banner598
banner608
banner654
27 Mart 2016 Pazar 14:44
“Osmanlı, terk etmemeleri için her tür tavizi verdi”
banner610
Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nun Pertev Paşa Salonundaki son oturumunda Kocaeli bölgesinde ilk Türk-Müslüman yerleşimleri ele alındı. Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Altan Çetin’in oturum başkanlığını yaptığı oturumda dört akademisyen bildiri sundu.

 

BİTHYNİA BÖLGESİ ÇOK ÇABUK TÜRKLEŞMİŞTİ

Trakya Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Kılıç ve Bursa Araştırma vakfı üyesi Raif Kaplanoğlu’nun ortak sunduğu bildiride Osmanlı Türklerinin Kocaeli’ye gelişi ele alındı. Osmanlı Türklerinin Bithynia’ya geldiklerinde, bu bölgede üç kuşaktır yaşayan Türk ve Müslüman unsurları bulduklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Şahin Kılıç, “Bu nedenle, Bithynia bölgesi çok çabuk Türkleşmişti. Ancak bu kez, Hıristiyan unsurlar Bithynia’yı terk etmeye başlamıştı. Bu da, bölgenin boşalmasına ve ekonomik zarara neden olmuş, bölgede oluşan ekonomik dengeleri bozmuştu. Çünkü Türkler ile Rumlar arasında zamanla uyumlu bir ekonomik ilişki oluşmuştu” dedi.

 

HIRİSTİYANLARIN YERİNDE KALMASINA İZİN VERİLDİ

Ticari ilişkinin her iki toplum için son derece yararlı ve neredeyse vazgeçilmez bir pozisyon olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Şahin Kılıç; “İşte bunu kısa zamanda anlayan Osmanlı yönetiminin, daha ilk yıllardan başlayarak yerli Hıristiyanların yerlerinde kalmalarına olanak sağlamaya çalıştığı görülmektedir. Birçok kale alındıktan sonra yerli halkın Hıristiyan olarak yerinde kalması için izin verildi. Osmanlı tarihçilerinden Gibons da, yerli Hıristiyanların bir kısmının, Bizans’ın kendilerini terk etmeleri nedeniyle din değiştirerek bölgede kaldığını yazmaktadır. Osmanlı yönetimi, bölgedeki Hıristiyan unsurların Bithynia’yı terk etmemeleri için her tür tavizi verdiği anlaşılıyor. Daha da önemlisi, sonradan Müslüman olan bu yöneticiler, kuruluş döneminde en güçlü feodal aileleri kurmuştu. Halil İnalcık’ın tespitlerinde yer verdiği gibi, özellikle Rumeli’ndeki tımarların önemli bölümünün Hıristiyan kökenli sipahilere verildiği anlaşılmıştır” dedi.

SELÇUKLU DEVLETİ İLE BİZANS ÇEKİŞTİ

Prof. Dr. Altan Çetin, “XI. ve XII. Yüzyıl’da İzmit Çevresinde Selçuklu - Bizans Çekişmesi” başlıklı bildirisinde Selçuklu Devleti ile Bizans arasında yaşanan gelişmelere çekişmeye değindi. Türklerin Bizans sınırlarına gelmesinin11. Yüzyılda başladığını belirten Prof. Dr. Altan Çetin bölgenin tamamen Türk kontrolüne geçmesine kadar geçen sürede iki devlet arasında mücadele devam ettiğini söyledi.

 

DÖRT AKADEMİSYEN BİLDİRİ SUNDU

Pertev Paşa Salonunda yapılan oturumda Prof. Dr. Altan Çetin XI. ve XII. Yüzyıl’da İzmit Çevresinde Selçuklu - Bizans Çekişmesi, Prof. Dr. Taşpolot Sadıkov ve Okt. Fatih Çelik Kocaeli Bölgesi Uç Kültürüne Mukayeseli Bir Bakış, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kayhan Haçlı Seferleri ve İzmit, Yrd. Doç. Dr. Şahin Kılıç ve Raif Kaplanoğlu Osmanlı Kuruluş Devrinde; Doğu Marmara Kıyılarında Türk İskânı başlıklı bildiri sundular.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482