banner651
banner649
banner638
13 Haziran 2015 Cumartesi 15:19
Türk Metal  sert konuştu
banner610

 

 

 

 

Türk Metal’in diğer sendikalarla ilgili çok sert ifadelere yer verdiği açıklama ise şu şekilde;

 

Eylemlerin protestoların sona ermesinden çok kısa bir süre sonra genel seçimlerde istediği sonuca ulaşan işbirlikçiler metal işçisi üzerinden elini çekip kendi merkezlerine dönerken işkolumuzdaki iki küçük sendika kirli yüzünü bir kez daha ortaya çıkarıp yaşanan süreçten faydalanarak sendikalarına üye geçişi sağlama peşine düştüler.

 

Sendikamızın yetkili olduğu fabrikalarda, üyelerimizi Türk Metal aleyhine ‘kışkırtarak’ üye kapma yarışına giren bu iki küçük sendika hakkında yakın geçmişimizden örnekler vererek ikiyüzlü taraflarını kamuoyunun ve üyelerimizin bilgilerine bir kez daha sunmayı gerekli bulduk.

 

Öncelikle yaptığımız belgeli tespitlerden yola çıkalım “sınıf sendikacılığı” yaptığını söyleyen bu sendikanın sınıflarında işçi bulmak mümkün değil. Sahadaki eylem hareketlerinden anlaşılacağı gibi sınıflarında marjinal örgütler var. Hayatlarında emek alın-teri dökmemiş örgütlerin kontrolünde hareket eden; sözde sendika bu örgütler yardımıyla Öyle güzel satışlar yapıyor ki şeytanın aklına gelmez cinsten ülkemiz ve bölgemizden örnekler verecek olursak

Türk Metal-MESS sözleşmelerini emek sarf etmeden fotokopiyle çoğaltıp üyelerine tabiri caizse yutturan Birleşik metal MESS grubu dışında örgütlü olduğu işyerlerinin toplu sözleşmelerinde çalışanların ücret zamlarını yıllık baz da; fazla çalışma ücretlerinin karşılığını da %60 gibi düşük bir oranda belirlemekte. Ayrıca bazı işyerlerinde yakacak, bayram ve izin yardımlarının olmadığı görülmektedir.

 

Sınıf sendikacılığı yaptığını iddia eden sendikanın ihanetleri bunlarla da sınırlı değil tabi. Yaptıkları ihanet nedeniyle SIFIRCI sendika adıyla anılan sahte sendika; Bursa bölgesinde Asil çelik’te işverenle işbirliği yapmış danışıklı olarak sekiz ay çalışanları greve çıkarıp grev sonrası üç yıl süreyle sıfır sözleşmeye imza atmıştır.

 

Yine bölgemizde Beksa işyerinde çalışanların ücretlerini %50 oranında düşüren sendika, Baysan trafo işyerinde imzaladığı sözleşmelerde işçiyi gerçekleşen enflasyonun %25 ine mahkûm etmiştir.

 

Gebze bölgesinde Ak kargan işyerinde işverenle anlaşarak çalışanları işten attıran sendika, sekiz ay önce kapanan Atilla Doğan işyerinde tazminat alacağı olan çalışanları kaderine terk etmiştir.

 

Kapanan Elkim trafo işyerinde çalışanların tazminatlarını işverenden icra yoluyla alan bu sendika işçilere tazminatlarını eksik ödemiş ve bu sebeple üyeleri tarafından mahkemeye verilmiştir.

 

Yakın geçmişte Şchneider elektrik işyerinden çıkarılan 70 dolayında işçiyi bizzat kendisi belirleyen ve Gebze bölgesinde faaliyet yürüten Cengiz Makinede greve çıkan işçilerine; PKK terör örgütü faaliyetlerinden mahkûm olanlara grev önlüğü giydiren de aynı sendika

Şimdi sizlere soruyorum bumu sınıf sendikacılığı?

 

İşte Bu namı diğer SIFIRCI Sendika; bazı basın yayın kuruluşları aracılığı ile Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 31 Ağustos 2017 tarihine kadar yetkilendirildiğimiz halde; işyerlerinde üyelerimize bin bir yalan söyleyerek toplu sözleşmemizin süresi içinde yeni bir sözleşme yapacağını hatta temsilci seçeceğini beyan etmekte. Eşkıya tavrıyla hareket eden yasa hukuk tanımaz utanmazlar; madem bu kadar yeteneğiniz kabiliyetiniz var, yasa tanımıyorsunuz bu söylediklerinizi yetkili olduğunuz fotokopi çekerek sözleşme yaptığınız işyerlerinde neden yapmıyorsunuz? Sözleşme süresi içinde sözleşme Bekart’ta Baysan’da Cem Tencerede Areva’da, standart raf’ta yapında görelim demezler mi size kimi aldatıyorsunuz

 

Gelelim diğer sendikaya, yani Hak-iş’e bağlı Çelik-İş’e…

 

Çelik-İş’in ‘Sendika’ olduğunu düşünen var mı bilemiyorum ama. Bu sözde sendikanın bağlı olduğu konfederasyon kıdem tazminatının yapısının değiştirilerek fona devrini benimsemiş onay vermiş sendika olarak bilinmekte. Unutanlar ya da bilinmeyenler için hatırlatalım; İsdemir de işçi ücretlerini sendikamızın yetkili olduğu Erdemir işçi ücretlerine yükselteceğini iddia ederek çıktıkları yolda 22 gün süren grevin ardından üyelerini hüsrana uğratan bir sözleşme imzaladıklarını, yapılan bu sözleşmeye tepkisini koyan çalışanların Türk Metal’e geçiş yaptıklarını unutmayalım..!!

 

Ayrıca bölgemizde kapanan Fen-iş alüminyum işyerindeki; tazminat ve ücret alacaklarını alamayan çalışanları nasıl yalnız ve çaresiz bıraktığı unutmayalım..!!

 

Gerçek yüzlerini açıklamaya çalıştığımız bu iki küçük sendika ne kadar çırpınırsa çırpınsın hiçbir iş yerimizde emellerine ulaşamayacaktır. Keza bu sözde sendikaların arka planlarında kimlerin hangi güçlerin olduğu metal işçilerinin bilgisi dahilindedir üyelerimiz bunların yalanlarına ve oyunlarına asla fırsat vermeyecektir

Sonuç olarak yaşanan tüm süreçlerde bizler tabii ki dersler çıkaracağız içinde bulunduğumuz günler gösteriyor ki sendikamızın büyüklüğü ve gücü karşısında bizi çekemeyip düşmanca tavırlar sergileyenler olacak böyle zamanlarda üyelerimizle el ele gönül gönüle dayanışma içinde olacağız. Bu sebeplerle oluşan eksikliklerimizi giderip birlik bütünlüğümüzü yeniden tesis edeceğiz. Bu süreçte şu veya bu sebeple eylem hareketleri içinde kendini bulmuş arkadaşlarımız farklı sendikaların kışkırtmalarına asla aldanmasın.

 

Her ailede olabilecek dargınlık kırgınlıklar Türk metal ailesi içinde de olabilir biz bu süreci böyle değerlendiriyoruz. Bu nedenle üyelerimizin sosyal ekonomik ve idari açıdan teminatı Türk Metal olacaktır. Kırgınlıkları küskünlükleri bir kenara bırakıp dün olduğu gibi bu günde üyelerimizin desteğiyle bu günlere getirdiği bu büyük aileye dönme kucaklaşma zamanıdır. Üyelerimiz tarafından verilen mesajlar yerini bulmuştur ve gereği genel başkanımız tarafından açıklanmıştır.

 

Genel yönetim kurulumuzun aldığı karar gereği genel merkez genel kurulu öne çekilerek tüzük tadiline gidilecek sendikamız iş yeri temsilcilerini üyeleri arasından seçim yoluyla belirleyecek ayrıca dünyada benzeri olmayan yenilikler üyelerimizin hizmetinde olacak 2016 ve 2017 yıllarında100 milyonluk(trilyon) ayni yardım yapılacak. Yardımların detayları su şekilde olacak; 100 milyonluk ( trilyon ) yardım 4 seferde tüm üyelere ayni yardım olarak yapılacak. Bu yardımın ilki 2015 kurban bayramında yapılacak 2. yardım 1 Mayıs 2016 da 3. yardım 2016 kurban Bayramı'nda 4. yardım 2017 1 Mayısında verilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cavit kaptan 2015-06-13 21:40:53

Türk işçileri sarı sendikalardan çektiği zulmü işverenlerden bile görmedi,sınıf bilinci olmadan sendikacılık olursa sonu bu olur.

banner643

banner644

banner645

banner646

banner639

banner640

banner641

banner642

banner647