banner608
banner597
banner609
13 Mart 2015 Cuma 15:54
Sağlıkçıların eylemine siyasilerden destek
banner610

Kocaeli Tabip Odası, SES, Türk Sağlık Sen, Dev Sağlık-İş, KAHED, KASED, Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası ve Birlik Dayanışma Sendikası tarafından 14 Mart Tıp Bayramı öncesi 1 günlük iş bırakma eylemi ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklamaları yapıldı. Eylem ve basın açıklamalarına CHP İl Başkanı Cihat Altınyuva, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, milletvekili aday adayları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılarak destek verdi.. Kurumlar adına basın açıklaması yapan Tabip Odası Genel Sekreteri Burhan Çağlar Usta, taleplerinin bir an önce yerine getirilmesini istedi. Usta, iş bırakma eylemine katılımın yüzde 90 oranında olduğunu kaydetti.

 

 

"GÖREVİMİZ OLMAYAN İŞLERİ YAPIYORUZ"

 

İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan eylemde kurumlar adına açıklama yapan Tabip Odası sekreteri Burhan Çağlar Usta, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını aktardı. Özelde ciro, kamuda performans baskısı, yönetici, amir baskısı, kötü muamele, yıldırma, şiddet tehdidi altında çalıştıklarını belirten Usta, “Kendi görevimiz olmayan işleri yapıyoruz. İş güvencesiz, taşeron sistemi, her gün başka bir semt polikliniğine rotasyonlar, özellerde maaşsız çalışmalar, molasız, neredeyse nefes almadan çalışma” dedi.

 

 

36 SAAT KESİNTİSİZ ÇALIŞMA   

 

Polikliniklerde günde 150 kişiye baktıklarını, acillerde bir gün gündüz, bir gün gece çalışılan ve bir hekimin bir günde 500 hasta baktığını belirten Usta, “36 saat kesintisiz çalışma gibi ağır çalışma koşullarının tamamının sonunda emeklilik veriliyor. Adeta bir kölelik düzeni oluşmuş. Bu tablo sağlık çalışanları ve hastalar için iç açıcı değildir. Sağlık çalışanlarının çalışma şartları kötüyken, vatandaşların durumu da kötü. Kim 150’inci hasta olmayı ister, kim hekimine güvenmeden doktor doktor gezmek ister” dedi.

 

UYARILARDA BULUNDU

 

Acilen çalışma koşullarının düzeltilmesini istediklerini belirten Usta, “Haftada 40 saatin üzerinde çalışıyoruz ve yıllardır verilmeyen fiili çalışma hizmeti ücretini talep ediyoruz. Sağlık alanındaki mesleki eğitimin niteliği giderek bozulmaktadır. Sayıyı değil, niceliği önceleyen bir eğitim politikası istiyoruz. Ücretsiz, nitelikli sağlık hizmetine tüm vatandaşların ulaşmasını talep ediyoruz. Sağlık bakanı artık birinci basamakta çalışan sağlık çalışanlarına yeni bir görev dayatmasın. Ocak ayından beri aile hekimlerinin ASM nöbetlerine karşı direnişlerini destekliyoruz “ dedi.

 

 

“TOP SÜREKLİ TACA ATILIYOR”

 

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker de yaptığı açıklamasında, “Sürekli topun taca atılmasıyla çalışanda dayanılacak hal bırakmadı. Sağlık çalışanlarının problemlerinin giderek arttığı bir dönem yaşanıyor. Bu dönemde özellikle çalışan memnuniyeti göz ardı edilmekte, çalışan talepleri sürekli ötelenmektedir. Şiddeti yetersiz istihdam, ağır iş yükü, bitmek bilmeyen nöbetler, yapılan haksız uygulamalar nedeniyle sağlık çalışanları ağır bir tükenmişlik sendromuyla karşı karşıyadır. Bunların yanı sıra sağlık çalışanları için ekonomik kayıpların dayanılacak sınırı çoktan aşması gibi durumlar yaşanmaktadır” diye konuşu.

 

“SADECE HAKKIMIZI TALEP EDİYORUZ”

 

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Çeker açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Sağlık çalışanları olarak ne lütuf bekliyoruz, ne de karşılanamaz talepleri dile getirmek ve çalışanların talepleri karşısındaki vurdumduymazlığa tepki olarak Tıp Bayramı arifesinde 13 Mart’ta işi bırakıyoruz. Çalışanların taleplerinin yerine getirilmesi ve Türkiye kamuoyunda tekrar güçlü bir şekilde gündeme gelmesi adına yaptığımız bu eylemle alanlara çıktık ve yetti gari diyoruz. Ayrıca 14 Mart Cumartesi günü de kararlılığımız devam ettirip, aile hekimliklerinde ve TSM’lerde cumartesi nöbetine hayır diyerek iş bırakacağız”

 

 

ALKIŞLARLA PROTESTO

Eyleme katılan sağlıkçılar, siyasilerle birlikte slogan atıp, alkışlarla protesto ederken, Sağlık Emekçileri adına Mustafa Yıldız, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Oğuzhan Gün ve Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanı Nur Sertaş da açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı ile AKP hükümetinin sıkça protesto edildiği eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

 

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482