banner608
banner609
30 Eylül 2015 Çarşamba 17:15
Pazar günü eylem var
banner610

Bir belediye başkanı düşünün sizden aldığı oylarla havanızı kirleten, sizleri kanser eden pek çok zararlı sanayi kuruluşuna ruhsat versin, olmadık yerlere olmadık tesisler kurulmasını sağlasın. Ya da düşünmeyin, kafanızı hiç yormayın, çünkü gerçek kişiler bunlar, öyle hayali falan değil. Sadece şöyle bir dönüp Dilovası’na bakmanız yeterli. 2009 yerel seçimlerinde bu ilçe, başkan olarak AKP’li Cemil Yaman’ı seçti, ardından ise AKP, 2014 yerel seçimlerinde Yaman’ı tekrar aday yapmadı, yerine Ali Toltar’ı koydu, halk bu kez da Toltar’a oy vererek, onu başa getirdi.

KANSER OVASI

13 yıldır ülkeyi tek başına yönetmiş olan AKP’nin, 2004 yılından bu yana da kentimizi yöneten başkanları, bu ilçeyi bir kanser ovasına dönüştürmeyi başardı. Türkiye’nin kanser oranı en yüksek ilçesi burası. Adı artık kanser ovası olarak anılıyor. Sanayi kuruluşları yerleşim yerlerine oldukça yakın, halkla iç içe. Tüm kirli hava, halkın ciğerlerine doluyor bu ilçede. Çocuk, genç, yaşlı, kadın ve erkek demeden, o kirli hava, kanser ediyor insanları, yılda çok sayıda insan bu hastalığa kurban gidiyor. Türkiye’nin gündemine defalarca taşınmış kanayan bir yara aslında bu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Öyle ki 2012’de bakanlık burada kentsel dönüşüm kararı almıştı. Halkı, sanayi kuruluşlarından uzaklaştıracak çalışmaları en kısa sürede başlatacaklarını duyurmuştu. Peki ne oldu, hiçbir şey. Halk, yine zehirli gazların ve kömür tozlarının arasında hayatını sürdürüyor. Bu ilçeden alışveriş bile yapmaya çekinir olmuş insanlar, misafirliğe gitmek dahi istemiyor diğer kentlerde ve ilçelerde oturanlar. Sanayi kuruluşları da yetmemiş, Maltepe’den Sakarya’ya kadar, ilimizdeki diğer ilçeler de dahil, çöplerini Dilovası’na döküyor. Yani, Kocaeli’nin bir nevi çöplüğü olmuş Dilovası.

TAM TERSİNİ YAPIYORLAR

Şimdi dedik ya 2012’de bakanlık, burada kentsel dönüşüm başlatıp, halkı sanayiden koparacak diye, bırakın halkı sanayiden uzaklaştırmayı, daha da halkın içine sanayiyi soktuklarını gösteren bir bilgi aktaracağız sizlere. Dilovası Fatih Mahallesi halkını ölümcül hastalıkların, kanserin kucağına atan bir depolama alanı kurulmak üzere. Bu mahallede 70 hane bulunuyor. Mahallenin yanı başı ormanlık. Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 yılında buraya yaptırdığı bir de mesire alanı var, adı Adatepe Mesire Alanı. Bu alana sıfır olacak kimyasal atık depolama alanı.

TOLTAR DA ONAYLADI

Evet, yanlış duymadınız mesire alanına sıfır, mahallenin de yanı başında. Cemil Yaman’ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri A.Ş. ile Solventaş Teknik Depolama A.Ş. ismindeki iki şirket talep etmiş burayı. Bu talep, Cemil Yaman’dan karşılık bulmuş ancak halkın bu duruma tepki göstermesi ve konuyu yargıya taşıması ile Kocaeli İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiş. Yaman’ın ardından belediye başkanı seçilen Ali Toltar ise ayağının tozu ile tekrar buraya ruhsat vermiş. Şimdi mahalle halkı ve çevreciler yine mahkemelerin yolunu tutmuş durumda.

EŞİ KANSER OLMUŞ

Konuyla ilgili 46 yıldır bu ilçede yaşayan Dilovası Yeşil Alanı Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci’yle görüştük. Oldukça dikkat çekici iddialarda bulundu Cebeci. Çevresinde Turan adıyla bilinen Ahmet Bey, kendisini aradığımızda Seka Devlet Hastanesi’nde olduğunu söyledi. Ameliyata giren eşinin çıkmasını beklerken konuştuk kendisi ile. Bilin bakalım eşinin rahatsızlı ne? Maalesef kanser. Dünya Çevre Günü’nde çevre kirliliğinin neden olduğu kanser nedeniyle ameliyata girmiş bu hanımefendi. Dilovası’nı bu hale dönüştürenlerin onlara ödettiği bedel bu.

TARİHİ ESERLER ÇIKMIŞ

Cebeci’nin anlattığı çok konu var aslında ama konuyu dağıtmamak adına onlara daha sonra değineceğiz. Buranın ormanlık alan olması, 3. sit alanından çevrilerek imara açılması, 2012’de yapılan kazıda çıkan tarihi eserlerin siyah çöp poşetlerine konularak götürülmesi ve benzeri pek çok konudan bahsetti Cebeci. Kurulmak istenen kimyasal depolama alanı ve Dilovası’ndaki çevre kirliliğiyle ilgili Cebeci’nin neler anlattığını, Dünya Çevre Günü’nde gelin kendi ağzından dinleyelim:

3. DERECE SİT ALANIYDI

“1985 yılında şu anda kimyasal depolama alanı yapılmak istenen yer, koruma ve planlandırma alanı olarak 49 yıllığına Alemdar Kimya’ya kiralanıyor. Bu şirket bölgeden gittikten sonra burası Altıntel ve Terminal İşletmeleri A.Ş.’ye geçiyor. Onların işletme ruhsatı başlangıç tarihi de ne hikmetse 1985’te çıkarılmış görülüyor. Burası aynı zamanda orman arazisi. 2009 yılında Büyükşehir Belediyesi, bölgeye Adatepe Mesire Alanı’nı kurdu. Ancak şimdi buraya kimyasal depolama alanı yapılacak.  Bu bölge aynı zamanda 3. derece sit alanı olarak görülüyordu.

İMARA AÇTILAR

2012 yılında burada Kültür Bakanlığı’nın tabelası vardı, Müze Müdürlüğü kazı yaptırdı bölgede. Çıkarılan tarihi eserler siyah çöp poşetlerine konularak araçlara yüklendi, sonra nereye götürüldü bilmiyoruz. Kültür Bakanlığı’na kendisini şikayet ettik, müze müdiresi görevden alındı, sonra ne olduysa bir yıl sonra görevine geri iade edildi. Bir de bizim hakkımızda iftiralarda bulunarak, onu darp ettiğimize dair şikayette bulunup dava açtı, beraat ettik, şimdi yine dava açmış. Yıldırma politikası izleniyor üzerimizde. Burası artık sit alanı değil, Kültür Bakanlığı, burayı sit alanı olmaktan geçtiğimiz yıl çıkardı ve imara açtı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Belediye eski başkanı Cemil Yaman zamanında, bu bölgeye kimyasal depolama alanı yapmak üzere Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri A.Ş. ile Solventaş Teknik Depolama A.Ş. isimli şirketler belediyeye ruhsat başvurusu yapmıştı. Başvuru kabul edildi. Buraya ruhsat verdiler. Mahalle halkı ve biz çevreciler konuya müdahil olduk, olayı yargıya taşıdık. Kocaeli İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurdu. Şaibeli olan alan 17 ada 105 parseldi. 2014 yılında belediye başkanı Ali Toltar oldu ve 25 Eylül 2014 tarihinde, düzenleme yapıldı, 111 ada 1 parsel olarak buraya ruhsat verildi.

3 METRE BİTİŞİKTE

Bir şekilde kılıfına uydurdular. Bizler de Valilik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Orman Müdürlüğü’ne dava açtık. Hasım belirleme yapıldı ve Orman Müdürlüğü hasımlıktan çıkarıldı. Sonra da Dilovası Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi hakkında dava açtık. 2 önce açmıştık bu davayı, 1 hafta önce savcı keşfe geldi ve belediyelere açılan davanın kamu davasına dönüştüğünü ifade etti. Diğer kurumlara açtığımız davalar ise sürüyor. Bu kentte insanları ölüme mahkum ettiler. Şimdi de Fatih Mahallesi’nin 3 metre bitişiğine kimyasal depolama alanı kurmak istiyorlar ama buna izin vermeyeceğiz.

KOCAELİ’NİN ÇÖPLÜĞÜ

Bugün saat 18.00’de mahalle halkının da yer alacağı bir toplantı yapacak, pazar günü ise eylem gerçekleştireceğiz. Bu depolama alanlarının ülkeye de bir katma değeri yok. Olsa dahi insan hayatından önemli değil. Onlar kazanacak diye bizler, çocuklarımız mı ölsün? Tabii Dilovası’nda sorun bunlardan ibaret değil. Bakın ilçemiz Kocaeli’nin, hatta diğer illerin de çöplüğü oldu. Sakarya’dan İstanbul Maltepe’ye kadar, tüm çöpler, ilçemize dökülüyor. Sadece Kocaeli’nin değil yani. Bizler, tüm ilçelerin çöplerini, kent merkezlerinden en az 10 kilometre uzağa kurması ve dökülen çöp kadar üzerine hafriyat dökülmesini istiyoruz.

ÇIĞLIĞIMIZA KULAK VERİN

Dilovası’nda sanayi için ekonomiye katkı bahanesi uyduruluyor ama burada büyük rant dönüyor. Halk ise göçe zorlanıyor. Öte yandan yaptığımız eylemlere katılım anlamında CHP uzun yıllardır yanımızda, HDP de önceki yıl katılmaya başladı. MHP, HDP’liler var diye gelmiyor, AKP’liler zaten yok. Bu olay siyaset üstü. Sağlığımız için mücadele veriyoruz. Herkes siyaseti bir kenara bırakmalı ve bizim bu çığlığımıza kulak vermeli, ses vermeli.” Evet Ahmet Çelebi’nin anlattıkları bunlar. Yorum sizin. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482