banner598
banner609
09 Haziran 2014 Pazartesi 22:56
Sedat Tatar’ın istifası mı? Geçin o işi…
banner610

CHP'nin 30 Mart sonuçlarını değerlendirmek için genelde aldığı sonucu analiz etmekte yarar var. Yani CHP genelde bir başarı sağlamışsa,

bu başarıya yerelde gölge düşmüşse tabi ki burada büyük bir sorun var demektir.

Genele baktığımızda alınan sonuç başarısızlık...

Bu sonucun başarısız olması Genel Merkez'in il ve Büyükşehirlerde gösterdiği adayların yanlış tespit edilmesinden başka hiç bir şey değildir.

Evet Tayyip Erdoğan başta, mağduriyet rolü olmak üzere bir çok yöntemlerle yine seçimlerde başarılı çıktı.

Ama CHP Yerel adaylarında özellikle Büyükşehir adaylarını tespit ederken yanlışlar yapmasaydı belki de doğru adaylarla iyi sonuçlar alınabilirdi.

CHP'nin başta Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde yok olmasının temel sorunu Kürt sorunu noktasındaki net olmayışı ve bu konuda sahaya çıkarken hep eli boş olmasıdır.

CHP'nin bu sorunla ilgili tutarsız ve net olmaması bu bölgede CHP'nin "yok" olduğunu 30 Mart seçimlerinde bir kez daha görüldü.

********

Oysa diğer 2 partiye baktığımızda;

Seçim sonuçlarının Kürt kardeşlerimizin yoğun olduğu bölgede AKP ve BDP’nin beklenenin üstünde oy almaları çözüm sürecinde var olmaları, öyle veya böyle bir şeyler üretmeleri, verdikleri desteğin veya sorunun tartışılmasının bir sonucudur.

12 Eylül 1980'den bu yana "SHP" dönemi hariç, dünden bu güne bu soruna karşı öncelikle uzak durmayı, daha sonra ise Kemal Kılıçdaroğlu ile başlayan pratikte ise ortaya konuşan çözüm önerileri ne yazık ki ya taraf bulamadı, ya da hedefine bir türlü ulaştırılamadı.

Bunun sonucu da CHP 30 Mart seçimlerinde Batıda yaşayan Kürt seçmenlerin oylarını kaybetti.

Bu durum ise CHP'nin genelde aldığı başarısızlıkta büyük bir rol oynadı.

******

Gelelim yerele ve Kocaeli’ye…

Bir tespit yapacaksak doğrular üzerinden hareket etmemiz gerek.

30 Mart 2014 Yerel Seçim sonuçlarının Kocaeli’de başarısız olmasına neden olan en başta “Aday belirleme” yol haritası içinde olan Ankara ve Kocaeli ayağındaki komisyon üyeleri ve bunlara bir şekilde ayak uyduran, olayı akışına bırakan İL BAŞKANIDIR..!

Aday belirlemede CHP Kocaeli bir çalışma yapmadı.

Sahada aylarca çalışan, her noktaya giden adaylar vardı. CHP Genel Merkezi Aday belirleme Komisyonu ve uzantıları bu adayları resmen es geçti, Çalışmalarına bile saygısızlık etti. Onların harcadığı emeği bile sallamadı.

Bu adaylar kendi ölçeklerinde çalışmalarını devam ettirirken birileri elini kolunu sallayıp kendi işinin peşindeydi. Makara yapıyordu. Genel Merkez odaklı Komisyon ve uzantıları ise emek verenleri resmen ezerek alakasız, ,ilgisiz bir aday atayarak resmen Kocaeli’de “YOKUZ” dedi. ********

Kocaeli’de başarısızlığın adı, aday belirlenmesinde kendi egosunu bir türlü aşamayan, doğru aday bulma noktasında asla çabası olmayan, “Ben” “Benci” anlayış noktasında küçük hesaplar içerisinde olan Milletvekilleridir.

Kocaeli’de başarısızlığın adı, aday belirlerken Kocaeli gerçeğini bilip ama gözünü kapayan, gelen tepkilere “evet haklısın” deyip es geçen sözüm ona partimizin duayen isimleridir.

Kocaeli’de başarsızığın adı, bazı ilçelerde hala devam eden “Kanaat Ağaları” etkisini hala büyük olduğunu bilip, buna rağmen orada “Parti içi Demokrasi” söylevleri ile ön seçim kararı alanlardır.

Kocaeli’de başarısızlığın adı, Parti İçi demokrasi söylevleri ile ilçelerde yanlış adayların çıkmasına hizmet edip, ancak Büyükşehir aday tespitine gelince bu seçeneği asla gündeme bile getirmeyenlerdir.

Dün koltuğa yapış, bugün Sedat Tatar’ı istifaya çağır..!

Dün yönetimlerde iken başarısız olup, 30 Mart 2014 yerel seçim sürecinde tatlıya tuzluya karışmayan, gelene ağa, gidene paşa diyen, bir nevi sessiz kalmayı tercih edenler bu seçim sonucunu fırsat bilip bu aralar birilerini ortaya atıp sözüm ona yönetimlerin altını boşaltmaya, onları istifa etmesi için baskı altına almaya başladılar.

********* Bu aralar gizliden gizliye bazı Milletvekilleri, yeniden İlçe Başkanlığını düşünen birçok isim, kendilerine el pençe hizmetkar olan isimleri konuşturarak sözüm ona seçimdeki başarısızlıkların hesabını sormak ve onları al aşağı yapma peşindeler.

Oysa bunun yolu bu değil. En azından sizler geçmişte bunu yapabilecek mütevazi anlayışta değildiniz.

Evet seçimde başarısız olanları al aşağı yapalım ama baskı ve zorlama ile asla…

Seçilerek gelenler başarısız oluyorsa, seçilmeyerek gitmeleri gerek.

Bununda adresi kongrelerdir.

Dün başarısızlıklara ortak olanlar, o zaman en yüksek sesle konuşanlar bu ara seslerini yükseltmeye başladılar..!

Vay efendim İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar başarısız oldular, derhal istifa etsinler.

Olur, başka isteğiniz var mı?

Seçim sonuçları için bunların istifalarını isteyen o baba yiğitler önce başta bölge Milletvekillerinin istifasını isteyecek cesareti göstersinler.

Varsa başarısızlık o zaman başarısızlığa ortak olan herkes bedelini ödeyecek.

Yani alınan Sonuçların asıl sorumlular olan, “onların” yanına kar kalacak ama

hiç bir kabahati olmayan ve görevini en iyi şekilde yapan ilçe başkanları İstifa edecek. Yok öyle bir dünya… ********

Milletvekilleri istifa eder mi YOOOKKK…

Eeee İl Başkanı, İlçe Başkanı niye istifa etsin..!

- Şunu herkes bir bilsin. Sedat Tatar'ın istifa etmesini gerektirecek hiç bir gerekçe yoktur.

- Yönetimde olup ama talimatları başka yerlerden alan arkadaşlarımızın Sedat Tatar'ın istifasını isteyecek lüksü asla yoktur ve olamaz.

- Sedat Tatar ve ekibi görevi sürecinde güzel ve başarılı çalışmalara imza atmış, uyumsuz ve başka yerlerin kontrolünde olan bir kaç arkadaşa rağmen tüm yönetim kurulu ile UYUMLU çalışmaları hayata geçirmiştir.

- Sedat Tatar yönetimi "SOL" ivmeli çalışmaları olabildiğince yaşama geçirmiş, ülkede yaşanılan antidemokratik tüm gelişme ve uygulamalara karşı güncel olarak çalışmalar yapmış, gerektiğinde binlerce insanı sokağa indirmeyi başarmıştır.

- Sedat Tatar ve yönetiminin bu çalışmalarını herkes kuşkusuz olumlu ve başarılı bulmayabilir,

Ama bu arkadaşların az vicdan, az siyasi terbiye, az etik davranış içerisinde olmaları gerekirken onların tam tersine Tatar ve yönetimi için bayrak açmaları, bence kendi hesapları doğrultusunda hazımsızlıktan başka bir şey değildir.

*******

Gelişmeleri iyi analiz ettiğimizde özellikle şimdilerde Ali kıran baş kesen rolüne giren bazı değerli arkadaşlarımızın da normal ve kongre takvimini beklemek gibi siyasi etik anlayışına sahip olmaları gerek.

Yani siyasette fırsatçılık çokta etik ve iyi bir şey değildir.

Son bir not düşmekte yarar var

Görevi süresince iyi çalıştığına inandığım, Sedat Tatar ve yönetimini harcamak, onları istifaya zorlamak hiç mi hiç kolay değil.

En azından partinin olgun, bilinçli, onurlu üyeleri buna izin vermez.

Onun için acele kurulan hayaller hem imkânsız hem de gereksiz durumlardır.

Sanırım çok kibar, çok ahlaki ve kırmadan dökmeden kısa bir yorum yapmaya çalıştım…(?)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482