banner560
banner573
banner572
19 Mayıs 2016 Perşembe 11:29
Taşdemir:  “Rakamlara bakılırsa Londra’da yaşıyoruz”
banner508

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı olağan meclis toplantısı II’nci oturumu Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Meclis oturumunda satır aralarında Yuvacık Barajı’ndan kaynaklanan borcun 4 milyon 359 bin TL faiziyle birlikte 6 Milyon TL’yi bulduğu belirtildi.    Meclis oturumuna Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Bize emanet edilen kutsal görevde bütçemizi harcarken israf etmeden, önceliklerimizi iyi belirlemek, yerli yerinde harcama yapmak önemlidir. Ödeme makamında olan kamu görevlilerinin bu görevidir. Sizler denetleme bizlerde icra mekanındayız. Bilerek yanlış yapılmış değildir. Hata olabilir. 2015 yılını dolu dolu geçirdik. 2016 yılı daha dolu geçecektir. Her anımızı iyi değerlendirmek gerekiyor. Burası iyi bir ekip ile kuruldu. Bu harcamalar kolay olmuyor. Zor bir işin içerisindeyiz. Halkımıza en güzel hizmetleri üretmeye çalışıyoruz” dedi.


TANITIM GİDERLERİ 11 MİLYON TL

CHP’li meclis üyesi Engin Taşdemir “Terör olaylarından dolayı hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bütçe gelişi güzel hazırlanmıştır. Tahmini bütçenin ne kadar düzenli hazırlandığı rakamlardan görülmektedir. Tanıtım giderlerinin 11 Milyon TL artmasına bir açıklama getirilmesi gerekiyor. Rakamlara bakıldığı zaman Londra’da yaşadığınızı düşünürsünüz. Tasarruf ediyorum derken yakıt giderlerinin artması dikkat çekiyor. Gelirlere ulaşmakta zorluklar yaşanırken harcamalarda maharet gösterilmiştir. Siyasi harcamaları da vardır” dedi.

 
BAĞIŞ ORANI
Ödenek kalemlerinden aktarma olmamalıdır diyen Taşdemir “Keyfi borçlanmaya son verilmelidir. Belediye piyasanın üzerinde ki rakamlarla ürünler alınarak zarar ettirilmektedir. Yetimin hakkı olan para iyi kullanılmalıdırlar. Harcama kalemlerine dikkat edilmelidir. Ortak akıl ile sorunlar çözülebilir. Belediye vergi toplamakta zorluk yaşadığı görülmektedir. Bağışlar yönünden bakıldığı zaman 8 Milyon TL görülmektedir. Kocaeli devlet bütçesinin önemli vergi yükünü taşımaktadır. Belediye bilerek ve isteyerek alacaklarının peşine düşmediği görülmektedir” açıklamasında bulundu.  


KAMUOYUNDA KONUŞULMAYACAK

CHP Grup Başkan Vekili Erhan Uysal “Biz sizlere muhalefet olarak bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 70 veya yüzde 80 diyeceğiz. Siz bizlere bu sözlere sizin zamanınızda borçtan bu oranları da göremiyordunuz diyeceksiniz. Sizin döneminizdeki borçları temizlemekten biz birşey yapamadık diyeceksiniz. Değişik üslup ve söyleme yöntemlerini kullanacağız. Basın mensubu arkadaşlarımız bizlerin hangisi daha baskın sözler söylerse halkımıza onları iletecek. Yarın basında büyükşehir meclisinde kesin hesaplar oyçokluğu ile onaylandı diye yazacak” dedi. 


HİÇ KONUŞULMAYACAK

Biz yine çalışmalarımıza ve günlük hayatımıza döneceğiz diyen Uysal “24 saat sonra kentin gündeminde yer almayacak ve 2016 yılı kesin hesap meclis toplantısına kadar bu konular bir daha hiç mi hiç konuşulmayacak. Sayın Büyükşehir Belediyesi Başkanım İbrahim bey her meclis toplantımız açarken söylerken kentimize şehrimize hayırlı bir toplantı olsun diyerekten. Evet, bizce doğru hayırlı bir toplantı olsun. Bu salonda toplanmış bulunan değerli arkadaşlarım bu sayıları defalarca okusak okusak yinede anlamakta zorlanırız” açıklamasında bulundu.


SAĞLIĞIMIZ TEHLİKELİ
Ancak bize konunun uzmanları bir yorum getirirse bir anlam kazanmaya başlar rakamlar. Sizin uzmanlarınızın yorumu sizin görüşlerinize göre doğru, bizim uzmanlarımızın görüşleri bize göre doğru olacaktır diyen Uysal “Bu rakamlar şahsi olarak beni mensubu olduğum CHP grubunu ilgilendirmiyormu? Kesinlikle hayır tabi ki ilgilendiriyor. Sizleri bu rakamlar dünyasında gezmeye başlamanızdan önce bir önemli konuya dikkatinizi çekmeye çalışmak istiyorum. Hepimiz bu şehirde yaşıyoruz. Sağlığımız tehlikede, evet maalesef sağlığımız tehlikededir. Bu şehirde yaşamaktan dolayı değil, bu ülkede bu dünyada yaşamaktan dolayı tehlike altındayız” şeklinde konuştu.

 

TÜİK VERİLERİ
Sizleri TÜİK verilerine yönlendireceğim diyen Uysal “TÜİK 2014 verilerine göre Türkiye’de ölüm sebepleri, dolaşım sistemi rahatsızlıkları yüzde 40 tümörler yüzde 21, akciğer rahatsızlıkları yüzde 11’dir. Meme kanseri kadınlarda akciğer kanserinden sonra ikinci sıradadır. Türkiye’de ölümlerin yüzde 20’si kansere bağlı olmaktadır. Yaşadığımız ilimizde evet gereken özeni göstermeye çalışsanızda rakamlar acı gerçekleri gözler önüne sermektedir. Evet ben bir hekimim, insanın sağlığı kadar değerli olabilecek başka bir değer yoktur. Evet ilimizde sağlık yatırımında kamu ve özel olmak üzere çok ilerleme kaydetmiştir. Ben sağlık kuruluşlarının yeterliliği veya yetersizliğinden bahsetmeyeceğim” dedi. 

 

SAĞLIĞA 50 MİLYAR TL BÜTÇE
Bahsedeceğim konu koruyucu sağlık hizmetleridir diyen Uysal “Sağlık ve sosyal hizmetlerin bütçesine baktın 50 trilyon bir bütçe var. Yapılan hizmetlere verilen emeklere teşekkür ederim. Ama koruyucu sağlık hizmeti neler yapıyorsunuz. İnsan koroner arter hastası olduktan sonra, kanser olduktan sonra artık iş işten geçmiştir. Tedavi kurumlarında tedavi olmaya başlar ve bir çoğunu maalesef kaybederiz. Kocaeli de ölümlerin 4 de 1 i kanserden olmaktadır. Evet bu konu sağlık bakanlığının konusu bizim değil diyebilirsiniz ama hepimiz bu kent de yaşıyoruz. Erken teşhis için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Geçtiğimiz günlerde sizlere bir davet de bulunarak sağlık taraması yapmak istediğimi belirttiğim halde sadece meclisimizden toplam 4 arkadaşım buna cevap verdi” açıklamasında bulundu.


ENERJİ SORUNU

Evet, kendi sağlığımızı bu derece önemsiyorsak kentimizi ne kadar önemseyeceğiz diyen Uysal “Erken teşhis için gerekli projeleri üretip taramaları çok hızlı başlamalıyız. Hesaplarda gözüken temsil giderleri ve de sağlık ve sosyal hizmetlerin bütçesi ile birçok can kurtulabilir. İlimizde 12 ilçede sağlık taramasına yapacağımız yatırımın bir çok hemşehrimizi kurtaracağına inanmaktayım. Ayrıca enerji konusunda da yurtdışında bir çok model incelenmelidir. Almanya’da Freıburg şehrine bir bakarsanız eğer; 1986 Çernobil felaketinden sonra Freiburg belediye meclisi, nükleere karşı alternatif enerjilere yöneldi ve ilk kez yerel enerji planını ortaya koydu” şeklinde konuştu. 


3 BİN EURO TASARRUF

Freiburg'a “Avrupa'nın güneş şehri' denmesinin sebebi, şehrin neredeyse her boş alanının güneş panelleriyle kaplanmış olmasıdır diyen Uysal “1972'deki whyl direnişine de katılan ünlü mimar rolf dish, tüm enerji tüketiminin yüzde 40'ının sebebi olan binaların çatılarını güneş panelleriyle kaplayarak yeni bir mimari anlayışı sergiledi. 'plus enerji evleri' adlı evler sayesinde, ev başına yılda yaklaşık 3 bin euro tasarruf sağlandı. Sıfır karbon salımının hedeflendiği evlerde doğaya zarar vermeyen malzemeler seçildi” dedi. 

 
ALTERNATİF ENERJİ
Almanya 1.' futbol ligindeki freiburg fc takımının stadı 'mage solar stadium' dünyanın temiz enerji üreten ilk stadı diyen CHP’li Uysal “1953'te inşa edilen stadın tüm çatısı, 1993'te güneş panelleriyle kaplandı. Böylece dünyanın güneş gücüne sahip ilk futbol kulübü oldu. 2200 metrekarelik alanı kaplayan paneller sayesinde stadyum kendi enerjisini sağlıyor. Güneş paneli tarlaları Freiburg'da her yer güneş panelleriyle dolu. Hatta güneş paneli tarlalarıyla. Evet belediyemizin de raporlarına baktığımızda gençlik parkı güneş panelleri yapımını görüyoruz. 450.000 TL’ye mal olmuş, 195.000 TL’lik mali kazanç sağlamış. devamı niye gelmedi” açıklamasında bulundu. 


BÜTÇE ONAYLANDI

Şehrimiz bir deprem yaşadı, kentsel dönüşüm ile gereken çalışmalar yapılıyor diyen Uysal “İzmir Büyükşehir Belediyesinin olağanüstü durumlarda iletişimi sağlamak amacıyla yapmış olduğu projeye baktım. Yüzde 75’i yurt dışı hibeleri ile sağlanmakta. Ve olağan üstü durumda insanların haberleşmesini sağlayacak olan sosyal ağları kurmayı planlıyorlar. Bütçelerimizde mega rakamlar dan bahsediyoruz. Ama mega projelere ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu.


KOCAELİ’NİN DURUMU

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım “Burada amaç üzüm yemek ise her rakam incelenir. Burada bağcı ile uğraşmak isterseniz buna dikkat etmelisinizdir. Zira burada herkes altın kemeli baş pehlivanlardır. Benden söylemesidir. Bu rakamlarda başarı vardır. Gelirler de yüzde 88 başarıdır. Kent ülkemize önemli katkı vermektedir. Verilen imkanlar çok iyi şekilde kullanılmaktadır. Kocaeli’yi Fethiye Caddesi veya yürüyüş yolundan ibaret değildir. Bunu böyle bilenler vardır. Paranın nasıl harcanacağını iyi biliyoruz. Ülkemizin en önemli elektrik gideri bizdedir. Aylık 4 Milyon TL elektrik faturası ödenmektedir. 21 tane arıtma tesisi bulunmaktadır” dedi.  


7.5 MİLYON TL KAR

Başkan Yıldırım “Her dönem geçmiş borçlar gündeme gelmektedir. Sizler konuşacaksınız bizlerde konuşacağız. İş gelip Yuvacık Barajı’na dayanacak. İnanın ki sizler kadar bizlerde sıkıldık. Sizler kadar bizde sıkıldık. Yuvacık Barajı için 12 Milyar TL ödeme yapma durumunda kalacağız. Yapılandırma aşamasına gelen borç 4 Milyon 360 bin TL’de kalacak. Kentte 7.5 Milyon TL kar elde edilmiş olacaktır. Bütçe görüşmelerinde hep aynı şeyi yapıyoruz. Her zaman CHP muhalefet ederek red oyu vermektedir. Gelin bu sefer birlikte onaylayalım” açıklamasında bulundu. Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı bütçesi ödenek toplamı 1 Milyar 723 Milyon TL, gider 1 Milyar 298 Milyon 667 bin 172 TL olmuştur. Yaşılan oylama sonrasında AKP’nin oylarıyla bütçe onaylandı. 16 Haziran saat 18.00’de meclis yapılacak.

Son Güncelleme: 20.05.2016 09:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482