banner560
banner573
banner572
24 Mart 2016 Perşembe 13:17
Taşeron işçilerine ‘kadro’ oyunu
banner508
Başbakan Davutoğlu’nun büyük bir müjde gibi sunduğu taşeron işçilerin kadroya alınması sözünün aslında büyük bir balon olduğu ortaya çıkmıştı. Konu ile ilgili Aydınlı Gazetesi yazarı Mehmet Akkaya çok önemli bir yazı kaleme aldı.

Akkaya, “Taşeron işçilerine ‘kadro’ oyunu” başlıklı yazısında aslın AKP iktidarının taşeron işçilerinin yasalardan ve hukuktan kaynaklanan haklarının gasp edildiğni dile getirdi.

İşte Mehmet Akkaya’nın o yazısı;
“Başbakan’ın konuşmasının üzerinden daha bir gün geçmişti ki, takke düştü kel göründü. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Anadolu Ajansı ile yaptığı söyleşi, taşeron işçilerini neyin beklediğini yeterince anlatıyordu. Bakanın açıklaması şöyle: “Taşeron firmada çalışan elemanlar, kamuda ‘özel sözleşmeli personel’ statüsünde istihdam edilecekler. Bu kapsamda çalışacaklarla ilgili yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamı, çalışma koşulları, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenlenecek.”

Bu cümlede ve söyleşinin devamında söylediklerinden anlıyoruz ki, taşeron işçilerinin yasalardan ve hukuktan kaynaklanan hakları gasp edilmektedir; taşeron işçilerine oyun oynanmaktadır.
 
Satılan kurumlarda çalışan kadrolu ve sendikalı işçilerin haklarının gasp edilerek 657 sayılı yasanın 4/C bendi uyarınca geçici personel olarak sürülmelerine benzer bir durumdur bu. 4/C ile geçici personel yapılanların hem eski işyerindeki hakları gasp edilmiş, hem de işçi mi, memur mu olduğu belli olmayan, işe devamlarının işyeri amirinin sözleşmesini yenilemesine bağlı olduğu bir köleliğe sürülmüşlerdi.

Bugün taşeron işçileri için hazırlanan da yaklaşık bu durumdur.

Nasıl mı?

1-) “Ben şu kadardır taşeron işçisi olarak çalıştım, işimi iyi biliyorum” demenizin bir anlamı yok. Kadroya alınıp alınmayacağınıza karar verilecek olan bir sınava sokulacaksınız. Bu sınava ancak 12 ay boyunca çalışanlar girebilecek. Sınavın ayrıntıları ise tasarıda belirtilecek.

2-) Yıllardır çalışıyor olmanız, işinizin uzmanı olmanız, sınavda başarılı olmanız da yetmez. Devlet memurları için yapılan güvenlik soruşturmasına tabi tutulacaksınız. Kamu kurumları, daha sonra kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa, ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığına bildirecek.

3-) Sınava girebilmeniz için, hukukun size sağladığı haklarınızdan “vazgeçtiğinize” dair bir feragatname imzalayacaksınız. Maliye Bakanı, “Taşeron işçiler atanmaları halinde geçmişe dönük hak talebinde bulunamayacak” diyor.

Vazgeçilmesini istedikleri hak ise işçi başına ortalama 70-80 bin liralık paradır. Hükümet, “sizi sözleşmeli personel yapacağım, ama geriye dönük haklarınızı da gasp ediyorum” diyor. Türkçesi budur.

4-) Taşeron işçilerine verilecek kadro, yaptıkları işe emsal kadro olmayacak. 4/B statüsünde sözleşmeli personel olacaklar. Maliye Bakanı statülerini “Özel sözleşmeli personel” diye tanımlıyor.

5-) Çalıştıkları yerde ya da iş- kolunda bir işçi sendikası olsa bile, onun yapacağı toplusözleşmeden yararlanamayacaklar. Maliye Bakanı, “memur sendikalarının yaptığı toplusözleşme düzenine tabi olacaklar” diyor.

6-) Kadrolu değil, sözleşmeli olarak çalışacaklar. Her üç yılda bir yeniden sözleşme yapılacak. Sözleşmenin yenilenmemesi halinde, iş akitleri son bulmuş olacak.

7-) Sözleşmeli personel olmanız maaşınızda bir artış sağlamayacak. Şu anda aldığınız maaşı almaya devam edeceksiniz.

8-) Belediye ve il özel idarelerindeki taşeron işçileri ise belediyelerin ve İl Özel İdarelerinin şirketlerine aktarılacaklar.

Oyun bu.

Taşeron işçilerine kadro denilen olay koca bir balondur. Daha da ötesi, bugüne kadar yasadışı çalıştırılmış olanların, yargıya başvursalardı kazanacakları hakların peşinen gasp edilmesidir. Karayolu işçilerine oynanan oyundan da beterdir bu. Karayolu işçileri yargı önünde alacaklarından vazgeçtiklerini beyan etmiş, karşılığında ise aynı maaşla kadrolu olmuşlardı.

Hükümet iki haftaya kadar yeni düzenlemeyi yapmayı planlıyor. Geçmişteki emeğini kaybetmek istemeyenin önünde iki hafta var. Muvazaalı çalıştırılmaktan ötürü kadrolu ile arasındaki ücret farkını yargı yoluyla talep etmek için iki hafta var. Haklarından vazgeçtiğini imzaladığı takdirde, geçmiş olsun!”

Son Güncelleme: 25.03.2016 12:37
Anahtar Kelimeler:
Kocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482