banner729
banner598
02 Aralık 2017 Cumartesi 19:46
Türk Diyanet Vakıf Sen’de Başkan Uysal
banner728

Türk Diyanet Vakıf Sen 3. Olağan Kongresi KOTO Beytül Kebap Restoran’da gerçekleşti. 112 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 7 asil yönetim kurulu üyesi, 5 denetleme kurulu üyesi, 3 disiplin kurulu üyesi ile yedekler ve 7 üst kurul üyesi belirlendi. Mevcut başkan Numan Uysal, tek aday olduğu kongrede yeniden başkan seçildi.

Kongreye Genel Başkan Hazım Zeki Sergi, Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Kenan Akı, AKP Milletvekili İlyas Şeker, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP Haydar Akar, Türk İŞ sendikası İl Temsilcisi Yakup Yıldız, CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Süleyman Pekin, Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Türk Ocakları Şube Başkanı Yücel Alpay Demir katıldı. Kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Kuran’ı Kerim tilaveti okundu.

MADDİ MANEVİ ÇIKARLARDAN UZAK TUTTUK

Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, üstlendikleri görevi maddi ve manevi çıkarlardan uzak tuttuklarını belirterek,“Sade bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak en değer verdiğimiz kurumlardan birinin mensubu olmaktan onur duyuyoruz. Kurumumuzun daha iyiye gidebilmesi adına sendikacılık faaliyetini yürütmekteyiz. Bugün üçüncü olağan kurulumuzla yönetimimizi tekrar oluşturma gayretindeyiz. İnsanlığa örnek bir din hizmeti yaptığımızdan hiçbir kuşkumuz olmadı. İşte tam da bu noktada dost veya rakiplerden gördüğümüz olumsuz tepkilerden yılmadığımız gibi Hz. Muhammet’ten üstlendiğimiz imamlık grevimiz maddi ve manevi çıkarlardan uzak tuttuk. Bu hizmeti daha mükemmel yapma arzuyla kardeşlerimizle sendika yönetimini 2009 da üstlendik. Yaptığımız başarılı olduğumuz düşündüğümüz işe bireysel amaçları hedefleyerek değil, kumrumuzu ve meslektaşlarımızın onurun göz önünde tuttuk. Bize en küçük dahi katkıda bulunlar aramızda. Yegane amacımız ülkesine devletine ademi İslam’a faydalı vefalı vatandaş olmaktır. Dini, İslamı sokakta değil, cami ve mekteplerde öğrenip öğretmeye , ırk mezhep mensubu değil, yalnızca camide bütünleşen insanlar olmaya, ne kadar farklı olursa olsunlar her insana saygılı olmaya devam edeceğiz” dedi.

ÖNEMLİ BİR GÖREV YAPIYORSUNUZ

AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, sendika olarak önemli bir görev yaptıklarını ifade ederek,” Bugüne kadar görev yapan arkadaşları tebrik ediyoruz. Yeni seçilecek arkadaşlara da iyi hizmetler yapmalarını diliyorum. Sendika deyince kendi üyelerinin hak ve hukukunu yükseğe çıkaran kuruluş gibi algılanıyor. Aslında kendi üyesinin refah seviyesini yükseltmesi için mücadele etmesi lazım. Ama bunun olması gelirin artması için de işveren para kazanması lazım. Dolayısıyla sendikalar iş veriminin artması için de gayret göstermesi lazım. İş verimi artarsa çalıştığı kuruma katkı sağlayabiliyorsa ben inanıyorum ki karşılığı gelecektir. Siz gerçekten çok önemli bir görev yapıyorsunuz” diye konuştu.

MAZLUM MİLLETLERE SIĞINAK OLDUK

Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi, Türkiye’nin amzlum milletlere sığınak olduğunu söyleyerek, “Farkındalık yaratabilmek çok önemli bir husus. Burada bir farkındalık yaratıldığını hissettik.. Sendika denildi mi biz derlerimizi anlatıp burada çözümleri arayacağız. Ne istiyoruz bunları anlatacağız. Biz öyle bir görev yapıyoruz ki bizi yöneten yönetici bile bize tabi oluyor. Biz namaza durduğumuzda onlar da bize tabi oluyoruz. Bu görev çok saygın bir görev. Allah bu devlete zeval vermesin. Bizler bu ülkenin bir evladıyız. Bundan da gurur duyuyoruz. Mazlumum milletlerin hep sığınağı olmuşsuz. Yahudisinden müslümana, inançsızına kadar hepsini barındırmış ve Allah’ın yarattığı olarak kucak açmışız. Bizler tabi ki çocukluk yıllarımızdan beri bu ülkeye ve milletin değerlerine karşı bir sevdayla büyüdük. Bu ülkenin bu hallere gelmesinden, bizi buradan kovmak isteyenlere ‘Geldiğiniz gibi gidersiniz’ diyen Mustafa Kemal’i de saygıyla anıyorum. Çanakkale de Kurtuluş Savaşı da birer destandır. Bu vatan kolay vatan olmamıştır. Bizlere bu vatanı bırakan şanlı kişilere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

DİYANETİ TARTIŞMALARIN DIŞINDA TUTMALIYIZ

Sergi, Diyaneti siyasetten uzak tutmak gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Din hizmeti ilim irfan işidir. Bizler saygı istiyoruz. Bizler ayrımcılık yapılmamasını istiyoruz. Adalet herkese lazım. Adaletsiz bir toplumun yaşaması mümkün değildir. Diyanet İşleri başkanlığımız taleplerin çatışmaların ve beklentilerin olduğu bir kurum. Diyaneti tartışmaların dışında tutmalıyız. Özellikle siyasetin dışında olmalı. İnsanları mesleğimizden soğurmadan görev yapmalıyız." dedi.

CAMİ AVLUSUNA SİYASET SOKULMAMALI

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, cami avlusuna siyaset sokulmaması gerektiğini belirterek,“Bugün kurban derilerinin nerelere bağışlanacağına bakın, bunlar halen cemaatlerin, tarikatların elinde. Yaklaşık yüz yıl evvel bugün yaşayacaklarımızı gören Mustafa Kemal Atatürk Diyanet’i kurdu. Bunların Diyanet tarafından organize edilmesi lazım. İmamları hocaları yetiştirecek kişiler gerekiyordu ilahiyat fakülteleri kuruldu. Çünkü yanlış görülmüştü ve o günden bu güne bakıldığında aslında o bilimsel yöntemle organize edilen Diyanet, süreç içerisinde arka bahçeler olarak telaffuz edilmeye başlandı. Din siyasetin aracı olmaya başladı. Camiye, cami avlusuna siyaset sokulmamalı. Bunu Kocaeli’de başaran arkadaşlarımız var. Bu kent bugün bütün protkolüyle buradaysa, işte o alana bu hocalar camiye siyaset sokmadığı, insana dokunduğu için buradalar” dedi.

VEKİL İMAM SORUNU VAR

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, ise vekil imam sorunu olduğunu belirterek “Biz her zaman Diyanet’in yanındayız. Biz Diyanet’i kuran bir partiyiz. Bugün üç bin 700 vekil imam var. Bugün vekil imam sorunu var. Diyanet olmazsa din eğitimi merdiven altına iner. Bundan da en çok sizler rencide olursunuz. Biz hep sizlerin yanınızdayız. Sizler de cumhuriyetin yanındasınız” diye konuştu.

İşte Numan Uysal’ın yönetim listesi;

YÖNETİM KURULU ASİL

Numan Uysal, Mehmet Ali Karadaşlı, Tayfun Ese, Bilal Akbaş, Güngör Özcan, Salih Çil, Ferhat Duman

DENETLEME KURULU ASİL

Mehmet Ali Korkut, Nejdet Köktürk, İsmail Varol, Ahmet Kurt, İsmail Adıyaman,

DİSİPLİN KURULU ASİL

Ali Osman Yiğit, Delal Çetin, Alaaddin Akpınar, Mehmet Erdemir, Hüseyin Bayraklı,

ÜST KURUL DELEGESİ

Hakan Acar, Ali Aydoğdu, Salih Çil, Tayfun Ese, Mehmet Ali Karadaşlı, Orhan Korkmaz, Numan Uysal

Son Güncelleme: 04.12.2017 12:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482