banner588
banner589
banner572
28 Eylül 2016 Çarşamba 08:53
On binlerce kişi ifadesi alınmadan ihraç edildi
banner508
Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, seçimlere kısa bir süre kala gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Gökçe çok tartışılan OHAL sürecinden, çıkartılan ve tartışmaları da beraberinde getiren Kanun Hükmünde Kararnamelere kadar birçok konuyu değerlendirdi. Baro’nun Ekim ayında yapılacak seçimlerinde tek aday olan Sertif Gökçe, “Tek adaylık dönemi de gösterdi ki Kocaeli Barosu’nda şu an birlik ve beraberlik var. Bütün kutuplaşmaları ortadan kaldırdık. Seçildiğimiz günden sonra ayrım yapmadan tüm meslektaşlarımıza eşit davrandık. Bugün bunun olumlu yansımalarını görüyoruz.” dedi. İşte Sertif Gökçe’nin açıklamaları.  

*Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından OHAL ilan edilmesi herkesi ikiye böldü. Sizce Gerekli miydi OHAL ilan edilmesi? 
-Türkiye 15 Temmuz’da çok ciddi bir olay atlattı, bir kalkışmaydı, silahlı terör örgütünün ülkeyi işgal etmek istemesi üzerine yapılan bir girişimdi. Böyle bir olayın ardından refleks olarak OHAL ilan edilmesi normaldi. Böyle bir olay ile normal hukuk kuralları çerçevesinde başa çıkmak zor ki zaten OHAL Anayasa’da düzenlenen  bir kurum. Toplumun büyük bir kesimi de OHAL ilan edilmesine karşı çıkmadı. OHAL’in kapsamı dışında düzenleme yapılmaması gerekiyor. İlk KHK’lardan sonra çıkartılan KHK’ların OHAL’in kapsamını ve konusunu aştığı kanaatindeyim. Devletin temel yapısını değiştiren ya da temel kanunlarda yapılması gereken değişiklikler OHAL kapsamındaki yasalarla yapılmaya başlandı. OHAL ile çıkartılan yasa terör örgütünün çökertilmesi, suçlu olanların yakalanması ülkedeki düzenin dirliğin ve birliğin tekrar sağlanması amaç olmalıdır. 

OHAL DEVLETİN KANUNİ HAKKIYDI
Başka konularda da düzenlemeler yapıldı. Genel Kurmay’ın yapısı değiştirildi ve askerlikle ilgili bir çok konuda temel kanunlar çıkartıldı.  KHK’larla insanların ihraç edilmesi de özellikle toplumun tepkisini çekti. Buralarda eleştiriler getirilebilir çünkü on binlerce kişi ifadesi alınmadan ya da yargılanma süresi geçirmeden ihraç edildi. Kurunun yanında yaşın yanma olayı da burada başlıyor. Burada bir masum bile olduğu takdirde hukuk devletinde o kişinin hakkının korunması gerekiyordu. Cumhurbaşkanının da bu noktada açıklamaları oldu. Hepimizin endişeleri var. Buralarda sıkıntılar ve tedirginlikler var. Eleştiriler de son çıkartılan KHK’larda yoğunlaşıyor. 

*Sürecin ardından mağduriyetlerin giderilmesi için OHAL büroları kuruldu. Hukukçu olarak nasıl değerlendiriyorsunuz, etkili olacağını düşünüyor musunuz?
-OHAL ilan edildikten sonra OHAL bürolarının kurulması da bunun bir sonucu oldu ve 81 ile bu bürolar kuruldu. Ne kadar etkili olur onu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Mağduriyetlerin sayısı artınca mağduriyetlerle ilgili bir birim daha kuruldu. Karşınızdaki güç çok ciddi bir güç, ciddi bir kalkışma yapıldı. Bu kalkışmanın sonucunda devlet de refleksle hareket edince bazı mağduriyetler de yaşandı, yaşanıyor. Hükümet bürolara başvuru yapılmasını sağlamak istiyor. Umuyoruz ki o mağduriyetler giderilecek, giderilemezse de insanlar yasal haklarını kullanabilirler. 

AKADEMİSYENLERİN GÖREVDEN ALINMASI YANLIŞ
KOÜ’de görevden alınan akademisyenler ile ilgili tepkiler oldu. Siz ne düşünüyorsunuz?

İdarenin yanlış bir tasarrufu oldu. KHK’lar daha çok FETÖ ile ilgiliydi. Sonrasında çıkartılan KHK’lar kapsamı daha çok genişletti. Hükümet FETÖ ile mücadele konusunda YÖK isim istediğinde KOÜ Rektörlüğü bu isimleri de bu kapsama alarak göndermiştir. Tamamıyla yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu OHAL’in kapsamı dışında bir olay. OHAL’in dışına çıkılarak yapıldı, muhalif olan kesimler uzaklaştırıldı. Bu isimlerin yasal haklarını kullanarak göreve geri döneceklerine inanıyorum. 

*FETÖ operasyonları kapsamında tutuklu bulunanları savunma noktasında avukatlar da ikiye bölündü. Siz bu durum ile ilgili ne düşünüyorsunuz, Kocaeli’de bu süreç nasıl işledi?
-“Kocaeli’de de avukatlar arasında bir tedirginlik yaşandı. Avukatlar yaşadıkları tedirginlikten dolayı Emniyet’e ve savcılığa  gitmek noktasında isteksiz davrandılar. Sayı da çok fazlaydı.  Her yerde ciddi sıkıntı yaşandı fakat Kocaeli yine de en az sıkıntının yaşandığı illerden biri oldu. Avukatlardan kimisi vicdani olarak, kimisi korkuyla kimisi de farklı nedenlerle savunmaya gitmek istemedi. Aynı günde onlarca avukata ihtiyaç duyuldu.  Biz daha sonraki süreçte zorunlu müdafilik bir kanuni gereklilik olduğu için, avukatsız da soruşturma yapılamayacağı için bu sorunlar aşılması için çalıştık. Bizler yönetim kurulu olarak karar almıştık, nöbet çizelgesi yaptık. Herkes sırası geldiği zamanda gitti. Yaşanan sıkıntıları 2. haftada hallettik. Şu anda da normal bir süreçte yürüyor. Tabi ki avukatların istediği davayı alma ya da almama gibi hakları var ama zorunlu bir müdafilikte böyle bir durum söz konusu olmuyor. Atama yapıldığı takdirde gitmek zorundalar.”
*Kocaeli’de de yapılan operasyonlar kapsamında çok farklı mesleklerde görevden almalar oldu. Kocaeli Barosu’na kayıtlı olan avukatlardan tutuklananlar oldu mu, süreç nasıl işleyecek? 
“Kocaeli Barosu’nda bin 335 avukat var. Şu ana kadar baroya kayıtlı olan 2 avukat tutuklandı. Daha yeni tutuklandıkları için bu konu ile ilgili hukuki süreç devam ediyor. İdari anlamda da kendileriyle ilgili incelemeler yapılacak.”

*Çok kısa bir süre sonra Baro’da seçim var ve karşınıza aday çıkmadı. Bunu neye bağlıyorsunuz?
- “Hala hukuki olarak aday çıkma durumu olabilir fakat  Kocaeli Barosu’nda aday olacak arkadaşlarımız en az 6 ay öncesinde aday olur ve seçim çalışmaları yapardı. Üyelerimize teşekkür ediyoruz demek ki bizden memnunlar biz de yönetimimizde çok değişiklik yapmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Aday çıkmaması bizi sevindirir. Teşekkür ediyorum meslektaşlarıma. Bugüne kadar Kocaeli Barosu’nda çok heyecanlı ,çok adaylı kongreler oldu. Demek ki gerçekten memnunlarmış ama çok iyi çalıştık. Faaliyet raporu ile ilgili bir kitapçık hazırlıyoruz, yüzlerce etkinlik yaptık. Kocaeli Barosu çok genç, hızla büyüyen bir baro. Biz genç meslektaşlarımızın ihtiyaçlarını tespit ederek bu konuda çalışmalar yaptık, bir kişinin talebini bile önemsedik.

BARO’YA ÇOK AMAÇLI BİNA KAZANDIRMAK İSTİYORUM
Üyelerimiz Kocaeli Barosu’na üye olmaktan gurur duyduklarını söylüyorlar. Bu da benim için en büyük kazanç en büyük mutluluk. Bu geri dönüşler benim bütün yorgunluğumu alıyor. 2014 yılında projelerimizi sunduğum bir kitapçık hazırlamıştım ve yüzde doksanını gerçekleştirmişiz. Sadece büyük bir projemiz var. Çok kapsamlı bir bina ,tesis kazandırmak. Bu bütçenin büyük bir kısmı Barolar Birliği tarafından karşılanacak. O dönemde o bütçeyi sağlayamadı. İkinci dönemimizde bunu yapmak hedefimiz var. Binanın içinde kapsamlı bir salona ihtiyacımız var. Kocaeli Barosu’nda ciddi anlamda kaynaşmayı sağladık. Tek adaylık dönemi de gösterdi ki Kocaeli Barosu’nda şu an birlik ve beraberlik var. Bütün kutuplaşmaları ortadan kaldırdık. Seçildiğimiz günden sonra ayrım yapmadan tüm meslektaşlarımıza eşit davrandık. Bugün o yüzden bunun olumlu yansımalarını görüyoruz.”
 
Son Güncelleme: 29.09.2016 09:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575

banner577

banner579

banner581

banner594

banner585

banner587

banner583

banner574

banner576

banner586

banner580

banner582

banner584

banner578