Şehit Edilen Doç Dr. Necip HABLEMİTOĞLU'nun eşi, Ankara Üniversitesi Sağlık Birimleri Dekanı Şengül Hablemitoğlu'ndan serginin açılış kurdelasını kesmesi için davette bulundu. Aynı tarihte İstanbul'da konferans vereceği için açılış kurdelasına katılamayacak olan Şengül Hablemitoğlu'nun yerine aileyi temsilen, küçük kızları Uygar Hablemitoğlu dernek yöneticileri ile birlikte açılış kurdelasını kesti.

Uçurtmayı Vurmasınlar...

Bir dönem Türk sinemasında büyük tartışma konusu yaratan ve izleyicilerini gözyaşlarına boğan UÇURTMAYI VURMASINLAR filmi Ulucanlar Cezaevi'nde Çekilmişti. Ebru Sanatı öğreticisi Meral ÖZCAN'ın  2-7 yaş ile aralığındaki çocuklar, ebru sanatı eserlerini sergiye astılar ardından Ulucanlar Cezaevi'nin semalarında uçurtmalarını uçurarak barış ve özgürlük mesajı verdiler.

Şarapnel Parçalarından Anne Adlı Bir Eser...

Sanatçı katılımlarının yoğun olduğu sergi açılışında sergilenen her eser düşündürücü. Heykeltraş İjlal Marmaris'in gerçek bomba parçalarından kullandığı malzemelerden yaptığı Anne adlı eser , Ayşegül Özbek'in 12 Eylül döneminde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal EREN heykeli ve Funda Alkan CUMBUL'un kurşun askerlerden oluşturduğu çalışmasının yanı sıra sergi de ki tüm eserler dünya barışı adına  sanat severlerin umutlarını tazeler nitelikteydi.

Sergi Açılış konuşmasını Fatma GEDİKSİZ gerçekleşti...

Dernek adına Sergi Açılış konuşmasını yapan YBT Derneği Başkan Yardımcısı Fatma Gediksiz yaptığı konuşmasında

'' Savaşın çıkmasına sebep olmayanlar olarak,

Milyonlarca insanın ölümüne ve bir o kadarının sakat kalmasına sebep olmayanlar olarak,

İnanç adı altında insanların boğazlarının kesilmesine sebep olmayanlar olarak

Masum çocukların katledilmesine sebep olmayanlar olarak,

İnsanların vatanlarından göç ettirilerek mülteci kamplarında yaşamaya mahkum etmeyenler olarak fakat bir yandan da yapay gerilimlerle kendilerinin birbirlerine hasım bulanlar ve bunu engelleyemeyenler olarak.... Burada biraradayız..

Dünyaya şiddet ve kan getirenlerin barış anlayışları ile, gerçek barışı özleyenlerin anlayışları arasında bir fark olduğunu fark ettirmek için...   Burada biraradayız...

Ülkeleri için gerçekten barış isteyenlerin, kendi aralarında dahi anlamsız yere birbirleriyle çatıştıkları olabilir.

O halde burada yapılması gereken, kullanılıp duran bu barış sözcüğünün derinindeki değeri soğukkanlılıkla yeniden tanımlamak ve kandan arındırmaktır.

Biz, bu sergide YALNIZCA BARIŞA TARAF OLMAKTAN  söz ediyoruz.

Daha açık bir söyleyişle, Anadolu Topraklarından Başlattığımız Barış Seferberliğimiz ile yeryüzündeki tüm  savaşların bitmesini istiyoruz;

Savaşın ilk nedeni her ne olursa olsun, kim haklı olursa olsun, şu anda bunların düşünülmesinin ve tartışılmasının anlamsız olduğunu da biliyoruz.

Savaşın nedenlerini düşünmüyoruz ve tartışmıyoruz, yalnızca bugüne kadar milyonlarca kişinin öldüğü tüm savaşların TAM ŞİMDİ  SONA ERMESİNİ İSTİYORUZ...

Biz, bu sergide Barışa Taraf Olanlar,  ne ölmek ne de öldürmek istiyoruz...Ve biz, bu Barışa Taraf Olanlar, içeride hasım olarak birbirimizi değil, 1000 yıllık kardeşliğimize fitne -fesat sokan ve kardeş kavgasından yana taraf olanları görüyoruz.

Daha da önemlisi 1000 yıllık kardeşliğimizin bozulmasından çıkar sağlayanların, barış sözcüğünü tahrif etmesinden de büyük rahatsızlık duyuyoruz.

Barış adına Ülkeye şiddet ve kan getirenlerin kullandığı barış sözcüğü ile, bizim kullandığımız barış kavramını birbirinden ayırabilmek amacıyla da sanat diline müracaat ediyoruz.

Sonuçta biz, silahlardan ve kandan arınma anlamında, gerçek barışı isteyenleriz.” dedi.

TAM ŞİMDİ BARIŞ BELGESELİ ÇEKİMLERİ DEVAM EDİYOR...

Dernek Başkanı Vedat ÇALIK'ın üstlendiği Tam Şimdi Barış Belgeseli Ulucanlar Etabında  Yalnızca Barışa Tarafız projesine katılan tüm sanatçıların, sunumlarının , eser ve barış mesajlarının dökümantasyon çalışmalarının gerçekleştirildiği projede çok uluslu bir barış belgeseli de çekiliyor..

Yalnızca Barışa Tarafız Sergileri Ulucanlar Etabı açılışı dolayısıyla, İnsanların kardeşliği ve eşitliği üzerine kısa bir konuşmayla sözlerine başlayan Dernek Başkanı Vedat ÇALIK,

'' Sanatın evrensel gücünü kuşanarak dünya barışını Anadolu topraklarından başlatıyoruz.

Projede görev alan  teknik ekibimiz ile Yalnızca Barışa Tarafız Projelerinde savaş oyunları karşısında ezilen tüm dünya halklarının dünya barışına olan özlemini ve barışa olan ihtiyacı vurgulamaya çalışıyoruz.

Bugün fiziki olarak yanımızda bulunamayan fakat ruhen aramızda olduğunu hissettiğimiz,

Yurtta Sulh Cihan da Sulh Sözleri ile Bize ilham veren Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyor ve Cumhuriyetin çocukları olarak aynı mesajı Anadolu topraklarından yeniden hatırlatıyoruz.  '' sözleriyle duygularını dile getirdi.

Sergi Açılışları Devam Edecek

Anadolu'nun farklı kentlerinde farklı sanatçılar ile her ay bir sergi açacağı ve bu sergilere katılan 1000 sanatçının 1000 barış eserini finalde KOCAELİ'de sergileyecek olan Yalnızca Barışa Tarafız Derneğinin önümüzde ki ay yapılacak olan sergisi Mersin'de gerçekleşecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482