banner598
banner608
banner654
13 Haziran 2016 Pazartesi 10:28
Sizin de kanınız bozuk mu?
banner610
Gelişen teknoloji olmaz denenleri çeşitli materyallerle çarpıştırıp insanoğlunun sınırlarını zorluyor.Herkez büyük büyük babalarının göç ile hangi kıtalarda hangi ülkelerden hangi yıllarda ve koşullarda bulundukları yerlere göç etmişler merak edr doğal olarak.Bu bir uyanış destanı. Geçmişimize yolculuk. Bu sanki içimizden bir parçaya yazılmış tarih gibi. Daha önce buna nasıl erişebileceğimizi bilmiyorduk ama şimdi biliyoruz. Tüm insanlığın tarihi hepimizin içindeki DNA’larda kayıtlı.  DNA testi sonrasında insanlar bilmedikleri birçok şeyi öğrenebilirler. Bazıları soylarının Afrika’ya uzandığını gördü, bazıları ise Asya’ya. Kendilerini Yahudi sandıkları halde dedelerinin Avrupa’dan geldiklerini öğrenenler de oldu. Pek çok şey aydınlatıldı ve daha pek çok şey aydınlatılmayı bekliyor. 

BİR TÜKÜRÜKTEN, SOYUNUZU ÇIKARIYORLAR!
Bu büyük Projenin sorumlularından olan Spencer Wells, 2005 yılında başlattığı projeden günümüze 750 bini aşkın DNA ölçtüklerini belirtiyor. “İnsanlar 60 bin yıl önce Afrika kıtası dışına çıktılar ve on binlerce yıl süren bir yolculukla bütün yeryüzüne dağıldılar. Bir grup yaklaşık 40 bin yılında Orta Asya’ya geldi. Avrupa nüfusunun büyük çoğunluğu ve Amerikan yerlilerinin tamamı Orta Asya’da doğmuş olan tek bir kişinin çocuklarıdır. İşte buradan yola çıkarak herkesin nereden geldiğini ve aslında kim olduğunu bulabiliriz” diyen Wells, projenin insanlık için uyanış destanı olduğunu söylüyor.

Bugün bildiğimiz tarihte çok fazla hata var. Çünkü geçmişte birilerinin yazdıkları zaman içinde doğru olarak kabul edilmiş. Oysa bunlar doğru olmayabilir. Ama genlerimizdeki bilgiler kaybolmaz, hala oradadır. Gerçekleri ortaya çıkarmak için, soy ağacını aşıp sadece bir kaç nesil geriye giderek değil, ağız içinden alınan biraz tükürük numunesi ile iki değil, üç değil binlerce jenerasyon öncesine kadar bilgiye erişim sağlayabilme imkanımız var.

Başvurunuz üzerine Bu bildiğimiz yakın geçmiş değil. Çok uzun zaman önce nereden geldiğimiz sorusunun cevabı. Her şey yanağınızın içinden alınan bir parça tükürük ile başlıyor. Herhangi bir acı yok ve son derece gizli - güvenilir bir test. Bunu birkaç adım da yapmak mümkün.Neden geçmişe dönmeyelim hemde kesinlikle gizli kalmak kaydı ile.NASIL KATILIYORSUNUZ, KAÇ PARA ÖDÜYORSUNUZ?
Projeye katılmak için, ‘’genographic.nationalgeographic.com’’ veya “www.familytreedna.com” yazıp internet sitesine giriyorsunuz, 99 dolar ve kargo ücreti karşılığında DNA toplama kiti satın alıyorsunuz. Burada pek çok test alternatifi mevcut. İleri düzey ya da başlangıç aşamasındaki testleri yapmak mümkün.

Kitin içinden çıkan çubuğu yanağınızın iç duvarına sürtüyorsunuz, DNA örnekleri alınmış oluyor. Sonra bunu içindeki DNA’yı uzun süre muhafaza edebilecek sıvı ile dolu olan bir tüpe geri koyup belirtilen adrese yolluyorsunuz. Birkaç hafta sonra kutunun üzerindeki şifre ve kullanıcı bilgilerinizi girerek proje web sayfasından kendi gen haritanızı öğrenebiliyorsunuz. Sonuçlarda size sunulan bilgiler şunlar:

- Atalarınızın (anne ve babanızın yakın akrabalarının) 60-70 bin yıl önce Orta Afrika’dan dünyaya ne şekilde yayıldıkları, hangi bölgede ne kadar süreyle konakladıkları.

- Sahip olduğunuz genomun dünyanın çeşitli bölgeleriyle (Afrika, Kuzey Avrupa, Güneydoğu Asya vs.) hangi oranda ilişkili olduğu.

Test sonucu ortalama 2-3 ay içinde internet ortamından geri bildiriliyor. Sonuçlar ise gelen kitte yazılı kişiye özel kimlik numarasıyla internet sitesinden girilerek öğrenilebiliyor. Sonuçlarda, kişinin atalarının binlerce yıllık göç serüveni ve nerelerde yaşadıkları hakkında bilgiler bulunuyor ve bu bilgiler özel tasarlanan bir sayfa aracılığıyla yazıcıdan çıktı olarak alınabiliyor.

Proje, elde edilen bilgilerin, bu proje dışında başka hiçbir amaçla kullanılmayacağı konusunda ise garanti veriyor.

GENETİK AKRABALARINIZLA BULUŞTURUYOR
FTDNA (Family Tree DNA) sistemi diğerlerine göre daha etkileyici. Çünkü genetik bir akrabanız tespit edildiğinde e-posta ve isim bilgileri sizinle paylaşılıyor ve irtibat kurabilmeniz sağlanıyor.

Formu imzaladığınızda bu sisteme dahil olmak istediğinizi onaylamış olursunuz. Bir de testin maliyeti var tabi ki. İnternetten aldığınız kite para ödüyorsunuz. Birkaç farklı test seçeneği sunan siteler 99 dolardan başlayıp 200 dolara kadar yükselebiliyor.

YÜZDE KAÇ TÜRKSÜN, YÜZÇDE KAÇ ALMAN!
DNA testinin en ilginç yanı ait olduğunuz genetik grupların oranlarını da göstermesi. Bu testi Türkiye’den yaptıranlardan birisi de 27 yaşındaki inşaat mühendisi Erdi Kirenci. Test sonucuna göre Kirenci yüzde 43 Batı Avrupalı, yüzde 37 Anadolu yerlisi, yüzde 6’dan biraz az Doğu Asya-Sibirya geni taşıyordu. Sibirya geni Kirenci için ilginç olmuş. “Bu benim için ilginç bir sonuç oldu, çünkü Sibirya’dan yakın zaman önce göç eden pek fazla insan yok” diyor

Kirenci testi yaptırma gerekçesini ise şöyle açıklıyor: “Hepimizin bir etiketi, üzerimize yapıştırılan bir kimliği var, sen şusun veya busun. Oysa benim kimliğim, ben her sabah kalkıp aynaya bakınca gördüğüm yansıma. Bu yansıma benim için doğaldır. Bu noktada DNA testi benim varlığım hakkında mutlak olan gerçeği, kesin doğruyu ortaya koymuştur. Tabii bu sonucu alır almaz herkese telefon açtım, e-mail yazdım, tüm akrabalarıma ikinci, üçüncü dereceden kuzenlerime hepsine bildirdim. Anadolu yerlisi Atalarımın varlığından emin olmak çok tatmin edici bir sonuç.”

Milyonlarca insan aile tarihi araştırmasına ilgi duyuyor. Genografik projesi geleneksel olarak belgelere, nesilden nesile geçen yazılı kaynaklara dayanan soy ağacını daha bilimsel hale getiriyor. Böylece tahrif edilmiş kaynaklar ve tartışmalı verilerin önüne geçiyor.

Geçmişiniz bir savaşçıya, bir krala, hatta bir Peygamber’e bile dayanıyor olabilir. Şuana kadar dinlediğiniz en güzel hikâye sizin hikâyeniz de olabilir. Bu bir epik hikâye. Acaba bunu öğrenebilecek misiniz? Ben kimim ve nereden geliyorum? İnsanların kendine sorduğu en önemli sorulardan biri. Ve herkesin bunu öğrenebilmesi artık çok daha kolay. National Geographic çatısı altında “The Genographic” projesi ile tüm insanların nereden geldiğini ve atalarının kim olduğunu bulabileceksiniz. Ve her yeni akrabanız size geçmişiniz hakkında bilmediğiniz bir şey öğretecek.

NOKTA | Barbaros KAYA

Son Güncelleme: 14.06.2016 10:24
Anahtar Kelimeler:
Kocaeliİzmit
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482