banner560
banner589
banner572
13 Ekim 2015 Salı 17:16
banner508

Ülkemizde siyaset, artık her şeyin önüne geçmiş durumda. Okulda, işte, mahallede ve türlü yerlerde birlikte zaman geçiren insanlar, siyasi fikirler nedeniyle birbirlerinden soğumakta, ötekileştirme diz boyu ilerlemekte. Bir de bunun kurumlara yansıması var ki sormayın gitsin. Pek çok kurumda öncelik iktidara yakın isimlerde, yani buralarda mevki ya da iş sahibi olabilmeniz partili olmaktan geçiyor. Bu her iktidar döneminde yaşandı ancak bu kadar abartılmamıştı. Keza kentimizde de aynı durum söz konusu. Ancak siyasetin bulaştığı en acı nokta ise hizmet. Eğer ki iktidara yakın değilsen, hizmetten mahrum kalabiliyorsunuz çoğu zaman.


CHP’LİLER AĞIRLIKTA


Siyasetin bulaştığı bir başka alan ise mahalle muhtarları. Artık, muhtarlar da muhalif olan ve iktidara yakın olan diye ayrılıyor. Keza, tarafsızlığını yitirmiş, AKP’ye oy istemekten çekinmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zaman zaman kendilerine yakın olan mahalle muhtarlarını çağırıyor, onlardan bilgi alıyor.

 

Bu yerelde de sık rastlanan bir durum ki bazı AKP’liler muhtarlara açıkça çağrı yapıp, AKP’ye oy isteyin bile diyebiliyor. İnkar edecek olan olursa örneklerini sıralayabiliriz. Konuyu İzmit’in en büyük mahallelerinden biri olan genellikle CHP’ye oy veren insanların yaşadığı Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki muhtarlık binası sıkıntısına getireceğiz.


MUHTARLIK OLARAK YAPILMIŞTI

 

Bildiğiniz gibi bu mahallede muhtarlık binası bir prefabrikten ibaret. Onca talebe rağmen hala bu mahalleye bir muhtarlık binası inşa edilmedi. Baktığınızda kentin en modern ve kalabalık mahallesi ancak bir muhtarlık binasına dahi sahip değil. Oysa gerek İzmit’te, gerekse diğer ilçelerde belediyeler inşa ettikleri modern mahalle konaklarında muhtarlara da yer ayırıyor.

 

İzmit’te bu sıkça rastlanıyor. Peki Yahya Kaptan’da mahalle konağı yok mu? Hayır var. İşin aslına bakarsanız burası mahalle konağı olarak inşa edilmemiş. O dönem CHP’li olan eski muhtar Haluk Akgün ile birlikte temelini atmışlar bu konağın. Muhtarlık binası olarak inşa edilmiş burası.
 

TALEBİ KARŞILIK BULMADI

Sonrasında ise dönemin CHP’li muhtarı Akgün’e iki odalı konağın sadece bir odası tahsis edilmek, diğer oda ise belediye irtibat bürosu yapılmak istenmiş. Akgün bunu kabul etmemiş. Akgün’ün döneminde toplu konut idaresine ait bir binada Yahya Kaptan Muhtarlığı. Akgün, şu anda AKP’ye geçmiş bir meclis üyesi. Bu nedenle de bu durum pek dillendirilmiyor. Akgün’den sonra muhtar seçilen CHP’li Ahmet Mirzaoğlu ise burayı istemiş ancak belediye burayı emeklilere tahsis etmiş. Bu nedenle de Mirzaoğlu’na buradan yer verilmemiş, başka bir yer de önerilmemiş. Yani Yahya Kaptan gibi bir yere prefabrik muhtarlığı uygun görmüş belediye. Mirzaoğlu, defalarca kendilerine Yahya Kaptan’a yakışan bir yer gösterilmesini istese de bu konuda talebinin karşılığını göremedi henüz.


DİĞERLERİNDE VAR

Peki, İzmit’in diğer mahalle konaklarında durum aynı mı? Hayır, aynı değil. Mesela Yenişehir Mahallesi, mesela Gündoğdu Mahallesi, mesela Turgut, Kozluk, Akmeşe, Kadıköy, Kertil Tekke, Terzibayırı, Sanayi, Tepeköy mahalleleri. Bu saydığımız mahallelerin tümünde muhtarlık binası var. Bunun gibi hemen hemen diğer tüm mahalle konaklarının içinde de muhtarlık binası mevcut. 20 bin civarında nüfusa sahip olan Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki bu durumu gündemine alan MHP’li Nazif Tannur, konuyla ilgili daha önce İzmit Belediyesi’ne dilekçe vermiş, onca mahallede, mahalle konaklarında muhtarlıklara yer verilmesine rağmen, Yahya Kaptan’da bunun neden söz konusu olmadığını sormuştu.


AYNI HASSASİYET NEDEN YOK?


Tannur’un dilekçesine İzmit Belediyesi’nden oldukça ilginç ve manidar bir cevap gelmişti. Belediyenin vermiş olduğu cevap, “İlgili dilekçeniz incelenmiş olup mahalle muhtarlarına hizmet binası yapımıyla ilgili belediyemizin görevi bulunmamakla birlikte; belediyemiz tarafından mahallenin ihtiyaçlarına istinaden hizmet binaları yapılmakta olup, bu binaların uygun olan kısımlarında mahalle muhtarlarına yardımcı olunmaktadır” şeklinde olmuştu. Şimdi kafamıza bazı sorular takılıyor. Siyasi parti rozetini bir kenara bıraktığını ve tüm İzmitlilerin başkanı olduğunu göreve ikinci kez geldiği ilk gün deklare eden İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Yahya Kaptan Mahalle Muhtarlığı’na, diğer mahallelerde gösterdiği hassasiyeti neden göstermiyor?SEBEP TAMAMEN SİYASİ

Muhtarlık binası yapmakla yükümlü olmadıklarını ifade eden belediye, diğer mahallelerde muhtarlara yer verirken Yahya Kaptan’da eşitlik ilkesini çiğnemiyor mu? Doğan ile mahalle muhtarı Ahmet Mirzaoğlu arasında siyasi ya da başka bir şekilde husumet mi var? Hepsinden de öte, İzmit’in ikinci kalabalık mahallesi olan Yahya Kaptan’a, Doğan ya da Valilik yetkilileri, prefabrik muhtarlığı yakıştırıyor mu? Bu konuda Mirzaoğlu’na telefonla ulaştık ve sorunun çözümü noktasında bir gelişme olup olmadığını sorduk

 

. Aslında belediyeye sorduğumuz sorulara Mirzaoğlu cevap vermiş oldu. Mirzaoğlu, kendilerine muhtarlık binası temin edilmemesinin sebebini tamamen siyasete bağladı. Kendisi CHP’li olduğu ve AKP’nin mahalleden az oy aldığı için böyle bir durumla karşılaştığını ifade etti Mirzaoğlu.


HALK DA SES ÇIKARMADI
 

Mirzaoğlu, emekli evi olarak ayrılan yerde AKP propagandası yapıldığını, kendilerine prefabrik binanın reva görülmesinin CHP’li olmasında kaynaklandığını dile getirerek, “Burası muhtarlık binası diye yapıldı ancak emeklilere verildi. Muhtar seçildiğimde toplu konuta ait yeri apar topar satarak, beni prefabrike yolladılar. Politik görüşümüzü bildikleri için bunu yapıyorlar. Ayrıca mahalleye de hizmet getirmiyorlar. Ancak tüm bunlara rağmen, Yahya Kaptan’a reva görülen prefabrik binaya mahalle sakinleri de ses çıkarmadı, tepki göstermedi. Demek ki Yahya Kaptan’a prefabrik binayı yakıştırdılar. Gelecek seçimlerde aday olmayacağım. Ha bu saatten sonra saray da yapsalar istemiyorum. Önemli olan mekanlar değil, içini dolduran yürekli insanlar önemlidir. Yahya Kaptan’a böyle bir muhtarlık binasını yakıştırmalarının utancıyla yaşasınlar” dedi.


MUHTAR AKP’Lİ OLSAYDI?

Mirzaoğlu, belediyenin neden muhtarlık binası yapmadığını ise kendisine “İmkanlar kısıtlı” şeklinde açıkladığını öne sürdü. İzmit Belediyesi borçlarını silmiş, işçilerine maaşlarını ödeyen, tüm mahallelere konaklar yaptıran bir belediye. Öyle ki geçtiğimiz günlerde muhtarları Yunanistan ve Bulgaristan’a götürdüler. Mirzaoğlu, bu gezinin maliyetinin 150 bin lirayı bulduğunu ve bu parayı belediyenin karşıladığını dile getiriyor.
 
Peki, AKP’ye yakın olduğu söylenen muhtarları Yunanistan’a götürmeyi kendisine görev bilen belediye, Yahya Kaptan’a modern bir muhtarlık binası nasıl yapamıyor? Evet Mirzaoğlu, CHP’li bir isim. Ancak halkın seçtiği bir muhtar. Muhtar AKP’li olsaydı, bu bina yine de yapılmayacak mıydı?

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
NAZİF TANNUR 2015-10-14 09:41:50

İZMİT BELEDİYE BAŞKANI NEVZAT DOĞAN İZMİT İLÇE NIN EN BÜYÜK MAHALLASI YAHYAKAPTAN MUHTAR VE MAHALLE AYRIMCILIĞI YAPIYOR ANAYASANIN 10 MADDESI EŞİT LİK ILKESINE AYKIRI ISLEM YAPIYOR İZMİT BELEDİYE BAŞKANI NEVZAT DOĞANA SORUYORUM İZMİT ILCEDE 102 MAHALLESIN

banner354

banner328

banner482