banner560
banner573
banner572
04 Ocak 2017 Çarşamba 11:17
Şehidin adı verilmiş ama kimsenin haberi yok
banner508
Gölcük Belediye Meclisi’nin 2017 yılının ilk toplantısı dün gerçekleştirildi. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in yönetimindeki oturumda 10 gündem maddesi görüşüldü. Gündem maddelerinin bir kısmı oy birliğiyle, bir kısmı ise oy çokluğu ile meclisten geçerken, toplantıda Denetim Komisyonu üyelerinin seçimi de yapıldı. Kapalı oylama ile gerçekleştirilen seçimde, AKP’den Berna Abiş, Davut Uzun ve Bayram Girgin 28’şer oyla, CHP’den ise Özgür Yılmaz ve Ali Aktepe 25’er oyla, Denetim Komisyonu’na seçilen isimler oldu. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler kısmına geçildi ve CHP’li meclis üyesi Ali Aktepe kürsüye gelerek “Rantsal Dönüşüm Projesi” ve “Gölcük Belediyesi çalışıyor mu?” başlığı altında iki ayrı soru önergesini gündeme getirdi. Aktepe, soru önergesinin yazılı halini basına da sundu.

DSP İLÇE GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI’YDI
“Gölcük Belediyesi çalışıyor mu?” başlıklı soru önergesi; 1996 yılının nisan ayında şehit düşen bir askerin adının yaşatılmasıyla ilgili yaşanan ilginç bir durumu ele alıyordu. DSP Gölcük İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yapmış bir isim olan Ufuk Baykal, askerlik yaşı geldiğinde vatani görevini yerine getirmek için Hakkari Çukurca’ya gitmiş ve nisan ayında şehit olmuştu. Ailenin geçmişten gelen talebi oğullarının adının yaşatılmasıydı. Şehidin Ali Aktepe’nin arkadaşı olması nedeniyle aile bu konuyu ona iletmişti. Aktepe de 1 Haziran 2016 tarihindeki belediye meclisinde konuyla ilgili önerge vermişti. 1 Aralık tarihinde tekrar sorulan konuyla ilgili Başkan Ellibeş, şehidin adının dört yoldaki bir üst geçide verileceğini belirtmişti. Aktepe de aileyi arayarak müjde vermişti. Ama gelin görün şehidinin adının Büyükşehir Belediyesi tarafından 18 Ağustos’ta doğup büyüdüğü sokağa zaten verildiği ortaya çıktı. Aktepe, dünkü meclis toplantısında bu konuyu gündeme taşıyınca Ellibeş de büyük bir hata yaptıklarını kabul etti. Aktepe, gazetemize yaptığı açıklamada, "Bu konuyu dile getirmek için bir sonraki meclisi yani dünü bekledim" dedi. 

İKİ SORULU ÖNERGE
Önergelerde şu ifadeler yer aldı: “Gölcük belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında yer alan yeni sanayi sitesi için yer tahsisi yaptırarak işi ihale sürecine getirmiştir. Proje ile ilgili bilgilendirme toplantılarını meclis üyesi olduğumuz halde ancak basından öğrenebiliyoruz. Mevcut sanayi esnafıyla, belediye koordinatörlüğü başkanlığında yapılan ilk toplantıda tam anlamıyla bir kahve toplantısı ve sokak ağzıyla yapılan konuşmalarda özellikle dikkatimizi çeken söylemler olduğunu gördük. Yaklaşık 90 milyon liraya bitecek olan projenin içinde yer alan dükkânların (esnaf odası başkanımızın ricası ile bakan ve belediye başkanının kendilerince yaptıkları yüzde 10 indirim öncesi) en ucuzunun KDV hariç 210 bin lira olduğunu, ‘eğer altyapı, cami ve otoparkın bedelini sizden alsaydık bu rakam 300 bin lira olacaktı’ denilerek, öğrenmiş olduk.

40 MİLYON TL’YE TEKABÜL EDİYOR
Sanayideki tüm dükkânların hepsinin 210 bin lira olduğunu var saysak bile esnafa yansıtılmadığı söylenen fark olan 90 bin lira demek yaklaşık 40 milyon liraya tekabül ediyor. Nasıl oluyor da 90 milyonluk bütün projenin alt yapı, cami ve otoparkı 40 milyon lira oluyor merak ediyoruz. Sanayi içerisine yapılacak olan cami için Türk Metal Sendikası’ndan en az 6 milyon lira alınacak, ki bu para sendikanın değil, çalışan emekçilerin maaşlarından her ay kesilecek olan aidatlardır. Yapılacak olan bu cami kaç kişilik olacak, Ford Otosan’da çalışan en az 3 bin işçi cuma günleri buraya geldiğinde cami bu kadar kişiyi alabilecek mi? Altyapının da Büyükşehir tarafından yapılacağı biliniyor olmasına rağmen, esnafın gözünün içine bakılarak bunu neden söyleme gereği duyduğunuzu ayrıca bilmek istiyoruz.

TİCARİ BOYUT DÜŞÜNÜLÜYORSA…
Tüm bunlara rağmen sanayi sitesinde yapılacak olan dükkanların maliyetlerinin en pahalı olarak gördüğünüz dükkanın dahi 210 bin lira olmadığını, esnafın bu rakamları verip iş yeri sahibi olmalarının ne kadar zor olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Burada yapılacak hizmet ise eğer fiyatların daha da aşağı çekilmesi gerekmektedir. Yok işin ticari boyutu düşünülüyorsa o halde söylenecek tek cümle ‘hayırlı işler.’ Belediyecilik ekip işidir. İyi bir ekip sorunları oluşmadan hisseder, yerinde müdahale edip sıkıntı doğurmadan bertaraf eder. Vatandaşa hizmeti götürürken mutluluk ve sevgi götürmüş olur. Geçtiğimiz dönem içinde 1 Haziran 2016 tarihindeki belediye meclisine verdiğimiz bir önerge ile bu durumun olmadığını, çok açık bir şekilde gördük.

ŞEHİDİN AİLESİNE MÜJDE VERDİM AMA…
Bu önergede bir şehidimizin ailesi, çocuklarının isminin uygun bir yere verilerek yaşatılmasını talep etti. Biz bunun önergesini verdik ve cevabını bekledik. Sonraki meclis toplantılarında sözlü olarak tekrar gündeme getirdik ama yine bir sonuç çıkmadı. 1 Eylül 2016 tarihinde tekrar soru önergesi ile sorduk ama yine cevap ve sonuç alınmadı. Son olarak 1 Aralık 2016 tarihindeki yani 6 ay sonra tekrar sözlü olarak sorduğumuzda belediye başkanımız şehidimizin adını dört yoldaki üst geçide verebileceğimizi söyledi. Bu, açıkçası şehidin arkadaşım olması sebebiyle beni çok duygulandırdı. Toplantı sonunda şehidimizin ailesini arayarak kendilerine müjdeyi verdim.

SOKAĞA ADI VERİLMİŞ HABERİ YOK
Şehidimizin ailesi, tabela asılacağı zaman gelip başkana teşekkür etmek istediler. Ben belediye başkanımızı arayarak durumu bildirdiğimde, şehidin isminin üst geçide verilmeyeceğini,18 Ağustos 2016 tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından resmen Dumlupınar Mahallesi’nde 184. Sokak’a verildiğini söyledi. Bu durumun Gölcük Belediyesi’ne 4 ay önceden bildirildiği halde, yetkili birimler başkana söylememiş ve doğal olarak biz de öğrenemediğimiz için sürekli yazılı ve sözlü soru önergeleriyle mecliste gündeme getirmeye devam ettik. Buradan sormak istiyorum Gölcük Belediyesi nasıl bir ekiptir, nasıl çalışıyor? Meclisteki bir konuda bile organize olamıyorsa milletin işini nasıl yapacaklar merak ediyorum.”

RANTSALI KABUL ETMİYORUM
Soru önergelerine cevap veren Mehmet Ellibeş ise Ali Aktepe’nin “Rantsal Dönüşüm Projesi” ifadesine katılmadığının belirterek “Ben ‘rantsal’ kelimesini kabul etmiyorum. Burada bir rant varsa bu rant hepimizin. Çünkü buna birlikte karar verdik. Ben bu projeye bir gecede karar vermedim. Burada bir kar ya da karlılık varsa o da Çevre ve Şehircilik Bakanlığınındır” dedi. Ellibeş, Yeni Sanayi Sitesi’nin yer teslimini yüklenici firmaya teslim ettiklerini kaydederek 416 dükkanın 18 ayda bitirileceğini söyledi. CHP Grubu’nda Zafer Şimşek’in, dükkan fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çekmesi üzerine ise Ellibeş, şunları kaydetti: “Bizim belediye olarak yeni bir sanayi sitesi yapmak gibi bir hayalimiz yok. Bu talep bize oda başkanından ve esnaflardan geldi. Ben de dedim ki ‘biz arsayı alalım, siz bir kooperatif kurun.’ Bunu da kabul etmediler. Uzun lafın kısası ihale bize kaldı. Ama biz esnaflarımız dükkan sahibi olsunlar, yeni bir yerde, daha modern ve çağdaş şartlarda ticaret yapsınlar diye mücadele ettik.

BEN DE VERMİYORUM O ZAMAN
Gelişen şartlar olayı buraya kadar getirdi. Artık bu yoldan geri dönüş yok. Bakın arkadaşlar, bugüne kadar 112 hak sahibinden 83’ü, 38 kiracı esnaftan 31’i ile anlaşma yaparak sözleşme imzaladık. Bunlar hak sahibi ve mevcut riskli alandaki kiracı esnaf. Arkadaşlar bu saatten sonra, bu projenin abisi de biziz, babası da biziz. Ben kiracı esnafın, dükkan sahibi olmasını yürekten istiyorum. Ama biraz da sanayi çaba göstermeli.” Sanayi esnafı ile yapılan toplantılarda, alt yapı maliyetleri ile cami maliyetinin fiyatlara yansıtılmadığının ifade edilmemesine CHP’li Ali Aktepe, “Türk Metal’in böyle bir kararı yok” diye çıkışınca Başkan Ellibeş sinirlendi. Ellibeş, “Ben de vermiyorum o zaman yeri. Nereye cami yapacaklarsa yapsınlar. Biz kendi camimizi yaparız” ifadelerini kullandı. 
Son Güncelleme: 05.01.2017 14:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482