banner598
banner608
banner654
02 Eylül 2015 Çarşamba 09:51
Toplu İş sözleşmesi tam bir fiyasko
banner610

 

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kamu İşveren Heyeti Ve Yetkili Konfederasyon arasında yapılan toplu sözleşme hakkında basın açıklaması düzenledi. Çeker açıklamasında, toplu sözleşmenin ikincisinde kamu çalışanlarının hayal kırıklığına uğradığını söyleyerek şunları ifade etti: "22 Ağustos tarihinde Yetkili Sendika Satış Sen ile Kamu İşveren Heyetinin atmış olduğu imzalar neticesinde antlaşma ile sonuçlanan ikinci Toplu Sözleşmede kamu çalışanlarında hayal kırıklıklarına neden oldu. Yapılan sözleşmeyi başarı gibi kamuoyuna ballandıra ballandıra anlatan hükümetin payandası, paydaşı Malum Sencilerin hesap kitap bilmedikleri bu toplu sözleşmede bir kez daha ortaya çıktı."

 

TALEPLER YER ALMADI

Yapılan toplu sözleşmeyle ilgili eleştirilerine devam eden Çeker, Memur-Sen'e şu sözleri sarfetti: "İyi bir toplu sözleşme imzaladığını söyleyen Malum Sen’cilere tavsiyemiz 2016 ve 2017 yılları için Hükümet ile Türk İş’in 30 Mayıs tarihinde imzalamış olduğu Toplu sözleşmeye bakmalarını tavsiye ederiz.  Sağlık çalışanlarının toplu sözleşme masasında çözülmesini istediği temel konu vardı; döner sermayenin emekliliğe yansıtılması,  yıpranma payının hayata geçmesi, tüm sağlık çalışanlarının kadrolu olması, sağlıkta şiddetin önüne geçilmesinin çözüme kavuşturulmasıydı. Fakat imzalanan toplu sözleşme metninde bu taleplerin hiçbiri ile ilgili bir düzenleme yer almadı.

 

TARİHİ FYASKO    

Daha neyi imzaladıklarından bile bihaber olanlar,  Toplu Sözleşme Masasında sağlık çalışanlarının hakkına sahip çıkamamışlardır. Kazandık denilen tüm bu düzenlemeler siyasi idarenin insafına terkedilmiştir. Sözleşmeyi 'tarihi başarı' olarak niteleyen sözde yetkili konfederasyon 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 yılı için ise yüzde 3+4’e evet dedi. Ayrıca Hükümetin vergide yeniden değerlendirme oranları yüzde 10,1 artırması nedeniyle memurlarımız iki defa vergiye çarpılmış olacaklardır. Yapılan toplu sözleşme büyük bir fiyaskodur. 4-C’lilere kadro verilmediği gibi Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan ve mahkeme kararları ile 450 TL -600 TL arası ek ödeme alan 4-C’liler 150 TL’lik bir ek ödeme ile büyük bir zarara uğradılar. 4-C’lilerin almış oldukları aile yardımından vergi kesintisi devam edecek.

 

SAĞLIKTA ŞİDDET YOK

 

Oysa aile yardımı  alan diğer kamu çalışanlarının almış oldukları aile yardımından vergi kesilmiyor. eşi çalışmayan, iki çocuk sahibi 4-C’li için yıllık kayıp 507,36 TL’dir.  Fiili hizmet zammı, yıpranma payı bu toplu sözleşme ile sonuca bağlanmadı.  Kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına, vekil ebe ve hemşirelere kadro verilmesi konusunda bir sonuç alınamadı.  Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, ek ödemelerin maaş ile birlikte emekliliğe esas kazanç sayılması hükmü konusunda bir sonuç alınamadı.  Bu toplu sözleşme metninde; cinayetlere varan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili bir hüküm yoktur.

 

NÖBET ÜCRETLERİNE İYİLEŞTİRME YOK

Bir türlü çözülemeyen kreş sorununa kesin ve kalıcı bir çözüm bulma konusunda bir hüküm yoktur. Nöbet ücretleriyle ilgili ciddi bir iyileştirme hükmü yoktur. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının en önemli sorunu olan cumartesi nöbetleri ile ilgilide bir düzenleme yer almamıştır. Maaş zam oranları ve diğer konularda yapılan anlaşmalara bakıldığında bunları müjde olarak nitelemek ve tarihi sözleşme gibi lanse etmek ancak memurların düşmanlarının yapacağı bir iştir. Çünkü ortada ne müjde vardır. Ne de tarihi bir sözleşme. Yapılan havanda su dövülmesi, ipe un serilmesi olmuştur. Tüm bunların yanı sıra asıl mesele ise kamu çalışanlarının ne zaman bunlara dur diyeceği ve kendi hakkı ve hukukuna sahip çıkacağıdır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482