banner598
banner609
banner654
25 Haziran 2016 Cumartesi 14:24
“Sirmen’in mahkum edilmesi tüm Kocaeli’nin mahkum edilmesidir”
banner610
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay Sefa Sirmen’in aldığı 6 yıl 3 aylık cezanın ardından kamuoyunu bilgilendirme amaçlı bir açıklama yaptı. Sarıbay, “Partimizin duayeni, İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı, 24. Dönem Milletvekili Sayın Sefa Sirmen hakkında hükmolunan hürriyeti bağlayıcı cezanın Yargıtay’ca onanması üzerine infazına başlanılmıştır. Kamuoyunda bilgi kirliliğinin önlenilmesi için CHP Kocaeli İl Başkanlığı olarak basın açıklaması yapmak lüzumu hissedilmiştir” dedi. 

CEZANIN TAHMİNİ SÜRESİ 18 AY 
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle; “Sefa Sirmen hakkında doğalgaz işinin yapılmasının İZGAZ tarafından yüklenici SAEİ-SOFREGAZ-VİNSAN konsorsiyumuna verilerek İzmit Büyükşehir Belediyesinin zarara uğratıldığı, bu şekilde bu konsorsiyuma haksız menfaat sağlandığı iddia olunarak zimmet suçunu işlendiği gerekçesi ile 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmiştir. Suç tarihi itibari ile 647 sayılı infaz yasasına tabi olup denetimli serbestlik tedbiri ile birlikte infazı gereken ceza miktarı 18 ay’dır; bu cezanın 1 yılı aşkın bölümünün infazı açık ceza evinde gerçekleşecektir. Sayın Sefa Sirmen kimsenin parasını hırsızlığı için veya evinde ayakkabı kutusunda para bulunduğu için veya çocuğuna ‘oğlum evdeki paraları sıfırla’ dediği için veya koluna 700 bin dolarlık saati taktığı için veya baklava kutularında gönderilen paraları kabul ettiği için mahkum olmuş değildir.

ŞEREF MADALYASI
Suç işleyenlerin ‘ben bu yargıya güvenmiyorum’ diyerek haklarında davalar açılmaması için kovuşturma izni verilmeyen veya suç işlendiği ayan beyan ortada olduğu halde takipsizlik kararı verilen ülkemizde Sayın Sefa Sirmen hakkında verilen mahkûmiyet kararı şeref madalyasıdır. Sayın Sefa Sirmen’in mahkum edildiği davaya konu olayla ilgili olarak önce Kocaeli 2. Asli Ceza Mahkemesine 1999/699 esas sayı ile hizmet sebebi ile güveni kötüye kullanma suçundan kamu davası açılmış, bu arada kamuoyunda Rahşan Ecevit affı olarak yer eden 4616 sayılı yasa yürürlüğe girmiş ve davanın kesin hükme bağlanması ertelenmiştir. Sayın Sefa Sirmen ve arkadaşları suç işlemediklerine olan inançla ertelemeyi kabul etmeyip yargılanmak istediklerini beyan etmeleri üzerine Yargıtay 11. Ceza Dairesi 20.02.2008 tarih 2008/934 sayılı kararıyla talepler kabul edilmiş, ancak zimmet suçundan yargılama yapılması gerektiği yolunda karar verilmesi üzerine Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2008/125 esas sayı ile kovuşturmaya devam olunmuş ve mahkemece 2011/64 sayılı karar ile beraatlerine hükmedilmiştir.

AKLANMAK HAKKIMDIR
Bugün belediye yönetiminde olanlar ile ilgili verilen beraat kararlarını temyiz etmeyen AKP yöneticileri bu beraat kararını temyiz etmeleri üzerine Yargıtay 11. Ceza Dairesi 21.04.2014 tarih ve 2014/7662 sayılı kararıyla beraat kararını bozmuş, bozma üzerine Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinin 2014/217 esası ile kovuşturmaya devam edilerek bu kez mahkumiyet hükmü verilmiştir. ‘Aklanmak hakkımdır’ diyerek davanın ertelenmesini kabul etmeyen Sayın Sefa Sirmen’in aynı delilerle önce beraatına karar verilip sonra aynı delillerle mahkûmiyetine karar verilmesi; kararların verildiği tarihlere bakıldığında yargını siyasallaştığı zamana denk geldiği açıktır. Dolayısı ile yıllarca Yuvacık Barajı’ndan dolayı Sayın Sefa Sirmen’i mahkum etmek isteyen zihniyet bu yolla başaramadığını İZGAZ üzerinden elde etmiştir.

KOCAELİ SİRMEN SAYESİNDE YAŞANILIR KENT 
Bugün Kocaeli Kentinde hava kirliği yok ise doğalgaz kullanılıyor olmasındandır. Kocaeli ili Türkiye’de doğalgazı kullanmaya başlayan ilk 3 ilden biridir. 110 Milyon dolara mal olan İZGAZ’ın 600 Milyon dolara yabancı şirkete satılmış olması Sayın Sefa Sirmen’in Büyükşehir Belediyesini zarara uğratmadığı aksine 490 Milyon dolar kazandırdığını ispatıdır. Bugün Kocaeli’nde Yuvacık Barajı sayesinde su sıkıntısı yaşanmıyor ise, Körfez kirlilikten kurtuldu ise, depremde vefat edenlerin cesetleri kokmadan muhafaza edildi ise, etrafta çöp yığınları bulunmuyor ise, Kocaelispor marka oldu ise ve daha nice hizmetlerin altında Sayın Sefa Sirmen’in imzası vardır. Bugün partili partisiz herkes tarafından saygı duyulan insanların başında gelen Sayın Sefa Sirmen’in siyasallaşan yargının gücü ile mahkum edilmesi tüm Kocaeli halkının mahkum edilmesidir. Kocaeli’nin 15 yılına damga vuran, Kocaeli’ni yaşanılır kent yapan, parti ayrımı gözemeksizin herkese kucak açan Sayın Sefa Sirmen nezdinde Kocaeli halkına yapılan bu haksızlığı içimize sindiremiyoruz”

Son Güncelleme: 27.06.2016 09:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cevahir 2016-06-28 16:48:12

Basın açıklasını da yaptiğımıza göre içimiz rahat tatile çıkabiliriz hadi buyurun iyi tatiller. Yaptığımız standart basın açıklasıyla Sefa başkan olayını beraatine kadar kapatabiliriz artık. Şimdi dağılabilirsiniz kaygıli kalın ...

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482