banner598
banner609
banner638
07 Ağustos 2014 Perşembe 18:10
SEN KOCAELİ'SİN, KOCAELİ KAL !
banner610

 

 

Çocuklarının ve gençlerinin geleceğine yatırım yapmak şehirlerin sorumluluğu mudur? Ben öyle olduğuna inanıyorum. Akıllı şehirler akıllı insanlar yetiştirir, onları beyin göçü ile başka şehirlere kaptırmaz ve şehirlilik bilinci ile bu entelektüel sermayeyi yine şehrin faydasına döndürürler. Hangi sektörlerin teşvik edileceği, çocuk ve gençlerin enerjilerinin nerelere yönlendirileceği hep denklemin içindeki faktörlerdir. Bu çerçevede dünya ile kıyaslamalı bir Kocaeli turu yapalım isterseniz.

***

İlimizin neredeyse her ilçesi sanayi yerine turizme dönme çabasında. Yapılanları küçümsemiyorum, elbette değerli işler çıkarıyordur belediye başkanlarımız. Ama düşünmeden edemiyorum, neden teknolojiye değil de turizme yöneliyoruz diye. Örneğin Bangalore şehri Hindistan'ın Silikon Vadisi olarak anılıyor. Sadece teknolojiden senede 17 milyar dolar para kazanıyorlar. 2012 de bu şehirdeki girişimciler 300 milyon dolar yatırım almışlar. Aman hocam nerede biz de o insan sermayesi diyorsanız haklısınız da insan sermayesi ağaçta yetişmiyor ki. Bu şehrin çocuklarına ve gençlerine yatırım yapmamız lazım. Ohoo şimdi insana yatırım yapsak kaç sene sonra meyvesini yiyeceğiz, o yüzden turizm iyidir, iyi. Konduralım şuraya bir eko-köy, sütlü kahve isteyenlere süt tozlu kahveyi verelim ( tecrübe ile sabittir ), bahçedeki ineklere baka baka içsinler. O zaman gör bak sen turizmin faydalarını, gençlerimize yaratacağımız istihdamı. E haklısınız, ben ne bilirim ki, hasbelkader turizm lisansı yapmış, dokuz sene turizm sektöründe yönetici olarak çalışıp on üç senedir de üniversitenin turizm okullarında derse girmişim.

***

Diğer taraftan hakkını da yemeyelim şehrimizin. Yaz okulları ile çocuklarımız zamanlarını değerlendiriyor, yeni beceriler kazanıyor. Hem de öyle tek kurs değil, seç beğen usulü. Futbol mu istersin, yüzme mi, olmadı karate verelim? Yok ben kodlama kursu isterim dersen kodular mı oturursun vallahi. Bilişim milişim derin şeyler bunlar, kendinizi fazla kaptırmayın, kullanıcısı olun yeter demedi mi büyüklerimiz? Bu arada Amerika'da kodlama yaz okulları var. Şu an Bentley ve Washington üniversitelerinde Apple ve Android için oyun programlama kursları sürüyor. Yaş grubu ne mi, 13 ile 17 arası ! Bizim çocuklarımız yazları klorlu sulara bulanıp uçan tekme atıyor, elin oğlu çocuklarımıza satacağı uygulamaları şimdiden kendi çocuklarına tasarlatıyor. İşte Bangalore gibi şehirler bu mantıkla kuruluyor.

***

Bu arada Toyota Rüya Arabası Sanat Yarışması’nı duyan var mı? Ben de yeni duydum. Meğerse 2004 yılından beri yapılıyormuş ve bu sene tam altı yüz bin çocuk katılmış. Her sene çocuklara geleceğin ulaşımı ve arabasını nasıl hayal ediyorsunuz diye sorup, haydi resmini çizin diyormuş Toyota. Beni en çok etkileyen bu yarışmanın vizyon ifadesi: “Toyota olarak gelecek kuşağın büyük mucit, düşünür ve hayalcilerinin yaratıcılığını geliştirmeye inanıyoruz. Her büyük fikir bir hayalin pırıltısından doğmuştur” Toyota yerine Kocaeli yazın ne güzel bir kent çocuk vizyonu olur !

***

Hollanda'nın Eindhoven şehri patent yoğunluğu bakımından dünyanın en yenilikçi şehriymiş. Her 10.000 kişiye 22 patent düşüyormuş. Her fırsatta Kocaeli bir sanayi şehridir deyip duruyoruz ya hemen açtım, araştırdım, ilimizde her 10.000 kişiye 0,32 patent düşüyor. Şaşırdık mı? Hayır. Küçük mucitlere yatırım yapmayınca haliyle büyük mucitler de çıkmıyor.

***

Bugün bir yerel gazetede yılın ilk altı ayında 430 işletmenin kapandığı haberini okudum. Önümde ise Fortune dergisi açık, Şili’nin Santiago şehrinden bahsediyor. Santiago’nun yetkilileri Startup Şili diye bir program başlatmışlar ve şehirde şimdiye kadar 480 yeni girişim kurulmuş. İşin ilginç tarafı Santiago kadın girişimci başkenti ilan edilmiş. Her yüz girişimden yirmisi kadınlar tarafından kurulmuş. Aman kadın girişimciler kurulu başkanımız Penbe hanım duymasın. Biliyorum atladığı gibi uçağa soluğu Şili’de alır. Bu arada TUİK verilerine baktım, bizde oran Türkiye genelinde yüzde yedi buçuk ! Gönlüm şehrimizin gençlerinin, özellikle de kız çocuklarının girişimci olmasından yana ama bizler onların kahkahalarında iffet ararken mümkün mü acaba?

***

Sonuç mu? Durumdan memnunsanız “Sen Kocaeli’sin, Kocaeli Kal!” deyip gittiği ( ya da kaldığı ) yere kadar devam edelim. Ama yok artık gitmiyor dediğimiz nokta çok geç olabilir. Memnun değilseniz lafı bırakıp, partizanlık yapmadan geleceğin akıllı şehrini çocuklarımız ve gençlerimiz adına tasarlamak için bir araya gelelim. Bakalım sıfır iş kazası çağrıma kulak vermeyen ilimizden bu çağrıya cevap gelecek mi…

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482