banner598
banner608
banner654
19 Ağustos 2014 Salı 22:13
OLMADIĞIM YERDE VARMIŞIM GİBİ GÖRÜNEMEM
banner610

Tükiye Seyahat Acenteleri Birliği Kocaeli Başkanı Kadir Genç ile Gazete Barış olarak özel bir röportaj yaptık. Genç Başkan; ilimizde turizm adına yapacakları projeleri, TÜRSAB’ın İlimiz için ne demek olduğunu, Kocaeli’yi Sanayi Kenti sıfatından Turizm Kenti sıfatına nasıl yükselteceklerini anlattı.

Kadir Genç Milletvekili olma isteği söylentilerine de Gazetemiz aracılığıyla cevap verirken sorumuz üzerine Kocaeli Ticaret Odası’nın yapmayı planladığı festivalde neden yer almadıklarını da detaylarıyla anlattı. Koto olsun, başka bir kurum olsun, hiç fark etmez; bu oluşumu tanımayan, yok sayan kimseye onay vermeyeceklerini açıkça ifade eden genç başkan, oldukça net konuştu. İşte Türkiye’nin en genç yönetim kurulu üyesi unvanına sahip Kadir Genç ile o röportaj:

 

Kadir Genç’i tanıyalım mı biraz?

1978 doğumluyum. İlkokulu Suadiye’de okudum. Ortaokulu İmam Hatip Okulu’nda, Liseyi Endüstri Meslek Lisesi’nde okudum, ardından askerliğimi yaptım. Askerlikten sonra üniversitede İşletme bölümünü bitirdim. Çok sayıda sivil toplum kurumunda bulundum.Genç Kocaelililer Derneği Başkanlığı yaptım. SİMA vakfında başkan yardımcılığı yaptım. Bahçeşehir Üniversitesi’nde sürekli eğitim merkezinde gençlere dönem dönem dersler verdim. 12 yıldır TÜRSAB’ın farklı organlarında görev yaptım.  Genel Merkezde komite başkanlığı yaptım. 2012’de TÜRSAB’ın yönetim kuruluna girdim. Türkiye’de en geç asil üye oldum. 2014 yılı itibari ile de TÜRSAB Başkanlığı yapıyorum.

 

Peki siyaset içinde bulundunuz mu?

Siyaseti DYP partisinde Suadiye’de Gençlik Kolları Başkanlığı olarak yaptım. İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı ve İl Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım. Sonra DYP, AKP iktidarında meclis dışı kaldıktan sonra biz de siyasetten uzaklaştık zaten ondan sonra STK’larda yer almaya başladım. Şu anda herhangi bir siyasi partiye üyeliğim söz konusu değil. Siyaset düşünmüyorum.

 

Teklif gelse fikriniz değişir mi? Milletvekili olmak istediğiniz ile ilgili söylentiler var mesela…?

Hayalimde böyle bir şey yok. Belediye Başkanlığı derseniz evet olabilir çünkü ben şehrimi seviyorum. Bu şehirde milletvekili olduğunuz zaman bu şehre pek faydanız dokunmuyor , çoğu vekilde bunu görüyorum. Onun yerine Belediye Başkanlığı, Ticaret Odası, Sanayi Odası başkanlığı yarı kamu özelliği taşıyan örgüt başkanlıklarını tercih ederim.

TÜRSAB’ı insanlar çok iyi tanımıyor. Nedir TÜRSAB?

TÜRSAB, 28 Eylül 1972’de kuruldu Turizm Bakanlığı’nın 1618 sayılı yasası işle kurulan Türkiye’de yasa ile kurulmuş olan tek birlik. Yarı kamu kurumu özelliği taşıyor. TÜRSAB’ın amacı, turizme katkı sağlamak. Türkiye’de turizm potansiyelini yukarı çıkarmayı hedefler.  AKP iktidarı 60 ülkeye Türkiye’ye tanıtma görevini Turizm Bakanlığı’ndan alıp TÜRSAB’a verdi bu da TÜRSAB’ın değerini ortaya koyuyor.

Sizin başkanlığınızdan önce TÜRSAB diye bir kuruluştan çok kimsenin haberi yoktu. Bunu neye bağlıyorsunuz?

TÜRSAB’ın genel merkezinin dışında kendi iç tüzüğüne bağlı olarak bölgesel yönetimler var. Bu sayı 17 bölgedeydi. İstanbul’a bağlıydık eskiden. Asya B yakaydı ve yine bu bölgeden seçilmiştir. Metropol şehirler dışında kalmış iller görev sorumluluklarını kamoyuna anlatamamışlar. Bolu’yu, Düzce’yi yapan yine TÜRSAB’dır ama bunları çıkarırken hep arka kimlikte kalmış. Çalışmaları Turizm müdürlüğü ile beraber yaptığı için kamuoyunda belediyeler ön plana çıkmış.

Yani İstanbul’dan koptuk ve ayrı bir bölge olduk. 2013’te yapılan Genel Kurul’da bölgedeki, kırsaldaki acenteci arkadaşlar ve o bölgedeki TÜRSAB’a olan ihtiyaçla sayıları yukarı çıkarttılar. TÜRSAB’ın Kocaeli’de olması çok büyük avantaj. Belki şimdi bunun değerini birçok insan bilmeyebilir ama aradan 5 yıl geçtikten sonra bu oluşumda katkı sağlayan bizlere teşekkür edecekler.

Mesela ne yapacaksınız? Kocaeli’de insanlar sizin farklılığınızı nasıl fark edecek? Proje var mı?

Tabi ki var. Kocaeli olarak 5 ille çalışmalarımız var. Ancak ben Kocaeli’de olmak istediğimiz konusunda çok baskılar yaptım. Yönetim kurulunda karar alındı. Merkezi buraya getirdik. Kocaeli’nin çok büyük turizm değerleri var. 24 ayda 4 mevsim bir turizm var. Deniz var, yayla var, kayak var, kültür var, 4 mevsim turizm getirecek potansiyelimiz var, bunları ön plana çıkarmalıyız. Yabancı turist getireceğiz. İstanbul’a 9 milyon turist geliyor biz yüzde 1’ini buraya getirsek büyük başarı.  İzmit Belediyesi ile koordinasyon sağlıyoruz bu anlamda. Buradaki değerleri ön plana çıkaracağız.

Paket programlar yapacağız. Yabancı turistleri bir günlüğüne buraya getireceğiz.  Ürünleri zaman çerçevesinde ortaya çıkarmak, restorasyonunu  yapmak, yasal hale getirilmesini sağlayıp pazarlamak istiyoruz.

 

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın Turizm konusunda hassasiyeti ve çalışmaları var. Bu anlamda Doğan’ı başarılı buluyor musunuz?

Buluyorum. Çünkü Türkiye’nin geleceği artık Turizm. Sanayi değil.

Peki bu Sanayi Kenti etiketini kırmak kolay mı?

ASYA B yaka yönetim kurulundayken Osman Pepe Dönemin Orman bakanıydı.  Bir radyo programına katılmıştım. Orada Kocaeli Sanayiden çok Turizm kenti dedim. Bunu da Osman Pepe duymuş, aradı ve “Nasıl olacak?” dedi. Ben de kendisine bir rapor sundum. Eğer o çalışmalar Pepe’nin bakan olduğu zamanda yapılsaydı veya olmuş olsaydı biz Turizm konuşmaz, Turizm şehri olduk derdik. Geç kalmadık en azından başladık. 12 ilçe belediye arasından da Nevzat Doğan ilgileniyor. Ortaklaşa çalışmalar yapıyoruz. Şimdi kolorduya kadar uzanacak olan Kapanca Sokak’ta tarihi konakların restorasyonları yapıldı. Hatta ihalesini biz aldık, biz turizmciler olarak orada olalım ki hareketlensin dedik. Turizme açılsın istedik. Yoksa bizim konak işletmeciliğinle ilgimiz yok.

Yapılacak olan Kapanca Sokak’ta neler olacak?

Belediyenin 2 yıl içinde Kolorduya kadar bir turizm çalışması var. Restorasyon ve mülklere giydirme yapacaklar. Burada bununla ilgili Kent Konseyi kadı meclisi ile görüşme yaptık Emel hanımla işbirliği içinde olacağız. Kadınlar kendi yaptığı el emeklerini satacaklar. Bu sokağı hareketlendirmek için kadın meclisinden destek alacağız. Sadece Konaklar değil buranın kültürüne ait üretimler satılacak oralarda.

KETENCELER KÖYÜ’NDE PROGRAMLAR HAZIRLANIYOR

Sadece Kapanca sokak mı olacak, başka girişim yok mu?

olmaz olur mu, var tabi. Mesela Ketenceler Köyü ile ilgili çalışmalar olacak. Şirket danışmanlığını imzalamak üzere. Oranın satışı ile ilgilenecek. Diğer illerdeki bölge başkanlarıyla da koordineyiz. Onlara davetler yapıyoruz. Yıl sonunda programlarımız olacak. Her şeyi yapmadan önce ürün çıkartmanız lazım şu an ürün çıkartma aşamasındayız.

İzmit Belediyesi’nde yapılan Turizm toplantısında birçok plan ortaya kondu. Mesela Amfitiyatro fikri. Ancak İzmit’te Şehitlik Korusunda Amfitiyatro var ama kullanılamıyor. Pek haberleri de yok gibi?

Orası illa bir konser festival olarak da kullanılmasına gerek yok. Görsel olarak da kullanılabilir. Değerler varsa getirin dedim, biz üzerimize düşeni yaparız. Hızlandıralım. Kocaeli’deki Turizm derneklerinin farklı ses çıkarmasından yana değilim. Mesela  Kartepe Turizm Derneği’nde toplantıya katıldım, orada Maşukiye konuşuldu. Ben toplantıyı terk ettim. Ben olaya geniş bakıyorum. Bir ili satmak için koordineli olmak lazım. Hayır kardeşim ben Kartepe’nin değil Maşukiye’nin değil,  5 bölgenin başkanıyım. Ben şu anda buraya yabancı turist getiririm desem kamuoyunu kandırmış olurum. O gün dernekler anlatıyor,  yahu bize gelin ben işimi gücümü bıraktım buradayım. Herkesle çalışırım ancak bireysel değil daha geniş anlamda.

Şöyle devasa projeler ortaya koyarak, yurt dışı fonlarından niçin yararlanmıyorsunuz?

Şimdi bir Kocaeli Platformu kurmaya karar verdik. Bu platform kurulunca daha çok işler yapacağız. Yurtdışı kaynaklardan fon alma şansımız doğacak. Ancak büyük bir platform olmadan alamıyorsunuz. Şimdi Acısu’ya kadar uzanacak olan restorasyonun maliyeti 60- 70 milyon dolar. Bu parayı kimse veremez buna bütçe yok. Ama platform olunca işler daha kolay. Bizim en büyük şansımız TÜRSAB’ın İzmit’te olması ve genç olması.

 

Kadir Bey, KOTO’nun yapacağı festivalde TÜRSAB’a yer verilmedi. Organizasyon işi İstanbullu bir firmaya verildi. Ancak sizin onayınız olmadan bu işi yapamazlar. Bu festivali onaylıyor musunuz?

Bizim KOTO’nun başlattığı bu projenin 3. toplantısında haberimiz oldu. Ticaret Odası bazı STK’larla işbirliği için konuşmuş ancak bizim bundan haberimiz yoktu. Benim bağlı olduğum dernek başkanı bu toplantının birinde çıkıp konuşma yapmış, demiş ki, “ Neden Türsab yok?” Ama bırakın Türsab’ı İl Kültür Müdürlüğü’nün bile haberi yok. O da davet edilmemiş. Ben bunu duyunca başkanımız beni aradı ben de Özdağ’ı aradım neden bizim haberimiz yok? Sonuçta bu kent için çalışmalar yapan bir kurumuz üstelik yasa ile gerek kamu gerekse özel kurumlara destek oluyoruz.

Burada yerli firmalara çalım atılmış oldu bir anlamda…

Yani, İstanbul’da bir acenteyle işbirliği yapmak istemiş. E Böyle bir organizasyon yapmak istiyorsanız biz size düşük maliyetle yaparız bu bizim sorumluluğumuz. Turizm festivaliyse bu, biz olmadan yapamazsınız dedik hatta ücretsiz yaparız dedik. Maliyetlerle sponsorlarla yaparız dedik. Murat Özdağ bizi davet etti ama toplantı gündeminde ben yoktum. Biz kendisine dedik ki bu çalışmaları bizim olmadığımız yerde sizin yapmanız doğru değil ve harcanan paralar boşa gidecek dedik. Kendisi de İstanbullu şirketin ücret almayacağını söyledi. Sponsorlukla yapacakmış, Uluslararası şirketlerden sponsor alarak. Ben de buradan para çıkmayacaksa destek veririm dedim ama para çıkacaksa destek olmayacağımı söyledim.

Sonra ne oldu, düğüm çözüldü mü peki?

Toplantıdan sonra bana bir yazı gönderdiler. Turizm Bakanlığı’na yazı yazmışlar, Kültür Festivali ile ilgili olarak… Bakanlıkta “kimle yapacaksınız” demiş. Yani bölgenizdeki Türsab ile işbirliğinde misiniz diyessormuş. Bu yazı geldiğinde onlar da yazı yazmışlar bana zaten usule aykırı yazı göndermişler, o yüzden cevap vermedim. Bize yazdıkları yazıda Türsab olarak organizasyonda yer aldığınızı belirtir misiniz diye yazmışlar. Ben de içinde olmadığımız bir şeyi onaylamadığımızı bildirdim.

Turizmin başındaki insanın tıkanıklık yaratması size eksi yazar mı dersiniz?

Eleştirdiler destek vermediğim için. Türsab’ın içinde olan kurum en iyisini yapar ama benim hakim olmadığım organizasyonda varmışım gibi görünürsem fatura bana patlar. Ha ben yaparsam ben zaten oradayım, sıkıntı yok. Daha sonra genel başkana iletmişler, genel başkan da bölge başkanlığına yani bize yönlendirdiler. Zaten bir daha da dönüş olmadı. Olacak mı bilmiyorum olması gerekiyordu şimdiye kadar. 12 ilçede yapılacaktı. Biz bu organizasyonda değiliz, olmadık yapabilecekler mi büyük bir soru işareti ancak ben Türsab başkanı olarak destek vermiyorum.

Sizi oldukça heyecanlı gördük, TÜRSAB artık yerini kanıtladığına göre, şöyle dişe dokunur bir proje bekliyoruz artık sizden?

Aslında heyecanımızın bir nedeni var ve bunu daha kimseyle paylaşmadık. Ama sizin aracılığınızla duyurmakta sakınca görmüyorum. Balkanlardan büyük bir heyet geliyor. Kafkaslardan da bir heyet gelecek bununla birlikte Araplarla da çalışmalarımız var. Biz buraya turist getirmek için onları ağırlayacağız. Bunu da ilk defa sizinle paylaşıyoruz. Balkan ülkelerinden cevap saatler önce geldi, üzerine bu röportaj denk gelmiş oldu. Güzel şeyler olacak.

Kadir Bey, çok teşekkür ederiz. Buradan Kocaeli halkına son olarak ne söylemek istersiniz?

Kocaeli şunu bilmeli. Türsab’ın kazandırdıklarından biri benim, hem gencim hem de merkez yönetimine girmiş biriyim . Bana sahip çıkmaları lazım. Eğer bana sahip çıkmazlarsa ben bu şehre çalışmam. Ben birçok ülkeye gittim sadece İbrahim Karaosmanoğlu ile Tahir Büyüakın’ın haberi vardı. Onlar bana pişmaniye ve katalog verdi kimsenin haberi yok ben gidip tanıtıyorum. Kimse destek vermiyor. Kocaeli bizim değerimizi 5 yıl sonra anlayacak. İşi oralara bırakmadan Kocaeli değerlerine bir an evvel sahip çıkmalı. Sizin aracılığınızla bir çok bilgiyi kamuoyuyla paylaşmış olduk. Basının bizi iyi görmesi gerekiyor, yaptıklarımızı küçümsemeden, destek vermesi gerekiyor. Türsab gibi bir kurumun Kocaeli’de olması büyük bir şanstır.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gkdli 2014-08-20 01:07:45

tek kelime ile tebrik ediyorum böyle bir kurumda

izmitli derneğimizin eski başkanı görev alması

ve kocaeline bu türsabın faydalarını sağlayabilmesi

için mücadele vermesini gurur verici Allah yardımcınız olsun

Avatar
HAKAN 2014-08-20 11:58:17

Başkan KOTONUN ve ÖZDAĞIN Kocaelini ve seni yok sayarak istanbullu firmalara iş paslamasının hesabını sormazsan hakkımız helal değil.

Avatar
suadiyeliii 2014-08-20 12:47:10

Bir suadiyeli olarak seni canı gönülden tebrik ediyorum .

Avatar
izmit esnafları 2014-08-20 16:06:34

Çok doğru söylemişsin kardeş. Bunlar şaşırdı.ne oldu bu özdağa!! Sanırım sonu yaklaşıyor..sen güzel bir duruş sergiledin.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482