banner560
banner573
banner572
05 Eylül 2015 Cumartesi 13:53
Petrol-İş'te iki aday yarışıyor
banner508

İki gün boyunca 09:00-18:00 saatleri arasında sürecek olan Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikasının (Petrol-İş)’in 27.Olağan Genel Kurulu, sendikanın Altunizade Mahallesi Kuşbakışı Caddesi No:23 Üsküdar/İstanbul adresindeki Genel Merkez’de bir araya geldi..

 

Genel başkan adayların ve misafirlerin konuşması ile ilk gün açılmış oldu. Ayrıca kurulun ilk gününde sıcak hava ve klima sorunu yaşanırken delegeler sıkıntı yaşadı. Yapılan Kurula Belediye İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Deri İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Kristal İş Genel Başkanı Bilal Çetinaş, Türk İş Marmara Bölge Temsilcisi Faduk Büyükkuçak, Harb İş Genel Sekreteri Haldun Kurubacak, Tek Gıda İş Mustafa Türker, Industriall Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, Retun See Genel Başkanı Goran Takiç, Genel Sekreteri Matya Povga, Tüm-Tis Genel Başkanı Kenan Özkan, Türk İş Kocaeli Temsilcisi Adnan Uyar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akaya, Petrol İş Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman ve birçok davetli katıldı.

 

 

BİZİM MÜCADELE ETMEMİZ GEREKENLER İŞVERENLER

 

Petrol İş Kocaeli Şube sekreteri ve genel başkan adayı Ali Ufuk Yaşar, “Kafaları kurcalayan ne varsa buna dair, kim buna dair bu fitneyi hortlatıyorsa bunu buradan temizleyerek gideceğiz. Biz dostuz arkadaşız. Bizim mücadele etmemiz gerekenler işverenler. Namuslu işverenleri bir tarafa bırakıyoruz. Biz bunlarla doğru mücadeleyi yapmayı bildiğimiz gibi bunu sabote eden işverenlere karşı da çıkacağız. Bunun altını çizerek çıkmalıyız. Burada sadece yönetici seçip oy verip gitmek değil. Her türlü delegasyonun vaziyet etmesini sağlaması ve doğal danışma kurulu olmasını sağlayacağız”  dedi. 

 

 

SALONDA SLOGANLAR YÜKSELDİ

 

Yaşar’ın açılış konuşması yapmasının ardından Divana, Petrol İş eski Genel Başkanı Adnan Özcan, Divan başkan Vekilliğine İzmir Şube Başkanı Abdulgani Gündoğdu, Ankara Şube başkanı Şuayip Gül, Bandırma Şube Başkanı İsmail Kaya, Şirin Akay seçildi. Sonrasında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimiz adına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve istiklal marşı okundu. Bunun ardından ise salonda “Yürekli insan temiz başkan”, “İşte vefa işte sendika” sloganları yükseldi.

 

 

 

AYRIŞTIRICI ANLAYIŞI DOĞRU BULMUYORUM

 

Şuandaki Genel Başkan Mustafa Öztaşkın, “Salonda Petrol İş ve bunun birliği var şucu bucu yok. Türk İş Genel Başkanlığına aday olduğumda da aynı şeyi söylemiştim. Burada ayrıştırıcı dil ve üslup, ayrıştırıcı taraftarlık anlayışını doğru bulmuyorum. Biz Petrol İş’iz. Biz bunula ve mücadelemizle övünüyoruz. Dayanışma içinde olmakla övünüyoruz” dedi.

 

 

AÇLIK, İŞSİZLİK VE GELİR DAĞILIMI ADALETSİZLİĞİ

 

Öztaşkın, “Dünyanın da Türkiye’nin de ortak sorunu açlık, işsizlik ve gelir dağılımı adaletsizliği. Savaşlar, terör tüm dünyanın ortak sorunu. Doğanın tahribatı, cinsiyet ayrımcılığı, kadına şiddet, örgütsüz ve kuralsız çalışma, göçmen sorunu, sosyal devletin tasfiyesi, özelleştirmeler bunlar Türkiye’nin ve dünyanın ortak sorunu” dedi.

 

 

KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMELİ

 

Öztaşkın, “Toplumsal barış tehdit altında. Toplumsal barışın karşısındaki en büyük şey Kürt sorunudur. Sivil vatandaşlar gençler çocuklar öldürülüyor. Analarımız ağlıyor. Ama bizim analarımız ağlıyor. Bakın öldürülenlere. Kim olursa olsun ölenlerin kimliği hepsi yoksul ve emekçi çocuklar. Biz anaların göz yaşının dinmesi için Kürt sorununun çözülmesini istiyoruz. Kürt sorununu çözün derken, ülke bütünlüğünden taviz vermeden, altını çiziyorum, bu sorunun demokratik ve barışçıl yöntemlerle, eşitlik ve özgürlükle çözülmesini savunuyoruz. Elinde silah olanlar bilecek bunu. Demokrasi ile silah bir arada olmaz” dedi.

 

 

ETKİLİ VE GÜÇLÜ SENDİKACILIK YOK

 

Öztaşkın “Türkiye’de etkili ve güçlü sendikacılık yoktur. Güven duyulmamaktadır toplum nezdinde. Dolayısıyla sendikalar saygın ve itibarlı kurumlar değildirler. Bunların içsel ve dışsal nedenleri vardır. Tek bir ekonomik sistemin uygulandığı dünyada başından beri sendikaları zayıflatma ve etkisizleştiren politikalar izlenmişti. 12 Eylül darbesi etkisiyle bu politikaların en etkili uygulandığı ülkelerden biri de Türkiye’dir.” Şeklinde konuştu.

 

 

BUGÜNÜN BÜYÜK SENDİKALARI TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNDE YERİNİ ALACAK

 

Öztaşkın, “Bazı sendikalar iktidarca olarak desteklenip büyüse dahi etkili ve saygın sendikalar olamazlar. Bunların aksine bizim gibi tüm zorluklara güçlülere rağmen demokratik sendikalar. Emek sermaye çelişkisi ortadan kalkmadığı sürece varlıklarını devam ettirecektir. Demokrasinin ‘d’ sinin kapıdan içeri girmediği bugünün ahım şahım büyük sendikalar ise tarihin çöplüğünde yerlerini alacaklardır” dedi.

 

 

PARTİLERİN ARKA BAHÇESİ OLANLAR SENDİKACILIĞA GÖLGE DÜŞÜRÜYOR

 

Öztaşkın, “İşçinin hakkını savunma dışında işverenle birlik olan partilerin arka bahçesi olanlar sendikacılığa gölge düşürmekteler. Ağzımızdan düşürmediğimi sendikalarda ve sendikacılardaki değişime buradan başlamak durumundayız. Altını çizerek söylüyorum devlet, iktidar, işverenle arasına çizgi koyamayanlar, siyasi partilere karşı örgütsel bağımsızlığını koyamayanlar, farklı fikirlere saygı göstermeyenler, üyelerin görüşlerine itibar etmeyenler, temsilcisini seçimle belirlemekten korkanlar ne demokratik ne bağımsız sendikacılık yapamaz” şeklinde konuştu.

 

 

OTORİTERLİK YALNIZLAŞMAYI GETİRİR

 

Öztaşkın, “Türkiye’de sendikalar ağır, hantal ve merkeziyetçi yapıya sahiptir. Merkeziyetçilik otoriteyi içinde barındırır. Demokratik merkeziyetçi ilkeye bağımlı hareket etmezseniz o sendikada tam otoriter bir yapı oluşturursunuz. Otoriterlik yalnızlaşmayı, kitlelerden kopmayı beraberinde getirir. Ne yazık ki Türkiye’de sendikaların büyük bölümü otoriter yapılara dönüşmüştür. Bunun sonucunda sendikaların boş binalardan yönetildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz, içinde işçi olmayan” dedi.

 

KLİMA YETERSİZ KALINCA HERKESE SU DAĞITILDI

 

Petrol İş Genel Merkezi’nde kurul devam ederken havanın sıcak olması sendika üyelerini ve mevcut başkan Mustafa Öztaşkın’ı da etkiledi. Klimayı soran Öztaşkın’a salondakiler, “var ama yetersiz” dedi. Sendika üyeleri ellerindeki kağıtla serinlemeye çalıştı. Öztaşkın’da çareyi ceketi çıkarmakta buldu. Salondaki herkese su dağıtıldı.

 

PETROL İŞ BİR MARKADIR

 

Öztaşkın’ın ardından davetlilerden Industriall Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan kürsüye gelerek, “Türkiye sendikası için bir markadır Petrol İş. Önemli bir dönemin demokratik, bağımsız sendikacılığı için de bir modeldir. O itibarla bizler küresel sendika hareketi olarak Petrol İş’in önde gelen üyelerinden olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Sizler de bu sendikanın gerçek sahipleri olarak bu onuru yaşıyorsunuz. Petrol İş denince demokratik ve bağımsız sendikacılık örneği, örgütlenme denince Petrol İş akıllara geliyor. Bu büyüklükteki bir sendika için yaklaşık yüzde 50 üye artırımı çok önemli ve kayda değer bir gelişmedir. Direniş deyince Petrol İş ordadır, dayanışma denince, sendikal öncülük denince Petrol İş oradadır. Hak arama, hak kazanma hep Petrol İş’i aklıma getirir” şeklinde konuştu. Özkan’ın ardından yabancı misafirler de kısa bir şekilde selamlama konuşması yaptı.

 

SALONUN YARISI BOŞALDI

 

Petrol İş Sendikası mevcut Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Industrial Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan’ın kürsüye gelmesi ve konuşmaya başlamasının ardından salonun yarısına yakını boşaldı. Sıcaktan da bunalan üyeler salonun dışında beklemeye başladı

 

BAŞKANLIK İÇİN ÜLKEYİ SAVAŞA GÖTÜRÜYORLAR

 

Konuşmalar devam ederken davetlilerden Kristal İş Genel Başkanı Bilal Çetinaş, “Halkın kararını beğenmeyenler kendi çıkarları için halkı yeniden seçime götürüyorlar. Oy için başkanlık için ülkeyi yeniden savaşa götürüyorlar. Öte yandan sendikal hareket içinde bulunduğu durumda ülkenin halinden çok farklı değil. Mevcut haklarını koruyamaz halde. Direnişler polis zoruyla bastırılmaya çalışılıyor. Ancak sendikal hareketin içinde bulunduğu bu durma rağmen sendika her dönem olduğu gibi ayrı bi duruşu var. Petrol iş kurulduğundan bu yana her zaman işçi sınıfının menfaatini en ön sırada tutmuş nice başarılara grevlere imza atmış bir sendikadır. Bizler yeri geldiğinde hükümetlere karşı birlikte mücadele ettik. Türk İş’in yeniden ivme kazanması için mücadele ettik. Ne hükümetlere ne işverenlere boyun eğmedik. Bağımsız mücadele eden bir sendikal anlayış savunduk.” ifadelerini kullandı.

 

12 YILLIK DÖNEMDE İLERİ DEMOKRASİYİ GÖREMİYORUZ

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Birçok devlet Türkiye dahil 2 milyar, 2 milyar, 4 milyar dolar problem yaşanıp allak bullak olurken Petrol İş yaptığı özelleştirme sonucunda ülkeye kazandırdıktan dolayı devlet övünç madalyası hak etmiştir. 12 yıllık döneme baktığımızda yandaşlaşmış stk ve sendikaları görüyoruz ve ileri demokrasiden söz edemiyoruz. Demokrasinin güçlü olması örgütlü toplumun işleviyle mümkün olabilir. Anayasa ihlallerine, hukuk ihlalleri olmasına rağmen bilim adamı ve sendikalardan ses çıkmamsı ülkedeki demokrasi zaafını göstermektedir. Temmuz ayı istatistiklerine bakın yandaş sendikaların üye sayılarının ne kadar balın şekilde şişirildiğini göreceksiniz. Ama petrol iş üye yarı yarıya düşmesine rağmen üye sayısını mücadeleyle artırıp bugüne gelmiştir. Birinin tehditleriyle değil mücadele azmini koyduğunuz için buradasınız” ifadelerini kullandı.

 

KOZA İPEK MEDYASINA YAPILAN DARBEDİR

 

CHP’li Akkaya, “AKP geldiğinde 42 bin üyeli Memur-Sen’in bugün 800 bin üyesinin nasıl olduğunu görünce beni daha iyi anlayacaksınız. Geldiğimiz noktada geçtiğimiz hafta içinde Koza İpek medyasına yapılan sansür ve baskı uygulamaları demokrasiye vurulmuş darbedir. Koza ve İpek medyasının bu süreç içinde demokrasiye uğramış zararlara rağmen basına müdahale yapılmamalı ve işleyişi sürdürmeli, halkın haber alma özgürlüğüne müdahale edilmemelidir. 103 net sitesi kapatıldı 52 erişim engellemesi yapıldı. Türkiye’nin en çok satılan gazetesi Sözcü’ye 57 tane dava açıldı. 2015 dünya basın özgürlüğü sıralamasında 180 tanede 146. sıradayız” ifadelerini kullandı.

 

BU DRAMI BİTİRMELİYİZ

 

Akaya, “ Bizde ancak toplu ölümler olduğu zaman iş kazaları gündeme geliyor. Bodrum sahillerinde 3 yaşındaki küçük çocuğun cansız bedeni mültecilerin simgesi olmuştur. Peki neden bunlar yaşanıyor. Bugün dünyada 1.5 milyar insanın yaşadığı ülkelerde kan ve göz yaşı sürüyor. İnsanlar bu ülkelerde ayakta durmak ve hayata tutunmak istiyor. 60 milyon insan mülteci durumunda. 122 kişiden birisi mülteci durumda. Geçici misafir diye bakıyor bunlara. Nasıl diyebiliriz. Bu dramı bitirmeliyiz. Suriyeli muhaliflere güç veren gazetede boy boy resimleri gördük. Silahları muhaliflere gönderen AKP zihniyetinin bunda parmağı yok mu? Dakikada 1.7 milyon silaha para aktarılıyor. Bilim insanlarının yüzde 50’si insanlığı daha çabuk öldürmek için silah icadına devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

ADAYLARIN LİSTELERİ AÇIKLANDI

 

Konuşmaların ardından, Petrol İş Genel Başkanlığı için aday listeleri divana sunuldu. Petrol İş’te seçimlerin yapılacağı olağan genel kurulun ikinci günü aynı saatte aynı  yerde olacak

 

ALİ UFUK YAŞAR’IN LİSTESİ

 

Genel Merkez Yönetimi: Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar, Genel Sekreter Ahmet Kabaca, Genel Mali Sekreter Turgut Düşova, Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, Genel Yönetim Sekreteri Ünal Akbulut

Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği: Şuayb Gül, Niyazi Recepkethüda, Murat Marangoz, Erhan Yakışan, Ahmet Baranlı

Denetim Kurulu: Yusuf Ziya Kahyaoğlu, Yavuz Katırancı, Eyüp Kahraman

Denetim Kurulu Yedek: Vahap Orhan, Ercüment Koç, Eyüp Kahraman

Disiplin Kurulu: Gültekin Öztemel, Hasan Akçay, Asım Çavuşoğlu

Disiplin Kurulu Yedek: Mustafa Ünsal, Erdem Üstünce, Hüzeyir Sünbül

Türk-İş Delegeleri: Ali Ufuk Yaşar, Ahmet Kabaca, Turgut Düşova, Mustafa Mesut Tetik, Ünal Akbulut, Abdullah Gani Gündoğdu, Salih Akduman, Abdülmecit Dönmez, Şuayb Gül, Ali Tırpan, Niyazi Recep Kethüda, Erhan Yakışan, Murat Marangoz, Ahmet Baranlı

 

MUSTAFA ÖZTAŞKIN’IN LİSETSİ

 

Genel Merkez Yönetimi: Genel Başkan Mustafa Öztaşkın, Genel Sekreter Recep Sefer, Genel Mali Sekreter İbrahim Doğangül, Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Süleyman Akyüz, Genel Yönetim Sekreteri Muhammet Kaya

Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği: İsmail Kayan, Ahmet Oktay, Eyüp Akdemir, Murat Temur, Fikret Türk

Denetleme Kurulu: Satı Çelik, Hamit Tunç, Hakan Tutum

Denetleme Kurulu Yedek: Murat Kılınç, Volkan Kolay, Murat Köse

Disiplin Kurulu: Ümit İnkaya, Serdar Uçarsu, Yalçın Karacaoğlu

Disiplin Kurulu Yedek: Recep Durgut, Kenan Yıldırım, İsmail Yılmaz

Türk-İş delegeleri: Mustafa Öztaşkın, İbrahim Doğangün, Süleyman Akyüz, Recep Sefer, Muhammet Kayar, Ahmet Oktay, Ümit İnkaya, Menderes Akdağ, İsmail Yılmaz, Mevlüt Çınar, Serdar Uçarsu, Günnür Ulutaş, Tuncay Kan, Murat Temur, Dönmez Aytekin, Recep Durgut, İsmail Kayan

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482