banner768
banner598
banner749
09 Ocak 2018 Salı 20:02
Türk Metal’den grev tehdidi
banner728

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız sendikanın bu açıklamasının ardından MESS yetkililerinin perşembe günü saat 14.00’te sendika ile tekrar masaya oturmayı teklif ettiklerini söyledi. Yıldız MESS’in toplu sözleşme masasında verdiği teklier üzerinde revize yapması halinde yeni bir yol haritası belirleyebileceklerini ifade etti. Türk Metal Sendikası’nın 38, 28 zam talebine karşılık MESS ilk 6 ay için 1 Mart 31 Ağustos 2017 arasındaki enasyon oranında artış önermişti. Sosyal haklara ise yıllık enasyon oranında artık teklif etmişti.

 EYLEMLER KENT MEYDANLARINA TAŞINACAK

 Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası MESS arasında 1 Aralık 2017 günü yapılan ülke genelinde 130 bin, ilimizde 20 bin işçiyi ilgilendiren müzakerelerde, anlaşılamayan maddeler üzerinde uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından, atanan arabulucu süreci de tamamlanmış, ancak arabulucu taraar arasında da bir uzlaşma sağlayamamıştı. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, 2018 yılının ilk toplantısını 9 Ocak günü Ankara’da gerçekleştirerek, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde gelinen durumu değerlendirdi ve bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritasını belirledi. Bu yol haritasına göre artık eylemler kent meydanına taşınacak. Bu eylemlerden sonuç alınamaması halinde, süreç alınacak grev kararıyla devam edecek. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu’nun Sonuç Bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: -“Sendikamız ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası MESS arasında 1 Aralık 2017 günü yapılan müzakerelerde, anlaşılamayan maddeler üzerinde uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından, işveren sendikası, sendikamız ile MESS arasında uzun yıllardır var olan sosyal diyalog anlayışına aykırı olarak müzakerelere son vermiştir. Uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından atanan arabulucu süreci de tamamlanmış, bu süreçte Sendikamızın tüm iyi niyetine ve diyalog beklentisine rağmen, MESS’in tutumu nedeniyle, arabulucu taraar arasında bir uzlaşma sağlayamamış, bu yasal süreçten de bir sonuç alınamamıştır.

BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR

 MESS’in bu uzlaşmaz tutumu, toplu iş sözleşmesine muhatap işyerlerinde çalışan ve bu sözleşmeden insan onuruna yaraşır bir ücret artışı bekleyen 130 bin metal işçisinde büyük bir hayal kırıklığına ve tepkilere neden olmuştur. MESS’in kırmızı çizgiler ilan eden bu yaklaşımı, bir yandan ülkemizin huzuru ve istikrarını, diğer yandan da ülkemizin en önemli sektörü olan metal sektöründe çalışma barışını açıkça tehdit etmektedir. Başkanlar Kurulumuz, MESS’in bu tutumuna karşı, yaklaşık bir buçuk aydır direnen, mücadele eden, sendikamızın aldığı kararlara sonuna kadar uyarak eylem yapan tüm üyelerimizi selamlamakta, üyelerimize ve onlara destek veren tüm emek dostlarına teşekkür etmektedir. Türk Metal Sendikası ve temsil ettiği üyeleri, ülkemizin huzurunu ve istikrarını, çalışma barışı ve endüstriyel ilişkiler dengesini her zaman göz önünde tutmuş, bugüne kadar ülkemiz ve işyerlerimiz için her türlü fedakarlığı yapmıştır. Ancak Türk Metal Sendikası üyeleri için artık bıçak kemiğe dayanmıştır.

YAŞANACAKLARIN SORUMLUSU SENDİKAMIZ OLMAYACAKTIR

 Başkanlar Kurulumuz, üyelerinin sendikamıza emanet ettiği alın terlerini korumaya, emeğin hak ve özgürlüklerinden ve çalışma yaşamında adaletten taviz vermemeye ve daha önce açıkladığı gibi, bu sözleşmeyi yüzyılın sözleşmesi olarak imzalamaya kararlıdır. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu bir kez daha yinelemektedir: Ülkemizin son derece hassas bir dönemden geçtiği, devletimiz uluslararası alanda birçok baskının altında kaldığı, ülkemizin bir terör tehdidi yaşadığı bir dönemde, büyük kentlerimizde ve işyerlerimizde yaşanacak tüm sorunlardan Sendikamız sorumlu olmayacaktır. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, alınan kararların ülkemize, çalışma yaşamına, işçi sınıfımıza ve metal işçilerine hayırlı uğurlu olmasını, 2018 yılının dünyaya, ülkemize barış, huzur ve refah getirmesini dilemektedir.”

Anahtar Kelimeler:
Türk MetalMESS
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482