banner560
banner573
banner572
10 Şubat 2015 Salı 18:00
SIR GİBİ SAKLANIYOR
banner508

Son zamanlarda Kocaeli halkının en çok şikayet ettiği kurum şüphesiz SEDAŞ. Saatler, hatta günler süren elektrik kesintileri, vatandaşı adeta canından bezdirdi. Ancak kurum, hiçbir şey olmamış gibi, yarım yamalak hizmet vermeye devam ediyor. 2008 yılında özelleşen kurum, o günden itibaren vatandaşa yeterince hizmet vermiyor. Sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin yanı sıra, vatandaşların en büyük şikayeti SEDAŞ’a ulaşamamak.

 

SEDAŞ’A ULAŞILAMIYOR

 

186 hattını arayan ancak derdini anlatacak kimse bulamayan vatandaşlar, şikayetlerini siyasilere iletiyor ancak onların da fazla yapabileceği bir şey yok. Çünkü SEDAŞ özelleştirilirken, firmanın EPDK ile yaptığı sözleşme sır gibi saklanıyor. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Fidan, hem Bakanlığa hem de SEDAŞ’a defalarca müracaat etmelerine rağmen sonuç alamadıklarını ifade etti.

 

EN BAŞINDAN KARŞIYDIK

 

SEDAŞ’ın özelleştirilmesine baştan itibaren karşı çıktıklarını ifade eden Fidan, şöyle konuştu; “2008 yılında gerekli tüm eylemleri yaptık. Özelleştirmenin karanlık getireceğini ifade ettik. Ama dinletemedik. Halk o zaman bizi anlamadı ve yanımızda olmadı. Şimdi gelinen noktada üzülerek haklı olduğumuzun ortaya çıktığını ifade etmeliyim. Biz SEDAŞ’ın daha kaliteli hizmet vermesi için hem kurum hakkında hem de EDPD hakkında suç duyurusunda bulunduk.

 

SÖZLEŞME FESH EDİLDİ

 

SEDAŞ ile yapılan sözleşmenin hangi şartlar altında iptal edileceğini öğrenebilmek için sözleşmeyi istedik. Ancak bize bunun bir şirket sırrı olduğu ve verilemeyeceği söylendi. EPDK, bazı küçük yasal yaptırımlar uyguluyor. Ama tabi bu yeterli değil. Elektrik arızalarına anında müdahale edilemeyişinin nedeni ise SEDAŞ’ın daha fazla kar yapmak istemesi. SEDAŞ daha önce bu hizmeti taşeron firmadan alıyordu. Sonra taşeronla sözleşmesini iptal etti ve bu firmanın bazı çalışanlarını kendi bünyesine kattı.

 

SEDAŞ BELKİ DE EN MASUMU

 

Ancak çalışan sayısı oldukça azaldı. Şimdi SEDAŞ, bir yıl öncesine göre çok daha az sayıda personelle hizmet vermeye çalışıyor. Dolayısıyla bu kadar az personelin her zaman her yere yetişmesi mümkün olmuyor. Vatandaşın da şikayetinin artması bu yüzden. SEDAŞ’ın yine de en masum kurumlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Türkiye’de daha beter durumda olan yerler de var. Bunda tabi ki kamuoyu etkisi fazla. Biz de elimizden geldiği kadar SEDAŞ’ın daha düzgün hizmet vermesi için çabalamamızın etkisi vardır diye düşünüyorum.”

 

SEDAŞ UYARMIŞTI

 

YIL 2008

Özelleştirme karanlık demektir

 

Elektrik dağıtım hakkının devrinde ilk ihaleye çıkartılan bölgelerden biri olan Sakarya'da Özelleştirme Karşıtı Platform'un öncülüğünde düzenlenen eylemde SEDAŞ'ın özelleştirilmesi protesto edildi. Eyleme TKP ve Yurtsever Cephe de destek verdi.

 

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (SEDAŞ) özelleştirilmesini protesto etmek amacıyla dün SEDAŞ bahçesinde toplanan Özelleştirme Karşıtı Platform üyelerine TMMOB, KESK, TKP ve Yurtsever Cephe de destek verdi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Şerit, sermayenin emekçilere karşı yoğunlaştırdığı ekonomik ve siyasi saldırının en önemli kısmının bugün özelleştirme uygulamaları ile karşılarına çıktığını belirterek, “Kamu mülkiyetindeki mal ve hizmet üreten kuruluşların sermaye sınıfına transferi olarak tanımlanan özelleştirme, çeşitli gerçek dışı söylemlerle ve ambalajlarla anlatılmaya çalışılmış, ancak her özelleştirme sonrası foyası biraz daha ortaya çıkmıştır. Sermaye sınıfı ve onun işbirlikçileri, kamu mülkiyetindeki işletmeleri iktidar güçleriyle kötü işleterek özelleştirme söylemlerine destek bulmaya çalışmışlardır” dedi.

 

ÖZELLEŞTİRİLMESİ AKIL DIŞI

 

Mustafa Şerit, eğitim, sağlık, haberleşme, enerji başta olmak üzere bugün halkın doğal gereksinimlerini karşılayan mal ve hizmet üretimlerinin sermayenin insafına ve kâr güdüsüne terk edilmek istendiğini belirterek şöyle konuştu: "Özelleştirilmesi akıl dışı olan mal ve hizmet üretimleri rekabet getirme ve kalite artırma gibi asılsız fakat süslü sözlerle ambalajlanırken, özelleştirilen kuruluşların ürettiği mal ve hizmetlere alım garantileri verilerek daha baştan özelleştirmenin amaçları itiraf edilmektedir. Özelleştirmelerle, sendikasızlaştırma ve taşeronlaştırma başta olmak üzere çalışma yaşamına yoğun saldırılar yapılmaktadır. Ayrıca meslek örgütleri ve sendikaların hukuksal mücadelesi her türlü yöntem ile bastırılmak istenmekte, bu mücadeleyi yürüten meslek örgütleri ve sendikaların susturulması için ele geçirme çalışmaları ayyuka çıkmıştır."

 

HALKTAN SAKLANMASI İMKANSIZ

 

Enerji gibi hassas ve kamusal bir hakkın bile sadece kâr-zarar ölçeğinde ele alındığını ve merkezi planlama ve işletme göz ardı edilerek ülkenin enerji sisteminin büyük ölçüde büyük bir risk altına itilmekte olduğunu belirten Şerit, sözlerini şöyle tamamladı: “Doğalgazda her kış yaşanan sorunlar ortadayken, doğalgaz dağıtım şirketleri özelleştirilmekte veya daha baştan özel sektör eliyle işletilmeye açılmaktadır. Bugüne kadar yaşanan bütün özelleştirmeler kamu vicdanında güvensizlik yaşatmışken, kimi özelleştirmeler yüce divan ya da mahkemelerce yargılanmışken, yeni özelleştirmelerin arka planının halktan saklanması imkansız. Kamusal hak olan enerji, kamu hizmeti yaklaşımı ile birlikte planlanmalı ve yönetilmelidir. Bugün önümüze getirilen SEDAŞ‘ın özelleştirilmesi 1980'lerden beri süre gelen özelleştirme politikalarının devamıdır.” 

 

SEDAŞ HALKINDIR SATILAMAZ

 

Açıklamada, 1980 sonrası hükümetler eliyle gerçekleştirilen özelleştirmelerin AKP iktidarı döneminde hız kazanarak devam etmekte olduğu; SSGSS, Yerel Yönetimler, 1Mayıs ta işçilere yönelik şiddet uygulanması ve SEDAŞ’ın özelleştirilecek olması işçi sınıfının daha rahat ve hızlı sömürülmesinin önünü açtığı vurgulandı. "SEDAŞ halkındır satılamaz", "IMF defol, bu ülke bu halk satılık değil", "Enerji kamusaldır, özelleştirilemez" sloganlarının atıldığı açıklamada Özelleştirme Karşıtı Platform, katılımcılara teşekkür ederek örgütlü mücadelenin başarıya ulaşana kadar süreceğini ifade etti.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482