banner560
banner573
banner572
28 Mart 2016 Pazartesi 15:26
Ülkücüler, solcular ve AKP kurucusu bu kurultayda buluştu
banner508
Milli Anayasa Hareketi Kurultayı Ankara’da Türkiye’nin 81 ilinden gelen delegeler ve yurttaşlar ile gerçekleşti. 5 saate yakın süren Kurultay olaysız bir şekilde tamamlanırken vatandaşlar attıkları sloganlarla birlik ve beraberlik vurgusu yaptılar. Konuşmacılar da sık sık vatandaşları korku iklimine teslim olmamaya çağırdılar.


ÖNDE GELEN İSİMLERDEN DESTEK MESAJLARI

Programları sebebiyle Kurultaya katılamayan önemli isimler, yolladıkları mesajlar ile toplantıya destek mesajlarını ilettiler.


Eski Başbakan Yardımcılarından AKP kurucusu Ertuğrul Yalçınbayır Kurultaya katılanlara selamlarını ve saygılarını ileterek, “Cumhuriyetin nitelikleri ile, insan haklarına saygının korunduğu bir demokrasi, bağımsız ve tarafsız yargı istiyorum” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof . Dr. Metin Feyzioğlu, Prof. Dr. Nejdet Basa’nın okuduğu mesajda bölücü anayasaya karşı olduklarını belirterek, “Her yeni anayasa kurucu ideolojiyi yansıtan belgedir. Bizim anayasamızın belgesi de, anayasamızın 4. maddesine göre değiştirilemez ve teklif dahi edilemez” dedi.

Ayrıca CHP Bursa Eski Milletvekili Yahya Şimşek ve Uludağ Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkıran da mesajlarını ilettiler.


ÜLKÜCÜLER İLE SOLCULAR BULUŞTU
Milliyetçi hareketin önde gelen isimlerinden Enis Öksüz, Namık Kemal Zeybek gibi bakanlar, 68’liler Vakfı Başkanı Namık Kemal Boya, Sosyalist Yazar Yavuz Alogan aynı kürsüyü paylaştı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in yanı sıra DSP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Sami Türk, ANAP Eski Grup Başkan Vekili Metin Öney, CHP’nin ulusal kanadının önemli isimleri Birgül Ayman Güler, Dilek Akagün Yılmaz ve Nur Serter, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Hacı Bektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu da Kurultay’da bulunan isimler arasında yer aldı.


81 İL ADINA HAKKARİ DELEGESİ KONUŞTU
Hakkari halkına selamlarını getirdiğini belirten, Hakkari Yüksekova’dan Kurultay’a katılan korucu ailesi lideri Seyit Tahir Öztepe’nin konuşması ayakta alkışlandı.

Öztepe, “Anayasamızı yok etmeye çalışıyorlar. Hangi hakla? Niçin? Bu anayasa hangi hakkımızı elimizden almış?” diye konuştu. Konuşmasına “Mehmetçiklerin ve Türk polisinin sayesinde ve buradaki vatanperver insanlarımızın sayesinde Atatürk ilkesi tekrar kurulacaktır” diye devam eden Öztepe, “Ben Kürdüm. Ama benim bir bayrağım var. Atamın kanıyla yoğrulmuş ay yıldızlı bayrak! Başka bir bayrağı, paçavrayı kabul etmiyorum. Kürt kelimesinin terör ile özleşleştirilmesi büyük bir fitnedir. Benim evim dağın başında, kırk yıldır bayrak dalgalanıyor. Vatanımızı gerekirse kanımın son damlasına kadar savunacağım” şeklinde konuştu.

Kurultayın sonuç bildirgesini Milli Anayasa Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Birgül Ayman Güler okudu.

Kurultayda kitle örgütlerinin temsilcileri de vardı:

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Türkiye Liseliler Birliği, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Türkiye Sanatçılar Birliği, Tüm Öğretim Üyeleri Derneği, 68’liler Birliği Vakfı, CUMOK, çok sayıda taşeron işçi derneği temsilcisi gibi kuruluşların başkan ve yöneticileri de Kurultay salonunda yerlerini aldı. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreteri Öner Tanık da konuklar arasındaydı.


KURULTAYIN SONUÇ BİLDİRGESİ ŞÖYLE

1- Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi bölünmez bir bütündür. Topraklarımız üzerinde birden fazla egemenlik alanı yaratılamaz. Bölgecilik yapılarak özerklik, federasyonculuk güdülemez. Ülkemizin bir karış toprağından vazgeçilmesi söz konusu dahi olamaz.

2- Türkiye Cumhuriyeti’nde egemenlik Türk Milleti’ne aittir. Çokkültürcülük adına etnik ayrılıkçılık, ümmetçilik adına mezhebi parçalanma yoluyla Türk Milleti’nin bütünlüğü bölünemez. Ulusun varlığıve egemenlik hakları, hiçbir koşulda ortadan kaldırılamaz.

3- Ulusal/milli birliğimizin sağlamlaşarak sürdürülmesi, egemenlik ve bağımsızlık haklarımızın dokunulmazlığı için, 1919’dan sonra bir kez daha, tarihsel bir görev ile karşı karşıyayız. Bu görev‘müdafaa-i hukuku milliye' görevidir. Bu görevi üstleniyor, ulusal haklarımızı savunma mücadelesinden bir an bile geri durmayacağımızı ilan ediyoruz.

4- Her türlü kültürel ve toplumsal özelliklerimizin red ve inkarına karşı olduğumuz gibi, bu özelliklerimizi Türk Milleti’ni etnik – mezhebi topluluklara bölme aracı yapan her türlü kimlikçiliği ve siyasallaştırmayı reddediyoruz. Etnikçi ve ümmetçi kesimlerle bunları destekleyen dış dünya aktörlerinden, Türk Milleti’nin varlığına ve haklarına saygı göstermelerini ve bu yöndeki Yeni Anayasa girişimlerinden vazgeçmelerini bekliyoruz.

5- Anayasa’dan Türk Vatandaşlığı statümüzü silmeye ve egemenliği Türk Milleti’nden almaya yeltenen Yeni Anayasa saldırısına karşı, varoluşumuzu savunma ve direnme esasının meşru olduğunu ilan ediyoruz.

6- Siyasal ümmetçilik güdenlerin ortadan kaldırmak istedikleri ulusal/milli devlet, bireysel ve sosyal özgürlüklerimizin güvencesi olan laiklik ilkesinin koruyucu zırhıdır. Bireysel hak ve özgürlüklerimizi cemaatlere devredecek birYeni Anayasa’ya karşı, yurttaşlık haklarımızı ve özgürlüğümüzü savunma ve direnme esasının meşru olduğunu bildiriyoruz.

7- Yeni Anayasa, komşularımızı olduğu gibi, ülkemizi de emperyalizme dayanarak yıllardır kana bulayan etnik bölücülükle yapılan “müzakere”lerin nihai halkasıdır. Adına çözüm denen, gerçekte ülkemizin çözülmesini hedefleyen bu“müzakere”lere yeniden başlanmasına izin verilemez. Şimdiye kadar yapılmış anlaşmaların Yeni Anayasa adıyla gündeme getirilmesi, hiçbir koşulda kabul edilemez.

8- Yeni Anayasacılığın ana damarı dışarıdadır. Yeni Anayasalar, dünyada ve bölgemizde yeniden bir paylaşım savaşı yürüten küresel emperyalizmin saldırı aracıdır. Ülkemizde sözde çokkültürcülük ve etnikçilik, mezhepçilik peşinde sürüklenenleri, çağımızın bu çıplak gerçeğini fark ederek, bu gayrımilli saldırganlığa alet olmaktan vazgeçmeleri için uyarıyoruz.

9- Küresel emperyalizm mazlum milletler dünyasını operasyon, terör ve işgalle köleleştirirken, uluslararası hukuku da ulusal/milli hakları savunmayı ‘ırkçılık’ ve ulusal varlık için direnmeyi ‘teröristlik’ sayacak bir sopaya dönüştürme gayretindedir. Boyunduruk vurduğu ülkelere biçtiği Yeni Anayasalar, bu sopanın zincirleridir. Küresel emperyalizmin boyunduruğunu reddetmek, hiç kuşku yok, uygarlığın çöküşüne karşı itirazımız ve meşru direnme hakkımızdır.

10- Büyük Ortadoğu Projesi temelinde Kuzey Afrika ülkelerinde, komşularımız Irak’ta, Suriye’de tanık olduğumuz gerçek, ulusal/milli varlıkların ortadan kaldırılmasından ve bu ülkelerin kabile - aşiretlere, etnisite - mezheplere ayrıştırılmasından, parçalanmasından ibarettir. Ulusal/milli varlıkları ve hakları yok edilmeye çalışılan komşularımızın, tüm dünya uluslarının ve insanlığın kutlu geleceği için, küresel emperyalizmin tam karşısında olduğumuzu duyuruyoruz.

11- Milli Anayasa Hareketi, karşı karşıya olduğumuz gayrımilli anayasacılık saldırısına karşı, ulusal varlığımızı ve haklarımızı savunma ve direnme iradesini ifade eder. Aynı iradeye sahip tüm ulusal ve vatansever kişi, topluluk ve tüzelkişileri, daha önce ve şimdi sahip oldukları siyasi görüşlerine ve partilerine bakmaksızın bu iradeyi yükseltmeye çağırıyoruz.

Son Güncelleme: 28.03.2016 17:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482