banner598
banner608
banner654
16 Kasım 2016 Çarşamba 12:23
Türkiye’yi terör belasından kurtaracağız
banner610
Kocaeli Sanayi Odası’nın Kasım ayı meclisi, meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Kocaeli Sanayi Odası’nın bugünkü konuğu ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü oldu. Özlü’nün toplantıya katılması öncesinde çok geniş güvenlik önlemleri alındı. Ankara’dan getirilen bomba arama köpeği AVİ toplantının yapılacağı salonu didik didik aradı. KSO meclisi de aramaların tamamlanmasının ardından başladı. 

EN FAZLA EYLÜL’DE HİSSETTİK
Meclisin açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şu açıklamalara yer verdi: “Üçüncü çeyreğin son verisi olan Eylül ayı Sanayi endeksi yıllık yüzde 3,1 ve aylık yüzde 3,8 azaldı. Eylül ayı, kalkışmanın etkisinin en fazla hissedildiği ay olduğunu düşünüyoruz. Üçüncü çeyrekte sanayideki büyüme ortalama yüzde 2 azaldı. Dolayısıyla üçüncü çeyrek GSYİH’daki büyüme oranımızın, yüzde 1-1,5 arası olabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak dördüncü çeyrek verilerinden daha ümitliyiz. İhracat artışına göre; Ekim ayından itibaren canlanma bekliyoruz. Zeytinoğlu’nun konuşmasının ardından gündem maddeleri oylandı.

BİNAMIZ KÖTÜ DURUMDA
Oda binasına ek hizmet binası ve kat çıkılmasının ihtiyatlar hesabından yapılması konusunun oylanmasından önce açıklama yapan Zeytinoğlu, “KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,” Odamızın 22. Yılı bu binadaki. Yenileyeceğiz diye pek bir şey yapmadık bu binaya. Binamız kötü durumda. Bir kat ilave etmek istiyoruz. Güney yakasını genişletme çabamız var. Ayrıca odanın kuzey kısmındaki yani ön tarafındaki kamuya ait alanlar Büyükşehir Belediyesinde. Büyükşehir Belediyesi ile pazarlık yapıyoruz. Kiralamaya devam da edebiliriz. Uygun bir fiyat olursa satın almak istiyoruz” dedi, gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

BAKAN’A SIKINTILARI ANLATTI
Meclisin tamamlanmasının ardından saat 11.00’de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Kocaeli Sanayi Odası’na geldi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci,  AKP Kocaeli İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu da programda hazır bulundu. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Bakan Özlü’ye Kocaeli ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmasının ardından, Özlü’den taleplerde bulundu. Zeytinoğlu, “Kocaeli’de 4-5 tane sanayi sitesi var. Odamızın bazı ilçelerde temsilcilikleri var ve bu şekilde sorunları çözüyoruz. OSB’ler ile odaların ilişkilerinin düzenlenmesi noktası da bizim için önemli. 

TALEBELERE DESTEK ARTARSA..
OSB’ler ile odaların bağının zayıflatılmasının değil güçlendirilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Ham maddede dışa bağımlı olduğu sektörlerde sıkıntı var.  Batıdaki ülkelerde olduğu gibi yerli malı belgesi verilmesi yönündedir. İşsizlik oranı açıklandı. 6 bin işsize 100 kişi için başvuru yaptık fakat 42 kişi döndü. Burada bir yanlışlık var. Bir uyuşmazlık var diye düşünüyorum. Meslek liselerinde talebelere 4 bin 500 TL destek oluyorsunuz bu desteği 10 bin TL’ye çıkartırsak talebin de meslek liselerinin de artacağını düşünüyorum.  

TÜRKİYE’DE ÖNCÜ KENT OLDUK
Ardından söz alan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Kocaeli’nin sanayi noktasında bir lokomotif görevi gördüğüne vurgu yaparak şunları söyledi: “Kocaeli üretimin bütün alanlarında Türkiye’ye önemli katkılar sağlayan bir büyükşehir. Geriden bu yana sahip olduğu stratejik noktasını bilgi ile de güçlendiren bir il olarak Türkiye’nin öncü kenti durumundayız. Bilişim Vadisi başta olmak üzere AR-GE merkezlerimiz, Gebze Teknik Üniversite’miz ve diğerleri olmak üzere bilgi anlamında da önde olmayı hedefliyoruz. KSO bu değişimlerde öncü bir rol üstlenmiştir. Kocaeli bir sanayi kentidir ama çevreye saygılı, sanayicisi ile bunu başaran bir kenttir.”

TEKNOLOJİ DE DE LİDER OLACAK
Son sözü alan isim Kocaeli Sanayi Odası’nın konuğu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü oldu. Özlü Kocaeli’yi önemsediğine dikkat çekerek başladığı konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Kocaeli’nin ekonomisini önemsiyorum Kocaeli ekonomide lokomotif kentlerden biridir ve Kocaeli sanayinin lokomotifidir. Ekonomik faaliyetlerde de her zaman önde olmuştur, sanayi üretimi ve ihracatta ise  2. sırada yer alıyor. Bizler Kocaeli’nin teknolojide de liderlik edeceğine inanıyoruz. Bilişim Vadisi olmak üzere bir çok yatırımı da Kocaeli’de yapıyoruz.

FİKRİ IŞIK İLGİLENİYOR
Bizim bir ayağımız her zaman Kocaeli’de olacak. Benden önceki iki bakanımız da Kocaeli’nin milletvekiliydi ama Kocaeli’deki sanayicilerimiz için değişen bir şey yok. Fikri Işık her sorununuzla yakından ilgileniyor. Biz de elimizden geleni yapacağız.  Türkiye ekonomisi ihracat yolunda büyüyor. İhraç ettiğimiz ürünler ise yarı mamulleri ihraç ediyoruz. İhracata dayalı bir ekonomik büyüme modeline sahipseniz dış ilişkileriniz çok önemli. AKP olarak 2002’de göreve geldiğimiz günden itibaren tüm dünya ile olan ilişkilerimizi kazan kazan düşüncesine göre düzenledik. Bizimle iyi geçinmek isteyen her ülkeyi dost ve müttefik olarak görüyoruz ve göreceğiz. 

TAHAMMÜLÜMÜZ YOK
Uysal başlı koyun da değiliz. He egemen ülke gibi bizim de kırmızı  çizgilerimiz vardır. Terör destekçilerinin korunmasına tahammülümüz yoktur. Kendi ülkelerinde teröre çanak tutanların bize hariçten gazel okumasına kula tıkıyoruz. Teröre destek olanların bize demokrasi dersi vermelerine kulak tıkıyoruz.  Türkiye’yi terör belasından kurtaracağız, AB’ye de bizi alın diye yalvarmayacağız. Yaşananlar şunu göstermiştir ki AB’ye bizim ne kadar ihtiyacımız varsa AB’nin Türkiye’ye daha fazla ihtiyacı vardır. Son dönemde ülkemizde zor hadiseler atlattık.  Çok zorlu hadiselerle boğuştuk. Bu zorluklara rağmen dimdik ayaktayız. 

ARGE MERKEZLERİ ARTTIRILMALI
Makine sektöründe 1 kilo ithal ediyorsak iki kilo ihraç etmeliyiz.  Sanayi sektöründe markalaşma seviyemizi arttıracağız. Bunları başarmak için çok ciddi çalışmalar içerisindeyiz. ARGE Merkezi açmayı kolay hale getirdik. Ülkemizde 287 ARGE Merkezi bulunuyor. Bu sayıyı önce 500’e ardından da bine çıkarmayı düşünüyoruz. KSO’nun her üyesinin bir ARGE veya Tasarım merkezi kurması gerekiyor. Beraber çalışalım ve bu kentteki ARGE merkezlerini arttıralım

İŞ ORTAMINI GELİŞTİRECEĞİZ
Sanayi Mülkiyet yasa tasarımızı yasalaştıracağız diyen Özlü,”  İş ve yatırım ortamını daha da geliştireceğiz.  Üretim reform paketiyle yatırımcıların üzerindeki birçok yükü kaldıracağız. 4. Sanayi devrimiyle ilgili etkin politikalar üretiyoruz. Biz hükümet olarak üzerimize düşeni yapacağız.”

İLÇELERDE ODA KURULMASINA KARŞIYIM
Bakan Özlü konuşmasının sonunda Üretim reform paketi ile açıklamalarda da bulunarak, “Bir paket oluşturuldu. Bir taslak ortaya çıkardık. Bu adı üzerinde bir taslaktır. Sanayimizin desteklenmesi noktasında bir kanun çalışmasıdır. Biz muhtelif yerlerde sanayicilerimizin sorun olarak ilettiklerini biz çözmeye çalışıyoruz. Bu daha çalışma halinde.  Sanayici tanımı konusunda bizim tanımımızla TOBB’un tanımı uyuşmuyor. Önce bunu aynı hale getireceğiz. Çalışmalar hala devam ediyor.  Ben şahsen ilçelerde oda kurulmasına karşıyım. İş arayan ile işçi arayanlar arasında bir açıklık var. Bunun örtüşmesi gerekiyor. AB üyelik konusu 55 yıldır devam eden bir süreç. Burada amaç Türkiye’deki kalite standartlarının devam etmesidir” dedi.
 
Son Güncelleme: 17.11.2016 19:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482