banner598
banner608
banner638
banner654
16 Ağustos 2016 Salı 12:13
Ömer Polat’ın binası neden mühürlendi?
banner610
15 Temmuz FETÖ terör örgütünün ülkemize yapmak istediği darbe girişimlerinin ardından yoğun bir temizlik operasyonu başlatıldı. FETÖ’nün özellikle eğitim yuvalarını tercih ettiği alanlar didik didik edildi ve cemaate ait ne kadar okul varsa hepsi kapatıldı. Özel okullar Milli Eğitim’e devredildi. Öğretmenler açığa alındı. İşte bu operasyon kapsamında ilimizde çok ciddi bir iddia ortaya atıldı.

FETÖCÜLER KİRALAMIŞ 
İddialara göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Karaosmanoğlu’nun basın danışmanlığını yapan Ömer Polat’a ait bina, FETÖ’cülere kiraya verilmiş ve anaokulu olarak hizmet veriyordu. İzmit Kandıra sapağı yakınında Sepaş Abone merkezinin arka sokağında bulunan bu bina Gonca Anaokulu adı altında, küçük çocuklara okul öncesi eğitim veriyordu. Ancak son operasyonlarla birlikte polis bu okulu boşaltıp kapısına mühür vurdu. Bu binanın Ömer Polat’a ait olduğunu söyleyenlerin ortaya attığı  iddialar karşısında Ömer Polat ile görüştük. Polat, olayı tüm ayrıntılarıyla gazetemize anlattı. Bu binanın şahsi malı olmadığını çocuklarına ait şirketin malı olduğuna dikkat çeken Polat, çocuklarının itirazına rağmen kendisinin desteğiyle FETÖ mensubu olduğunu bildiği kişilere kiraya verdiğini söyledi. Çünkü o zaman 17/25 Aralık süreci yaşanmamıştı diye ekledi. Ömer Polat şöyle devam etti. “ÇOCUKLAR İTİRAZ ETTİ AMA BEN VERDİM”
“O bina bizim eski matbaa binamızdı. Yeni binaya geçince orasını kiraya verdik. Bina çocuklarıma ait, kişisel malım değil, şirket malı. Orayı anaokuluna kiraya verdik. Aynı FEM dershanelerinde olduğu gibi, bu da anaokulu olarak hizmet veriyordu.”
Kiracıların FETÖ mensupları olduğunu bilmiyor muydunuz, biliyorsanız sonrasında neden çıkartmadınız sorusuna ise Polat şu şekilde cevap verdi:
Tabi senin elinde ya, çıkarabilirsen çıkart. Tahliye davası açtık ama olmadı. Bile bile verdik. Çünkü 17/25 Aralık öncesiydi. Çocuklar itiraz etti ama ben verdim. 17 Aralık’tan sonra dava açtık ama netice alamadık. Kira kontratının bitmesinde bir yıl vardı. O süreyi Milli Eğitim mi kullanacak ne yapacak bilmiyorum. O günden beri bize cevapta verilmedi. Sanıyorum Milli Eğitim bu süre içinde kayyum atayıp devam edecek. 

“DAVAYI NEDEN KAYBETTİĞİMİZİ ŞİMDİ ANLIYORUZ”
Tekrar ediyorum ben orayı çocukların itirazına rağmen verdim, verilmesine destek oldum. 17 Aralık’tan sonra da tahliye davası açtık ama kazanamadık. 5 yıllığına vermişiz orayı. Bu süre içinde hukuk bunu kabul de edebilir, ret de edebilirdi ama kabul etmesi mümkün mü? Benim açtığım 50’ye yakın dava var. Hem basınla hem başka konularla ilgili. İl dışında açtığımız davaları kazanıyoruz, buradakileri kazanamıyoruz. Nedeni ortada. Şu anda o savcıların çoğu cezaevinde. O zaman neyi niçin kaybettiğimiz daha bugün ortaya çıkıyor. O zaman bilemiyorduk ayrıca bilsek ne yapabilirdik. Adalet herkese lazım. Ama oranın verilmesinde çocuklar hep bana karşı çıktı ve onlar da mağdur oldu. Kira ödemelerini yapamadılar. Onun için de ayrı dava açıldı. Ama bu şekilde bunlara yerlerini kiralayıp şimdi mühürlenen çok insan var ve hepsi mağdurlar. Bunlar için ayrı bir yönetmelik çıkacak mı bilmiyorum.


BİNAYI ÖZAK ÇİZMİŞ 
Polat ayrıca, binanın ruhsat problemi olup olmadığını sorduğumuzda ise “hiçbir problemi yok. Bu binanın projesini Zekeriya Özak çizdi. İşinde ne kadar titizdir herkes bilir” şeklinde cevap verdi.
Ömer Polat’ın çocuklarının şirketine ait olduğunu söylediği ve kapısına mühür vurulan binanın önüne büyük bir pankart asılmış. O pankartta “Bu bina Milli Eğitim Bakanlığına aittir. Bu bina Anaokulu olarak hizmet verecektir” yazıyor ancak Milli Eğitim burayı ve bu gibi yerleri ne kadar süre elinde tutacak, mülk sahipleri ne yapacak orası şimdilik belli değil. 

Son Güncelleme: 17.08.2016 17:30
Anahtar Kelimeler:
Kocaeliİzmit

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482