banner651
banner649
banner638
01 Temmuz 2015 Çarşamba 15:30
Olacaklardan biz sorumlu değiliz
banner610

Haber: Yılmaz KARABIYIK
Fotoğraf: Haluk MANAV

Yargı kararlarına rağmen inşası süren Dubai Port Limanı’na dur demeyen ya da diyemeyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunan çevreciler, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın, “Yargı kararından haberim yok” dediğine dair iddialar üzerine, mahkeme kararlarını sorumlulara tek tek tebliğ etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Körfez Belediyesi’nin önünde eylem yapan, bir iki gün sonra da Büyükşehir Belediyesi binası önüne davulla giderek kararı Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na verilmek üzere belediye yetkililerine bırakan çevrecilerin bugünkü adresi ise Kocaeli Valiliği oldu. 7 kişilik çevreci grubu için valiliğin polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı, çevik kuvvet polislerini hazır bulundurduğu görüldü.

 

7 KİŞİYE, YOĞUN ÖNLEM

 

ÇEKÜL İl Temsilcisi Numan Gülşah, Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altınok, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, DSP Milletvekili Adayı Meral Uçarı, Kocaeli Tabip Odası Başkan Yardımcısı Fatih Çağlar, Halkevleri Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Seğmen ve Neslihan Şanko isimli vatandaştan oluşan çevrecileri, valilik binası önünde çevik kuvvet ekiplerince karşılandı. Polislerin kapı önünde durmaması için uyardığı çevrecilerden, Numan Gülşah ve Hayri Altınok, mahkeme kararını valiliğe bırakmak için içeri alındı, diğer çevreciler ise kaldırımda bekledi. İkili valilik binasından çıktıktan sonra bina önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasının bir bölümünü Numan Gülşah, bir bölümünü ise Hayri Altınok okudu.

DUBAİ ŞEYHİNİN OYUNCAĞI

 

Ortak basın açıklamasına geçilmeden önce kısa bir konuşma yapan Numan Gülşah, “Dubai şeyhlerinin elinde oyuncak olmuş insanlar bizleri temsil etme noktasında olamaz. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2007’deki bir ÇED raporu bulmuş, iptal edilmiş bir rapor bu, bunu okutturup bunun üzerinden kurtarmaya çalışıyor. Utan ya oruç tutuyorsun. Hepinizi istifaya davet ediyorum” dedi. Gülşah, konuşmasının ardından ortak basın açıklamasını okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yaklaşık 6 yıldır yürüttüğümüz hukuk mücadelesi neticesinde iptaline karar verilen Dubai Port Limanı inşaatının her türlü eylem, uyarı ve suç duyurumuza rağmen hala ısrarla yasalar çiğnenerek devam ettiğini bilmeyen kalmadı.

 

PADİŞAHA YARANMAK İÇİN

 

Yasa ve hukuk tanımazlıklarından dolayı yılan hikayesine dönen Dubai Port davasında son olarak Kocaeli 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen 3 Eylül 2014 gün, 2014/968 esas sayılı kararla Dubai Port Limanı, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde iptal edilmiştir. Yargı kararlarını takmayan yöneticiler ve Dubai Port firması hakkında yaptığımız suç duyurusu, İçişleri Bakanlığınca ön inceleme yapılmak üzere Kocaeli Valiliği’ne yönlendirilmiştir. Bir taraftan ön inceleme soruşturması yapılırken diğer taraftan Dubai Port inşaatına göz yummak, terbiyesizliğin dik alasıdır. Sayın Kocaeli Valisi, padişaha yaranmak adına mahkeme kararını görmezden gelmeye devam etmektedir. Ancak unutulmasın ki bu günün yarını da var, nice yıkılmaz sanılan padişahlıkların şimdi adı bile anılmıyor.


OLACAKLARDAN SİZ SORUMLUSUNUZ


Vali Hasan Basri Güzeloğlu Bey’in, devlet adabına yakışır bir tavır sergilemesi ve derhal Dubai Port inşaatını durdurması gereklidir. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na, kıvırma payı kalmasın diye kapılarında davullu zurnalı tebligat yaptık. Sayın Kocaeli Valisi için de kıvırma payı kalmaması adına dilekçemizi siz basın mensuplarının gözleri önünde tebliğ ettik. Şunu açıkça ifade etmeliyiz ki eğer devleti yönetenler yasaları tanımazsa, biz hiç tanımayız. Artık bu saatten sonra, Dubai Port inşaatı mahkeme kararına rağmen devam ederse bizlere de meşru müdafaa hakkı doğacaktır. İki gün sonra Dubai Port Limanı’na gideceğiz. Eğer mahkeme kararı uygulanmıyor ise olacaklardan bu kentteki tüm idareciler sorumludur.”


SİYASİ PARTİLERE AĞIR SÖZLER


Basın açıklamasının sonunda siyasi partilere sitem vardı. Sadece 7 kişinin katıldığı eylemde açıklamanın son bölümünü Hayri Altınok okudu. Altınok, şunları kaydetti: “Basın aracılığıyla bir çift laf da en sağından en soluna kadar, bu kentte faaliyet gösteren siyasi partilere edeceğiz. Bizler sade yurttaşlar olarak hiçbir maddi ve siyasi çıkar gözetmeden, kentimiz talan edilmesin diye mücadele ettik. Yürüttüğümüz mücadeleden net bir hukuk zaferiyle çıktık. Yasa tanımayan siyasi iktidar, hukuk tanımadığı için suçludur. Ama bu hukuksuzluğu gördüğü halde öküz trene bakar gibi uzaktan bakan siyasi yapılar, bize göre daha fazla suçludur. Eğer bu siyasi iktidar bu suçu hiç rahatsız olmadan işleyebiliyor ise bu sizlerin aymazlığı ve ikiyüzlülüğü sayesindedir.”

 

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜNE CEVAP

 

Altınok, bu sert açıklamanın ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bugün yaptığı yazılı açıklamaya cevap verdi. Sorumluluğunu yerine getirmediği için ifadeleri alınan isimler arasında yer alan Mehmet Ersan Aytaç’ın başında bulunduğu Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 2014’te sonuçlanan mahkeme kararı varken, 2007’deki ÇED olumlu raporuna istinaden suçlamaları yalanlaması şaşkınlık yaratmıştı. Konuyla ilgili konuşan Altınok, “2007’de alınan ÇED raporu, TÜPRAŞ’ın açtığı dava neticesinde iptal olmuştu. Sonra ikinci ÇED raporu hazırlandı. Ona da biz dava açtık ve bu rapor da iptal edildi. Şimdi diyorlar ki TÜPRAŞ davadan feragat etmiş, bu yüzden ÇED raporu geçerliymiş. Öyle bir şey yok. TÜPRAŞ’ın davayı geri çekmesi bir şey değiştirmez. Bunlar halkı resmen kandırıyorlar ama ellerine yüzlerine bulaştırdılar” dedi.

 

 

 

 

MÜDÜRLÜKTEN YAPILAN AÇIKLAMA

 

Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer almıştı: “Son günlerde; ilimiz Körfez ilçesi Yarımca yerleşkesinde yapımı devam eden Dubai Port Limanı’na ilişkin kamuoyuna aktarılan ve basında çıkan haberlerle ilgili olarak konu hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.  Dubai Port Limanı’nın inşaat faaliyetleri, Bakanlığımızca verilen ve hukuken geçerli olan 29 Haziran 2007 tarihli- 6984 nolu ÇED olumlu kararına istinaden devam etmektedir. Söz konusu proje ile ilgili Bakanlığımızca verilen 31 Temmuz 2009 tarih ve 1739 karar no ile verilen ÇED olumlu kararı; Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin 3 Eylül 2014 tarihli ve E.2014/968,K.2014/946 sayılı kararı ile iptal edilmiştir. İptal kararına istinaden 31 Temmuz 2009 tarih ve 1739 nolu ÇED olumlu kararına konu alanlarda herhangi bir çalışmanın yapılmaması hususundaki Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yazısı usulüne uygun olarak firma yetkililerine tebliğ edilerek söz konusu karar yerine getirilmiştir. Anılan ÇED kararı kapsamında hiçbir çalışma ve faaliyet yapılmamakta olup konu il müdürlüğümüzün denetim ve gözetimi altında izlenmektedir. Sonuç olarak Dubai Port Liman inşaatında proje kapsamında halen devam eden çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca verilen ve geçerli olan 29 Haziran 2007 tarihli ve 6984 nolu ÇED olumlu kararına istinaden devam etmektedir. Hukuken geçerli olan ve yasal sınırlar içinde devam eden çalışmaların yasa dışı çalışmalar olarak gösterilmesi ve konunun çarpıtılmasını kabul etmek mümkün değildir.”

 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULAN İSİMLER

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kocaeli eski Valisi Ercan Topaca, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Körfez Kaymakamı,  Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç ile ÇED Şube Müdürü Osman Kazgan.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner643

banner644

banner645

banner646

banner639

banner640

banner641

banner642

banner647