banner608
banner609
22 Haziran 2014 Pazar 10:33
SEDAŞ TÜKETİCİLERİ UYARIYOR
banner610

SEDAŞ elektrikte “Kaçak ve Usulsüz Kullanım” konularında tüketicileri bilgilendirdi.

 

SEDAŞ Elektrik tüketicilerini, kiracıları, ev ve işyeri sahiplerini abonesiz elektrik kullanılmaması hakkında bilgilendirmek üzere açıklamada bulundu.

 

SEDAŞ(Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven,  2014 yılında da Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce de kaçak elektrikle mücadelenin hızla sürdüğünü,  SEDAŞ’ın görev bölgesinde tüketicilerin bilinç düzeyinin ve konu hakkındaki hassasiyetinin oldukça yüksek düzeyde olduğunu belirtti. Kaçak ve usulsüz elektrik kullanımıyla mücadele de en önemli konunun tüketicilerin de bilinçli olmalarının sağlanması ve yasal mevzuatın da herkes tarafından iyi bilinmesidir dedi. Güven tüketiciler tarafından, öncelikle bağlantı anlaşması ve perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma yapmadan elektrik kullanılmaması gerektiğini belirtti.

 

YAZIN ABONE DEVRİ ÇOĞALIYOR

 

Bekir Sami Güven, SEDAŞ’ın yetkilendirdiği kendi personelinin dışında kimsenin sayaç mühürlerine müdahale etme yetkisinin olmadığını vurgularken, yazın inşaat sektörünün de canlandığı ve kiralık konutlarda el değiştirmelerin, taşınmaların, okulların kapanmasından sonra hızlandığını ve bunun sonucunda tahliye abone devri ile yeni bina bağlantı başvurularının Mayıs ayı sonu itibariyle her geçen gün arttığını ifade etti.

 

HANGİ EYLEMLER KAÇAK ELEKTRİK KAPSAMINDA?

 

Güven, kaçak elektrik kullanımının; perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma olmaksızın dağıtım sistemine müdahale ederek kullanılan elektriği sayaçtan geçirmeden ya da elektrik dağıtım sistemine, ölçü sistemine ya da yapı bina giriş noktasından sayaca kadar olan tesisata veya direkt sayaçlara müdahale edilmesi anlamına geldiğini, tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle, eksik veya hatalı ölçüm yapılmasını sağlamanın, hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmemiş bir sayaçtan geçirilerek, mevzuata aykırı bir şekilde elektrik enerjisi tüketilmesinin de kaçak elektrik kullanımı olduğunu bu eylemi gerçekleştiren kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu ve  TCK'nın 163/3 maddesi gereğince 'Karşılıksız yararlanma" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıldıklarını ifade etti.

 

USULSÜZ KULLANIM  KAPSAMINDAKİ EYLEMLER

 

Güven, sayaç ve ölçü devreleri mühürsüz olduğu halde SEDAŞ’a haber vermeden elektrik enerjisi tüketilmesinin ve SEDAŞ tarafından yapılması gereken bağlantı işleminin tamamlanmasını beklemeksizin, tüketimin sayaçtan geçirilerek, doğru tespit edilmesini engellemeyecek şekilde de olsa bağlantı yapılmasının/yaptırılmasının usulsüz kullanım olduğunun altını çizdi.  Güven, ayrıca, SEDAŞ tarafından borçtan dolayı kesilen elektriğin, tüketiciler tarafından borç yükümlülükleri yerine getirilmiş olsa bile SEDAŞ’ın dışında kendileri veya başkaları tarafından açılmasının da usulsüz elektrik enerjisi tüketimi olduğunun bilinmesi gerekir dedi. Güven tüketicilerin usulsüz elektrik kullanıyor durumuna düşmemeleri için  daha önceki tüketici adına düzenlenen faturaları ödemek suretiyle kesinlikle elektrik kullanmamaları ve tahliye abone devir işlemini yapmaları  gerektiğine de dikkat çekti.

 

SAVCILIĞA SUÇ DUYURULARI BİLDİRİLİYOR.

 

Güven, sadece kaçak ile değil usulsüz elektrik kullanımıyla da mücadele ediyor, kaçak tespit süreci sonucunda kaçak elektrik enerjisi tüketimi tespit edilen gerçek veya tüzel kişilerin elektrik enerjisini keserek sayacı mühürleyerek, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz.” dedi.

 

ABONELİĞİ SONA ERDİRMEK ÇOK ÖNEMLİ

 

Güven ayrıca, adresinden ayrılan/taşınan  tüketicilerin mutlaka mevcut perakende satış sözleşmesini iptal ettirerek,  aboneliğini sona erdirmesinin yasal mevzuat gereği olduğunu belirtti ve tüketicilerin bilinçli olmaları mutlaka kendi menfaatlerine de olacaktır dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482