banner329
banner337
banner351
banner350

Tek çıkış yolu Atatürk devrim ve inkılapları
banner234

Tür­ki­ye­’de bi­lim in­san­la­rı, hak et­tik­le­ri de­ğe­ri al­mak bir ya­na, sü­rü­lü­yor, küs­tü­rü­lü­yor, hapse atılıyor. Prof. Dr. Atıf Ural da on­lar­dan bi­ri. Atıf Ho­ca Elek­trik­li Ula­şım da­lın­da ül­ke­de ye­ti­şen ilk uz­man pro­fe­sör­ler­den. Ko­ca­eli Üni­ver­si­te­si­’nin Ku­ru­cu Rek­tö­rü. 1998 yı­lın­da en çok oyu ala­rak üni­ver­si­te­ye rek­tör se­çil­me­si­ne rağ­men rek­tör kol­tu­ğu­na otur­tul­mak ye­ri­ne, “Bil­gi­si ve gör­gü­sü­nü ar­tır­sı­n’ di­ye sü­rül­dü.

 

YÖ­K’­e aç­tı­ğı da­va­yı ka­zan­dı ama bir da­ha ku­ru­cu­su ol­du­ğu üni­ver­si­te­ye dön­me­di. 2000’de emek­li ol­du. Ata­tür­k’­ü ve dev­rim­le­ri­ni an­lat­tı­ğı için kon­fe­rans­lar­da da ko­nuş­ma­sı­na izin ve­ri­lme­yen Atıf Ural, ül­ke­nin için­de bu­lun­du­ğu ka­ran­lık gün­ler­den tek çı­kış yo­lu­nun Ata­tür­k’­ün öğ­re­ti­le­rin­de ol­du­ğu­nu an­lat­tı. Atıf Ural şöy­le ko­nuş­tu:

 

Ata­tür­k’­ün Dev­let­çi­lik il­ke­si, Çi­n’­e, Kü­ba­’ya, Ar­janti­n’­e ör­nek ol­muş­tur. Bizde ola­bi­lir ama iş ger­çek­ten va­ta­nı­nı sev­mek­te. Bu­gün Ata­türk Tür­ki­ye­’sin­den çok uza­ğız. Ata­tür­k’­ü ta­nı­ma­dan sev­me­den ye­ti­şen genç­ler var. Ata­türk dev­rim­le­ri dev­re dı­şı bı­ra­kıl­ıy­or. Ne­re­dey­se Kı­ya­fet Dev­ri­mi’­ni, Dil Dev­ri­mi­’ni or­ta­dan kal­dı­ra­cak­lar. Ya­pa­bil­se­ler La­tin harf­le­ri­n­den Arap harf­le­rine ge­çe­cek­ler. Oy­sa Tür­ki­ye­’nin tek kur­tu­lu­şu Ata­türk dev­rim­le­ri ve in­kı­lap­la­rın­da. Onu an­la­yıp da ka­ran­lık­tan çı­ka­bi­li­riz.

 

13 yıl­da Ata­tür­k’­ten uzak­la­şıl­dı­ğı için fe­la­ke­ti ya­şı­yo­ruz. En bü­yük ha­ya­lim 2023 yı­lın­da Cum­hu­ri­ye­t’­in 100. yı­lın­da bu­gün­den çok da­ha iyi bir Ata­türk Tür­ki­ye­’si gör­mek. Her şe­ye rağ­men ül­ke­miz bu çık­maz gün­ler­den de kurtulacaktır.

 

banner71
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner344

banner345

banner346

banner347

banner348

banner349

banner332

banner328

banner338

banner339

banner340

banner341

banner342

banner343

Advertisement

banner202