banner598
banner608
03 Temmuz 2014 Perşembe 10:51
Trafik terörü meclis gündeminde
banner610

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ilimizde de son zamanlarda artış gösteren trafik kazalarını meclis gündemine taşıdı.

Ülkemizde meydana gelen trafik kazaları, özellikle tatil zamanlarında yolları adeta kan gölüne çeviriyor. Konuya ilişkin Ulaştırma Bakanının cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Akar önerge de önemli bulgulara da yer verdi.

 

10 Yılda 10 Milyon Kaza

 

Akar ülkemizde son 10 yılda 10 milyon trafik kazasının olduğunu belirtirken bu kazalarda 50 bin kişinin hayatını kaybettiği 1 milyon 850 bin kişinin de yaralandığını belirtti. Geçtiğimiz yıl da durumun farklı olmadığına değinen Akar 2013 yılında 1 milyon 250 bin trafik kazasının meydana geldiğini, bu kazalarda 4 bin vatandaşımızın hayatını kaybettiğini 274 bin vatandaşımızın yaralandığını belirtti.

 

Türkiye Yine Dünya Sıralamasında

 

Dünya sağlık örgütünün raporuna dikkat çeken Akar, gelişmiş ülkelerde bu kazaların son 10 yılda yüzde 40 oranında azaldığını; ancak Türkiye’nin en fazla kaza olan ülkeler sıralamasında Kamboçya, Çin, Mısır, Hindistan, Kenya, Meksika, Vietnam gibi Ülkelerle birlikte dünya sıralamasında ilk yirminin içerisinde olduğunun altını çizdi.

 

Kandıra Yolu Ölüm Yolu

 

Kocaeli’de yaşanan trafik kazalarına değinen Akar, 2013 yılında sadece polis sorumluluk bölgesinde 6.466 kazanın meydana geldiğini bu rakamla da Kocaeli’nin Türkiye’de 10. sırada yer aldığını belirtti. Özellikle İzmit- Kandıra yolunda son zamanlarda artan kazalara önergesinde yer veren Akar, İzmit- Kandıra yolunda son aylarda yaşanan 6 ölümlü kazada 10 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini 22 vatandaşımızın yaralandığını ve bu kazaların arttığını söyledi.

 

Önlemler Alınıyor Mu?

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar,  soru önergesinde Kocaeli de meydana gelen kazaların yoğunlaştığı yerlerle ilgili herhangi bir çalışmanının yapılıp yapılmadığını ve hangi önlemlerin alındığını sordu.

Akar’ın önergesi şöyle, Kocaeli ilinde Trafik kazalarının yoğunlaştığı bölgelerin tespiti yapılmakta mıdır? Bu bölgelerde meydana gelen kazaların sebepleri araştırılmakta mıdır? Maydana gelen kazaları önlemeye yönelik herhangi bir tedbir ve iyileştirme çalışması yapılmakta mıdır? Bu kazalardan kaç tanesi yol kusurlarından kaynaklanmıştır? Yol kusurlarından kaynaklanan kazalar yüzünden devletin ve sorumlu kurumların, kazada mağdur olan vatandaşlara ya da yakınlarına ödediği tazminat var mıdır? Son yıllarda artış gösteren ve ölüm yolu diye basında yer alan İzmit- Kandıra yolu üzerinde meydana gelen kazalarının nedenleri nelerdir? Bu kazaları önlemeye yönelik tedbirler alınmakta mıdır? Tedbirler alınıyor ise neden kaza sayısı artarak devam etmektedir?

 

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

Haydar AKAR

Kocaeli Milletvekili

 

 

Ülkemizde Trafik Kazaları AKP’nin double yollarla övünmesine rağmen her yıl büyük bir artış göstererek artmaktadır.  Trafik Hizmetleri Dairesi Başkanlığının raporlarına göre son 10 yılda Türkiye’de meydana gelen trafik kazası sayısı 10 milyonu aşmakta iken yaklaşık elli bin vatandaşımız bu kazalarda hayatını kaybetmiş 1 milyon 850 bin kişi de yaralanmıştır.

 

2013 yılında kaza sayısı yaklaşık 1 milyon 250 bin iken, bu kazalarda 4 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiş 274 bin vatandaşımız da yaralanmıştır.

 

Dünya sağlık örgütünün hazırlamış olduğu raporlarda Trafik kazalarının önüne geçilmesinin önündeki en büyük neden, bu sorunun ne kadar büyük ve ciddi olduğunun henüz farkına varılmaması gösterilirken gelişmiş ülkelerde  “Avustralya, Hollanda, İsveç ve İngiltere'de” son 40 yılda trafik kazalarında görülen ölümlerin yarı yarıya azaldığı belirtilmiştir. Ancak yine bu raporda Türkiye en fazla kaza olan ülkeler sıralamasında Kamboçya, Çin, Mısır, Hindistan, Kenya, Meksika, Vietnam gibi Ülkelerle birlikte dünya sıralamasında da ilk yirmi içerisinde görülmektedir.

 

Ülkemizde meydana gelen kazalara baktığımızda 2013 yılında, sadece polis sorumluluk bölgesinin rakamlarında 6.466 kaza ile Kocaeli 10. sırada yer almaktadır. Özellikle İzmit- Kandıra yolunda son aylarda meydana gelen 6 ölümlü kaza da 10 vatandaşımız hayatını kaybederken 22 vatandaşımız da ağır yaralanmıştır.

 

Buna göre;

 

  1. Kocaeli ilinde Trafik kazalarının yoğunlaştığı bölgelerin tespiti yapılmakta mıdır? Bu bölgelerde meydana gelen kazaların sebepleri araştırılmakta mıdır? Meydana gelen kazaları önlemeye yönelik herhangi bir tedbir ve iyileştirme çalışması yapılmakta mıdır?
  2. Bu kazalardan kaç tanesi yol kusurlarından kaynaklanmıştır? Yol kusurlarından kaynaklanan kazalar yüzünden devletin ve sorumlu kurumların, kazada mağdur olan vatandaşlara ya da yakınlarına ödediği tazminat var mıdır?
  3. Son yıllarda artış gösteren ve ölüm yolu diye basında yer alan İzmit- Kandıra yolu üzerinde meydana gelen kazalarının nedenleri nelerdir? Bu kazaları önlemeye yönelik tedbirler alınmakta mıdır? Tedbirler alınıyor ise neden kaza sayısı artarak devam etmektedir?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482