banner608
banner609
14 Haziran 2017 Çarşamba 21:52
“Şaşırtmaya devam edeceğiz”
banner610

Kocaeli Sanayi Odası'nın Haziran ayı meclis toplantısı Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi. KSO'nun bu ayki meclis toplantısında 16 firma daha Sanayi Odası'na katıldı. Meclis toplantısına Vali Güzeloğlu'nun yanı sıra İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik de katılım sağladı. Zeytinoğlu'nun konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Öncelikle, 31 Mayıs çarşamba günü, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesi'nden havalandıktan kısa süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak düşen helikopterde yaşamını yitiren 13 askerimiz olmak üzere, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.

KOCAELİ İÇİN CANLANMA SİNYALİ 
Mayıs ayı kapasite kullanım oranı  yüzde 78,8. Kapasite kullanım oranlarında artış trendine girdiğini düşünüyoruz. Umarız bu eğilim devam eder ve 2016’nın etkilerinden arınırız.  Canlanan iç ve dış talebin de etkisiyle sanayi üretiminin artmaya devam edeceğini ve yeni sete göre kapasite kullanımı oranının da yüzde 80’lerin üzerine çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Kocaeli sanayi kuruluşlarının mayıs ayı kapasite kullanım oranı ise yüzde 71,6 Hem ilimiz hem de ülkemizdeki kapasite kullanım oranlarındaki artışı, üretimde canlanma sinyali olarak değerlendiriyoruz.

DIŞ TİCARET AÇIĞI ARTABİLİR
Yıllık olarak sürekli artış eğiliminde olan 12 aylık ihracatımız 147,7 milyar dolar oldu. AB’ndeki talep artışı, komşu ülkeler ile normalleşmeye başlayan ilişkiler ve yeni pazarlar ile döviz kurundaki gevşeme ihracatı desteklemiştir.
Yakın coğrafyamızın ihracatımızdan aldığı payın giderek artması memnuniyet verici. İhracat artış hızımızın, ithalat artış hızının gerisinde kalmasından dolayı dış ticaret açığında büyüme gördük. Mayıs ayında 7,6 milyar dolar (yüzde 50 artarak) ile dış ticaret açığımız dikkat çekici boyuta ulaştı. Doların gerilemesi ile ithalatımız arttı. Ayrıca geciktirilen siparişlerin etkisi olduğunu da düşünüyoruz. Bu trend yıl sonuna kadar devam ederse, geçen yıl 56 milyar dolara inen dış ticaret açığı bu yıl 65 milyar doları aşabilir.

GIDA ENFLASYONUNDA REKOR ARTIŞ 
Yüksek dış ticaret açığına bağlı olarak da cari açığın artması, ülkemiz için sürdürülebilir bir durum ve yapı değil. 
Dış ticaret açığının dengelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. İlimiz ihracatı 1,9 milyar dolar. En fazla artış gösteren sektörler otomotiv, kimya, demir çelik, iklimlendirme, makina ve tekstil. İthalat ise 4,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. 
Mayıs ayı TÜFE yüzde 11,72 , ÜFE yüzde 15,26. Beklediğimiz gibi düşüş başladı. Kurlardaki düşüş ile enflasyondaki gerilemenin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyoruz. Enflasyondaki gerilemeye rağmen, gıda enflasyonu baz etkisi nedeniyle yüzde 16,91 ile 2010 Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Önümüzdeki aylarda mevsimsel etki ile gıda fiyatlarında da gerileme bekliyoruz.

İTHALATIMIZ ARTIYOR
Sanayi üretimi yılın ikinci çeyreğine güçlü bir performansla başladı. Bu ivmelenmenin önümüzdeki ay da süreceğini tahmin ediyoruz. Türkiye ekonomisi açısından sevindirici bir gelişme oranlarındaki artış ile üretim, ihracat ve büyüme artıyor. Yıllık cari açık 33,2 milyar dolara yükseldi. Mayıs ayında bunun daha da artmasını bekliyoruz. İhracat artışı sevindirici, ama ithalatımız daha fazla artıyor. Cari açık her zaman üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Döviz kazandırıcı faaliyetlere ağırlık vermemiz gerekiyor. Büyüme yüzde 5 ile moralleri düzeltti. Birinci çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüdük. Türkiye ekonomisi için memnuniyet verici bir büyüme oranını yakaladık. Bu oran yılın devamı için de olumlu bir sinyal veriyor.

KATAR DURUMU RİSKLİ
İthalatımızın yüzde 63’ünü ve İhracatımızın yüzde 54’ünü dolar ile yapıyoruz. Doların değer kaybetmesi ithalatçılarımızın lehine, ihracatçılarımızın aleyhine. Diğer taraftan Euro’nun dolara karşı değer kazanması, ihracatçılarımızın lehine Orta Doğu’da yeni bir jeopolitik risk olan Katar durumu mevcut. Gerginliğin büyümesi, petrol fiyatları dahil piyasalardaki tüm dengeleri bozabilir. Suudi Arabistan’ın Katar menşeli Türk ürünlerine ambargo kararı, bizi endişelendiriyor. Katar'a ihracatımız 2016 yılında 146 milyon dolara çıktı. Yabancı sermaye yatırımlarında ise durum daha dikkat çekici. 2002-2017 Mart ayına kadar olan dönemde Suudi Arabistan Türkiye'ye uluslararası doğrudan yatırımının yüzde 1,4'ünü gerçekleştirirken, Katar aynı dönemde yüzde 1,1'ini gerçekleştirmiş. Umarız ülkemiz bu olaylardan etkilenmez.

KOCAELİ'DEN 10 FİRMA
2016 yılı Türkiye’nin En Büyük 500 işletmesi içerisinde  geçen yıl olduğu gibi 80 firmamız var.  Bu yıl da ilk on firma içerisinde Türkiye’nin en büyük firması TÜPRAŞ, İkinci büyük firması Ford Otomotiv , 8’inci büyük firması Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. yer aldı. Biz şirketlerin merkezlerini, üretimlerini yaptıkları illere taşımalarını bekleyemeyiz. Ancak, vergilerini üretimini yaptıkları il içerisinde ödemelerini istiyoruz. Geçen yıl Eylül ayı Meclis toplantımıza katılan Maliye Bakanımıza ve bu yıl Ocak ayında Milli Savunma Bakanımıza bu konuyu aktardık.
Sizlerin de desteklerinizi bekliyoruz.”

HEDEFE ERKEN ULAŞACAĞIZ
Başkan Zeytinoğlu'nun konuşmasının ardından kürsüye gelen isim ise Vali Güzeloğlu oldu. Güzeloğlu'nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Güvenimizi arttıran, ülkemizin geleceğine dair umutlarını tazeleyen KSO'nun meclisine tanık olmaktan mutluyum. Bu büyük devlet, millet kararlılıkla, hep birlikte  gelecek her yıl güçlenen, gelişen, karşısındaki herkese ürperti veren bir büyüklüktür. Var olan gücümüzü ne kadar göz ederlerse etsinler ortaya konulanlar güçlü bir ülke gerçeğine doğru yol aldığımızı gösteriyor. 2050'de Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisinde yer alacak deniyor ama Türkiye bu hedefe o tarihten çok daha önce erişecek. Biz bu tarihe 2023 demiştik. İnşalah kararlılığımız, azmimiz ve gayretimizle bu hedefi çok erken yakalayacağız. 

BÜYÜME SÜRECEK
Kalkınmayı sadece ekonomik büyüklüklerle değerlendirirseniz yanlış olur. Meseleyi sadece ekonomik ve maddi değerler olarak ele alırsanız bir ülkeyi olması gereken bir ülke idealinde göremezsiniz. Bu ülkede 3 milyonu aşkın yersiz, yurtsuz ve umutsuz insanlara ev, aş, güven oluyoruz. Türkiye bu proje ile dünyanın en büyük sosyal harcamasını yapan ülke olma onuruna erişiyor. Yüzde 5'lik büyümemiz var. Başkan şaşırdık diyor daha da şaşıralım. Alınan tedbirlerle bu büyüme ivmesi sürecek. Biz şaşırtmaya devam edeceğiz. 2017'nin sonunda da bu büyümenin daha ötesinde olacağız. Büyümenin devamlılığı da önemli. Büyümeyi gerçekleştirecek olan da insandır. İnsanı eğitim değiştirir.

BU KONUDA MÜTEVAZİ DEĞİLİZ
Ulusların değişmesi eğitimli bireylerle olur. Şüphesiz en önemli konumuz nitelikli bir gençlik yetiştirmek. Türk Milli Eğitiminin de temeli budur. Akıllı ürünleri kullanan değil, aklıyla akıllı ürünler üreten bireyler yetiştirmektir hedef. Akıl temelli bir hedeflemeyi ortaya koyacağız. Kocaeli'de göreve başladığımız günden önce gelmeden edindiğimiz bilgiler karşısında baktık ki Kocaeli'nin büyüklüğü, derinliği ile hiç de uyum içinde olmayan bir eğitim problemi var. O günden bugüne bütün paydaşları kapsayan, tam anlamıyla bir katılımcı içerisinde devam eden bir sürecin içerisinde. Kocaeli için hedef birinci olmak değil model olmaktır. Uygulamalarıyla Türkiye ve dünyaya ulaşmaktır. Hiç de mütevazi olmayacağız. Benim canımı sıkan modeller gelir bize. Bizin niye kendi isimlerimiz modellerimiz yok. Bu iradenin olduğunu anlayacağız, çabalayacağız. Birçok uygulamada da model olduk.” Güzeloğlu'nun konuşmaları ve eğitim ile ilgili yaptığı bilgilendirmenin ardından katılımcılar Club Bithynia'da hep birlikte iftar sofrasına oturdu.

Son Güncelleme: 15.06.2017 14:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482