banner560
banner589
banner572
02 Kasım 2014 Pazar 19:27
TARHAN’IN İSTİFASINA İLİMİZDE KİM NE SÖYLEDİ?
banner508

TARHAN’IN İSTİFASINA İLİMİZDE KİM NE SÖYLEDİ?


 

CHP’de bir anda istifasıyla gündeme gelen milletvekili Emine Ülker Tarhan, partililerin eleştiri oklarına hedef oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından partiye davet edilen ve milletvekili seçilen eski YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, CHP’ye büyük umut aşılamıştı. Ancak uzun zamandır parti içinde oluşan çatlak seslerde öne çıkan söylemleriyle partide huzursuzluğa neden olan Tarhan, geçtiğimiz günlerde partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Biz de Gazete Barış olarak, Tarhan’ın istifasıyla ilgili Kocaeli ölçeğinde değişik fikirlerin konuşulduğu bir derleme yaptık. Çoğu kişi Emine Ülker Tarhan’ın istifasını olumlu bulurken, bazı isimler de CHP’nin bu yapısıyla daha çok kayıplar vereceğini işaret etti. Tarhan’ın istifasına CHP’liler bakın neler söyledi.

 

HAYDAR AKAR

CHP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ

Bana göre Cumhuriyet Halk Partisi ona çok şey verdi. Bu şekilde ayrılmamalıydı. Parti içinde fikirlerinin hayata geçmesi için kalıp mücadele etmeliydi. Emine hanım hazır geldi, hazır gitti.

 

MEHMET ÜMİT KÜÇÜKKAYA

CHP İZMİT İLÇE BAŞKANI

Emine hanım ülkemizin yetiştirdiği en önemli değerlerden biridir. Lakin siyaset zor zanaattir, herkes yapamaz. CHP iktidar yapsın diye seçtiler ama o CHP iktidar olamadı diye gitti. Oysa kalıp, CHP saflarında mücadeleye devam etmeliydi. Bazen en önemli gördüğünüz kurumun başındaki insanlar sizi dört dörtlük tatmin etmeyebilir, bu normaldir. Ama bunun karşılığı çekip gitmek değildir. Tabi bu Sayın Genel Başkanımıza da ders olmalı. Dışarıdan insan getireceklerine, kendi partisinde emek vermiş insanlara öncelik vermeli. Her şeye rağmen çok üzüldüm. Sonuçta çalışkan ve başarılı bir kadındı. Bu istifa onun mücadeleci kimliğine yakışmadı.

 

ŞİNASİ YAZAR

CHP KARAMÜRSEL İLÇE BAŞKANI

Emine hanım istifa ederken bir mesaj vermesi gerekiyordu. Genel başkanın politikaları doğru değil deyip ayrıldı. Ben bunu doğru bulmuyorum. Onu oralara CHP getirdi. Varsa sorun gelir Karamürsel ilçe örgütüne, başka tüm ilçelere, illere, kendini tanıtır, sorunları anlatır, doğru yolu gösterir, sonra da “ben daha iyi yaparım” der. CHP’nin politikalarını ve Genel Başkanını beğenmiyor olabilir ama o zaman “ben daha iyi yaparıma” soyunması lazım. Onu da diyemedi ve ayrıldı. Ben şimdi il başkanı Yalçın beyin politikalarını beğenmiyor olabilirim ama bunu diyemem. Dediğimde ona soyunmam lazım. Geçenlerde bir sohbette de söyledim. Oturdukları yerden Genel Başkanı eleştiriyorlar. Ya arkadaşlar boşverin o zaman gelin Karamürsel Belediyesini alalım. Boşverin Sefa’ymış, Hikmet’miş, Yalçın’mış. Var mısınız Karamürsel’i almaya” dedim. Yani demek istediğim, gerçekten ben bu işi yaparım, bu iş böyle olmaz diyen varsa çıksın çalışsın. Bu yüke girmek istemiyorum deyip, iki demeç verip istifa etmek kolay. Bizim de Genel Başkanımızın bazı hatalarını görüyoruz ama kalıp mücadele ediyoruz, bir yol arıyoruz. Emine hanımın yaptığı kolaycılıktır. Genel Başkan istifa etsin, gitsin, başka biri seçilsin. Bu beklenti doğru sonuca varmaz. Şık bulmadım.

 

CUMHUR KARAKADILAR

CHP KARTEPE İLÇE BAŞKANI

Atalarımızın bir sözü vardır, “dere geçilirken at değiştirilmez” diye. Şu ortamda birlik olmamız lazımken, kendi aramızda neleri hazmediyorken, ki bu hazımlar bende ara sıra mide ağrısına sebep oluyor, bu tür kopmalar çok mantıksız geliyor bana. Hepimizin aynı anda beklentilerini karşılayacak Genel Başkan bulmak çok zor. Bu partide altı çeşit insan modeli var. Ne yapacak yani Genel Başkan? Milliyetçi mi olsun? Ulusalcı mı olsun? Hepsini içinde barındırmaya çalışıyor. Biz kitle partisiyiz. Bu bir geçiş dönemidir. Karşımızda her yönüyle donatılmış, çok güçlü bir oluşum var. Onunla mücadele etmek hiç kolay değil. Zaman zaman hatalar da olacaktır ancak pes etmek, partiyi terk etmek hiç doğru bir hareket değildir. Ben Genel Başkanımızın politikalarını beğeniyorum.

 

MEHMET HİLAL KAPLAN

CHP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ

İstifa etmek, özgür bir iradenin ürünüdür. Ancak Emine hanımın iktidar partisinin söylemlerine denk gelecek söylemlerle ayrılması doğru değil. Ama Emine hanımın zaten partiyle bir doku uyuşmazlığı hep vardı. Bu tarz birkaç kişi daha olduğunu düşünüyorum ve onlar da aynı noktada. Emine hanımın bakış açısı İşçi Partisiyle uyuşuyor. Bazı şeylere Grup Başkanvekili olduğu için ses çıkaramıyordu. Sorun ideolojiktir. Bence bundan sonra İşçi Partisinde Perinçek’in yanında devam edecektir.

 

SEDAT TATAR

CHP GEBZE İLÇE BAŞKANI

Keşke gitmeseydi diyorum. Bizim herkese ihtiyacımız var. İstifa tek taraflı bir tavırdır, insanlar elbette istifa edebilir ama parti içinde kalarak fikirlerini sunsaydı, katkı koymaya devam etseydi daha iyiydi. CHP içinde herkesin fikirlerini söyleme özgürlüğü vardır. Bir diktatöre karşı mücadele etmek, CHP’yi iktidara taşımak için kalması gerekirdi. Ayrışmak hoş değil. Bireysel çıkışlar kimseye bir fayda sağlamaz. Kendisini çok tanımıyorum ama tabana uzak düşünceleri olduğuna inanmıyorum. Biraz bürokrasiden gelen biri olduğu için duruş itibariyle donuk olabilir. Sonuçta kendi kararıdır ama keşke gitmeseydi.

 

MUSTAFA ANAÇ

CHP ÇAYIROVA BEL. BŞK. A. ADAYI

Emine hanım partimiz için kayıptır. Parti içinde sevilen biriydi, istikrarlı bir politikacıydı. Neden böyle düşündü bilemiyorum. Sonuçta sosyal demokrat bir partide her türlü görüşten insan olacaktır. Genel Başkanımız demokrasiyi özümsemiş, partinin her kanadını harekete geçirmiş biridir. Son yıllarda bir kişi bile disipline verilmedi. Bu bile onun ne kadar demokrat bir Genel Başkan olduğunu gösterir. Her zaman bütünlükten yana olmuştur. Bence Erdal İnönü’den sonra gelen en demokrat başkandır. Farklı tarz düşüncelerin çatışmalarını geçmişte de yaşadık. Bunlar olacaktır, tartışılacaktır. Genel Başkan partinin ilerlemesi için her türlü kolaylığı sağlamaya çalışıyor. Emine hanımın bu kararı neden aldığına dair bir fikrim yok keşke istifa etmeseydi.

 

ALİYE HALE MERİÇ

CHP İZMİT İLÇE KADIN KOLU BAŞKANI

Emine hanım bizim siyasetimize çok yakın biri değildi. Kendine göre farklı çizgileri vardı. Genel Başkanlık seçiminde yaşananlar, grup başkanvekili olma süreci vs. derken, bu tür çatışmaların getirdiği şeylerin kararında etkili olduğunu düşünüyorum. Bir kadın olarak üzüldüm. Kalıp bizimle güç birliği yapsaydı daha iyiydi. Parti içinde Ulusal kanat dediğimiz kesimi temsil eden kişi gibiydi. Her olayda açıkça tepki koyuyordu. Dolayısıyla bu istifaların devamı gelebilir diye bakıyorum. Emine hanımın partiyle hep bir doku uyuşmazlığı oldu. İstifa etmesi sürpriz değil. Biz de çok karışığız. Hangi çizgide olduğumuzu bilemiyoruz. Daha ortak söylem birliği yakalamış değiliz. Herkes el yordamıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor. Büyük bir kaosun içindeyiz. Emine hanımın istifası da bu kaosun açığa vurduğunun göstergesidir. Kaybedilmemesi gereken fikir insanlarından biriydi. Bir kadın olarak üzüldüm.

 

GÖKHAN ORHAN

CHP İL GENÇLİK KOLU BAŞKANI

Genel başkanımızın son kurultaydan sonraki tavırları ciddi anlamda herkes tarafından benimsendi. Mesajları çok açık ve netti. İstifa tek taraflı bir olaydır. CHP gibi doksan yıllık dev çınar, bir veya birkaç kişinin istifasıyla kan kaybı yaşamaz. Emine hanımın son zamanlardaki söylem ve davranışları belliydi, istifası sürpriz olmadı. Bu tür istifalar partimizi yıpratmaz aksine bizi birbirimize kenetler. Emine hanıma bundan sonraki siyasi yaşamında başarılar dilerim.

 

HAMİYET GÖKSU

CHP KADIN KOLLARI MYK ÜYESİ

Emine hanımın kendini ifade edeceği başka kanalda olması gerektiğini düşünüyorum. CHP ile kan uyuşmazlığı vardı. Bu bir süredir açıkça yaşanıyordu. Asla bir kadın olarak arkasından tef çalanlardan değilim. Ama uzun süredir yaşadığı uyuşmazlıklar karşı tarafa zaaf yaratıyordu. O nedenle kendi adına doğru karar verdi. Ben Emine hanımın doğru işler yapacağına inandım ama bizimle olmadı. Büyük umutlarla partimize gelmişti. Eğer emek vererek gelmiş olsaydı, bu partiyi elleriyle büyütseydi, partimizi bu kadar tartıştırmaya cesaret edemezdi. Başka alanda çalışma yapması daha doğru olur. İstifa tek taraflı bir karardır.

*************

 

CHP’nin önde gelen isimlerinin görüşleri böyle. Bir de fikrini açıkça sosyal medya aracılığıyla paylaşanlar var tabi. İşte sosyal medyayı kullanarak Emine Ülker Tarhan’ın istifası hakkında fikir beyan edenler.

******

 

Ulusalcılık adına sığınarak ırkçılık yapan hastalıklı virüslerden kurtuluyor galiba CHP ...Bir de giderken dik duruş yapıp vekilikten istifa etseler.. CHP İl yöneticisi ASUDE ÖZKAN

 

Emine Ülker Tarhan istifa etmiş.Adı üzerinde 90 yıllık Çınar, hiç mi kurumuş,sararmış yaprak dökmesin.Abartmamak lazım..... CHP İl yöneticisi EMRE GÜMÜŞ

 

Şaşırmadım arkası gelecektir,yeni parti hazırlıkları bu.Üzülmedim…..  CHP Kurultay delegesi KIYMET AYAN

 

AKP ne zaman sıkışsa imdadına Emine Ülker Tarhan yetişiyor. Yine AKP'nin medyada tartışılacağı bir dönemde imdada yetişti. Yoksulluğu ve yoklugu bilmediğinden, ezilen sınıftan yana hiçbir zaman olmadigindan anlayamadı CHP'nin politikalarini ve olması gereken oldu, ayrılmak zorunda kaldı tabanından uzak olduğu CHP'den…. NURETTİN CANPOLAT

 

Üzücü demek az gelir,büyük bir değeri kaybettik.bu mesajı herkes iyi okumalı… SHP İzmit ilçe eski başkanı REMZİ ÖZKAN

 

Gerçekten üzücü… Bende Remzi Özkan abime katılıyorum. Halk tarafından sevilen, hatta belli kesimlerde fenomen olan bir siyasetçimizi Partimizde tutamadık. Partimizde onurlu insanlar çok. Olayları uzaktan izleyenlerin sayısı da oldukça fazla. Taşın altına elini koyanlar ise malesef bir avuç. Eğer bizim partimiz AKP gibi yalan , dolan, talan siyaseti yapsaydı, iddia ediyorum istifa etmeyen bir tek milletvekili bile kalmazdı… CHP İzmit bel. Bşk. Aday adayı HAKAN TANTA

 

Daha önce de partimizin ağır topları diye bildiğimiz nice arkadaşlarımız istifa ederek yeni bir parti kurdular...Ama başarılı olamadilar...CHP'ye gönülden bağlı olanlar, istifayı düşünmezler, parti içinde mücadelelerini sürdürürler...Sayın Emine Ülker Tarhan hiç etik davranmamıştır... Bence...Umduğunu bulamayan insanların taktiğini kullanmıştır...Şu anda yapmamız gereken yegane şey, genel başkanımıza el uzatmak, hep birlikte çalışıp, iktidarın yanlışlarını halka anlatmaktır... TÜRKAN UYSAL

 

Chp bir cirkeften kurtuldu birde hüseyin aygün istifa etse… HÜSEYİN AKBULUT

 

Emine Ülker tarhan'in istifası gostermistirki chp doğru yolda değil sebep olanlar kına yakabilir. İSMAİL AŞAK

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner482