banner560
banner573
banner572
18 Aralık 2014 Perşembe 09:45
SAĞLIKÇILARIN BASIN AÇIKLAMASINA ENGEL
banner508

SAĞLIKÇILARIN BASIN AÇIKLAMASINA ENGEL


 

Kocaeli Devlet Hastanesinde Kamu görevlisine yapılan usulsüz uygulama ile ilgili Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Hastane önünde A blok girişinde basın açıklaması yaptı.

BASIN AÇIKLAMASI ENGELLENDİ

Kocaeli Devlet Hastanesinde Kamu görevlisine yapılan usulsüz uygulama ile ilgili Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Hastane önünde A blok önünde basın açıklaması yapacağı sırada hastane özel güvenliklerince basın açıklaması yapması engellenmek istendi. Sivil giyimli özel güvenliklerin amiri Halil İbrahim Kaya Basın açıklamasının yapılmaması için özel güvenlik ekiplerini basın açıklamasının yapılacağı yerde sendika pankartının önüne barikat kurdurarak basın mensuplarının görüntü almalarını engellemeye çalıştılar. 'Burada basın açıklaması yapamazsınız' dedi..

Bu duruma tepki gösteren Şube Başkanı Ömer Çekerin burada basın açıklaması yapmak ve kurumda yaşanan usulsüz uygulama hakkında kamu oyunu bilgilendirme hakkımızı yasallardan alıyoruz. Basın açıklaması yapmak için kurum amirinden izin almak gibi bir durum söz konusu değildir Dedi. Çeker; Burada sendikal faaliyetlerimiz engellenmeye çalışılmaktadır. Güvenlik amiri kurum amiri adına burada basın açıklamamızı engellemeye çalışmaktadır. Kurum amirinin haberi olmadan güvenliklerden sorumlu şahısın bunu yapması mümkün değildir dedi.

GÜVENLİK AMİRİ OLAY YERİNDEN UZAKLAŞTI

Güvenliklerden sorumlu Halil İbrahim Kaya tepki gösteren Şube başkanı Çeker, sendikal faaliyetlerinin engellendiği için güvenlik amiri hakkında tutanak tutulmasını isteyince Güvenlik amiri hızla olay yerinden kaçarak uzaklaştı. Kurumda yaşanan usulsüz uygulama ile ilgili Basın açıklamasını yapan Başkan Çeker ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Şube Başkanı Ömer Çeker yaptığı basın açıklamasında; ''Türk Sağlık Sen Olarak Sağlık Çalışanlarının Hak ve menfaatlerinin korunması adına yaptığımız çalışmalar gibi sorumlu sendikacılık anlayışımız gereği Kamu vicdanının da rahatlatılması, devletin ali menfaatlerinin korunması için elimizden geleni yapma gayreti içerisindeyiz.

Geçtiğimiz günlerde medyaya Kocaeli devlet hastanesinde 657 DMK tabi Hizmetli “memur” kadrosunda görev yapan bir sağlık çalışanına karşı yapılan usulsüz uygulama, zulüm ve hukuksuzluklar yerel bir gazete vasıtası ile Kamuoyuna yansıdı. Bu güne kadar hastane yönetimi, Kamu Hastaneler Birliği veya ilimizin Mülki Amir tarafından bu konuda bir açıklama yapılır, konuyu açıklığa kavuşturulur diye bekledik.

Maalesef bu güne kadar bir ses bile çıkmadı. Türk Sağlık Sen Olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde ulaştığımız belgeye dayalı bilgiye göre “Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Merkez Birimi, Genel Sekreterliğe bağlı tüm Sağlık Tesisleri ve bağlı birimlerinin 2014 – 2015 – 2016 yılları

Malzemesiz temizlik, evrak taşıma, çamaşır toplama ve yıkama ile insan gücüne dayalı her türlü basit taşıma işlerinin hizmet alımına gidilerek yaptırılması işi “ İçin ihale açılmış Kocaeli Devlet hastanesinin temizlik ihalesini alan firma 109+ 2 Kişi ile 7/ 24 çalışmak üzere hastanenin tüm temizliğini yapmak mecburiyetindedir.

Şimdi sormak istiyoruz ?

Kocaeli Devlet Hastanesi yöneticileri el birliği içinde niçin bir hizmetli arkadaşımıza zulüm etmektedirler?

Hizmetli arkadaşımızın görev alanına girmeyen, şirket personeline devredilen bir iş

dolayısıyla neden soruşturma açılmıştır.?

İkna odası kurup çalışana mobbing uyguladınız mı ?

Nöbetçi olmayan hemşireler nöbetteymiş gibi tanık olmadığı bir olaya ait tutanağa imza attırıldı mı. ?

Çalışanın savunmasını yapması için bilgi edinme kanununa istinaden istediği

belgelerin hepsini neden vermediniz. Savunma hakkını kısıtladınız.?

Hastanede ne zamandan beri müteahhitlerde yönetime karışır oldular?

Hastanede yönetici sıfatı taşıyanları ve yardımcılarını, Müteahhit elemanlarından sorumlu temsilciyi ve iki müteahhit elemanının da hazır bulunduğu bir toplantı tertipleyerek oluşturulan heyete Necdet Sevim’in temizlik işini yapıp yapmadığının sorulup sorulmadığı, Böyle bir işlem tesis ettiniz ise bu uygulamanın hukuki dayanağı nedir.?

unnamed

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482