banner598
banner608
20 Nisan 2016 Çarşamba 17:19
TÜPRAŞ hakkında suç duyurusu
banner610
17 Nisan günü tüm Kocaelilileri korkutan bir olay meydana gelmiş, TÜPRAŞ’ta çıkan yangında 1 kişi ölmüş, 4 kişi ise yaralanmıştı. Defalarca yaşanan patlama tehlikelerinin sonuncusu bu olmuştu. Bundan sonra olmayacağı ise garanti değil. İşte bu nedenle Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altınok ile birlikte Mustafa Asım Taflıoğlu, Zeynep Çelik, Baran Irmak ve Seren Atiş ortak imzalı dilekçe ile TÜPRAŞ hakkında görevi ihmal nedeniyle ölüme ve yaralanmaya sebep olma, kamunun can ve mal güvenliğini tehlikeye sokma, halkta panik- infial yaratma suçlamasıyla Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 


DİLEKÇEDE ŞU İFADELER YER ALDI

Tüpraş adlı kuruluşa ait Körfez ilçede kurulu bulunan rafineri ve diğer tesislerinde sebebi her ne olursa olsun zaman zaman patlama veya yangınlar oluşmaktadır.

1999  17 ağustos Marmara Depremi’nde  anılan tesis bölgede bulunan diğer tesislerle birlikte havaya uçma tehlikesi göstermiştir.  Depremde enkaz altında kalan ölü ve yaralılarımıza müdahale etmek yerine canımızı kurtarmak için dağlara kaçmamız gerektiği yönünde polis anonsları yapılmış, ölü ve yaralılarımız enkaz altında inlerken bizler dağlara kaçmak zorunda kaldık. Yangın iki gün boyunca söndürülememiş, nihayetinde ülke olarak pekte hoşlaşmadığımız Yunanistanın  katkılarıyla yangın güç bela söndürülmüş, koskaca bir kent havaya uçmaktan son anda kurtarılmıştı. Tüpraş tesislerinin ve de bölgede bulunan diğer tesislerin ciddi tehlike arz ettiği bizzat yaşanılarak öğrenilmiştir.

2003 yılında yine Körfez ilçede faaliyet göstermekte olan AKÇAGAZ adlı gaz dolum tesisinde yangın çıkmış, çıkan yangın kısa sürede söndürülmekle  beraber, tüm Körfez ilçede yaşayan insanların yüreği ağzına gelmiş, bölgede faaliyet gösteren diğer tehlikeli tesisler de bir kez daha risk altına girmiştir.

Yine 10 haziran 2011 gününde  bölgede faaliyet göstermekte olan İGSAS adlı kuruluşta patlama olmuş, bölge yine risk almıştır.

3 şubat 2016 gününde yine şikayetçi olduğumuz TÜPRAŞ adlı kuruluşta yangın çıkmış ve bölge ciddi risk almıştır.

11 şubat 2016 günü yine İgsas adlı firmaya ait tesislerde patlama olmuştur.

Son olarak 17 nisan 2016 günü saat 22.50 de Tüpraş adlı kuruluşa ait Körfez tesislerinde ciddi bir patlama olmuş, ciddi bir yangın çıkmış, İZZET GÜNAY, VEDAT ARABACI , YÜCEL CENGİZ, METİN FURUNCU isimli 4 işçi yaralanmış ve MUSTAFA  ER adlı işçi ise hayatını kaybetmiştir. Yangın ise bir saat içerisinde söndürülmüştür.

17 nisan 2016 günü  Tüpraş Körfez tesislerinde oluşan patlama ve yangın  nedeniyle Mustafa Er isimli kişinin ölümü cinayettir ve kaza sayılamaz.  Şöyleki;

Mülkiyeti Türkiye Cumhuriyet Devletine ait olan Tüpraş adlı kuruluş, 2005 yılında yüzde 51 hissesi özelleştirilmiş kamuoyunun yakınen bildiği  KOÇ grubu ile petrol devi SHELL ortaklığına devredilmiştir.  Özelleştirme sonrasında  tesislerde  ciddi bir büyüme olmasına karşın kalifiye personel sayısında azalma olmuştur. Daha çok kar ve daha fazla kazanma hırsı nedeniyle 3 kişilik işi 1 kişiye yaptırma mantığı beraberinde  tesislerde eksik bakım onarım ve işletme hataları oluşarak irili ufaklı iş kazaları yaşanmış isede 17 nisan 2016 günü yaşanan patlama tesisin iyi yönetilemediğini ve ihmaller zincirinin var olduğunun kesin kanıtı olmuştur.

Tüpraşın haricinde  bölgede faaliyet gösteren İGSAS, AKÇAGAZ, ERGAZ, AYGAZ, İPRAGAZ, MİLANGAZ   HABAŞ,  LPG TANKLARI  vs.. tesislerle sadece bir sigara yakacak kadar kıvılcım, veya bir cep telefonu görüşmesi kadar statik elektriklenme olması hallerinde sadece bir tek tesisin infilakı halinde 10 km çapında tek canlı kalmayacağı, 30 km çapında ise yıkıcı etkilerinin olacağı bilim adamlarına ait bir görüştür.  Tüm bu tesislerin domino etkisiyle peşpeşe veya birlikte infilak etmesi hallerinde ise, varın felaketin ölçüsünü sizler takdir ediniz.

Tüpraş yöneticileri, hissedarları ve kar ortakları, sorumlu müdür ve amirleri görevlerini ciddiyetsiz yaptıkları veya ihmal etikleri nedeniyle ve ayrıca daha fazla para kazanma hırsı güdülerek yeterli sayıda  kalifiye personel istihdam etmedikleri nedeniyle Mustafa Er isimli işçinin ölümüne sebep olmuşlar ve başta Körfez ilçede yaşayanlar olmak üzere, Kocaeli genelinde yaşayan 1.700.000 insanın can güvenliğini tehlikeye sokmuşlardır.  Bu nedenle Tüpraş yöneticileri sorumlu müdür ve amirleri korkunç sonuçları olabilecek ciddi bir suç işlemişlerdir. İşledikleri suçu bir kez daha işlemeyeceklerine dair ise hiçbir adım atılmamıştır.

17 nisan 2016 günü meydana gelen patlama şayet  sabotaj veya kasıtla oluşmuş olsa bile yine aynı kişiler yeterli güvenlik tedbiri almadıkları yeterli sayıda güvenlik personeli istihdam etmedikleri veya nitelikli güvenlik önlemleri almamış oldukları içinde  sorumluluktan kaçamazlar.

HUKUKİ DELİLLER :

Derince eğitim ve Araştırma hastanesi kayıtları.

Gazete ve internet haberleri

http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/04/17/tuprasta-patlama

http://www.ozgurkocaeli.com.tr/tuprasta-patlama-1-olu-4-yarali-297208h.htm

http://www.demokratkocaeli.com/haber/8493/tuprasta-patlama-1-olu-4-yarali.html

http://www.kocaeligazetesi.com.tr/tuprasta-patlamada-2-aylik-evli-olan-sahis-oldu-664217h.htm

http://www.yenisafak.com/gundem/tuprasta-patlama-1-olu-4-yarali-2452910

http://www.kocaeliolay.com/kocaeli/igsasda-patlama-2-yarali/h4557.html

http://www.medyakocaeli.com/guncel/igsasda-patlama-yasandi.htm

 

NETİCE VE TALEP  :

Kocaeli Körfez ilçede faaliyetlerini sürdüren Tüpraş adlı kuruluşun hissedarları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri, sorumlu müdür ve amirleri hakkında  başta görevi ihmal nedeniyle ayrıca daha fazla kar elde etmek adına eksik istihdam ve eksik güvenlik tedbirleri ile Mustafa Er adlı kişinin ölümüne ve diğer kişilerin yaralanmasına sebep olma, başta Körfez ilçe olmak üzere, kamu can güvenliğini tehlikeye sokma, halkta panik ve infial yaratma, nedeniyle şikayetçiyiz.

Öncelikli olarak firma çalışanları ve kamunun can güvenliği açısından şikayete konu tesise ait tehlike arz eden bölümlerin faaliyetlerinin maddi bedeli her ne olursa olsun acilen durdurulması,

Tüpraş hissedarları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri, sorumlu müdür ve amirleri hakkında  ise kamu adına dava açılıp en ağır şekilde cezalandırılmaları talebimizidir.

Gereğini arz ederiz.
Son Güncelleme: 21.04.2016 13:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482