banner783
banner826
banner828
23 Ocak 2016 Cumartesi 14:53
Öğretmenlerimiz derhal göreve iade edilsin
banner728

 

Eğitim-İş Kocaeli Şube binasında gerçekleşen basın açıklamasında öğretmenlerin mahkeme kararı olmasına rağmen hala görevlerine dönemediğini belirten Şube Başkanı Bilal Şener “Yerel Mahkemelerce verilen iptal kararları ve yine bu doğrultuda haklılığımızı ortaya koyan İdari Dava Daireleri Kurulu kararları, İlgili idarelerce ‘’Fiili İmkansızlık’’ ve ‘’Hukuki İmkansızlık’’ gerekçeleriyle hiçe sayılarak üyelerimizin müdürlük görevlerine iadeleri valilikçe gerçekleştirilmemiştir” ifadelerini kullandı.

 

 

‘ZİNCİRLEME HUKUKSUZLUK VAR’

Basın açıklmasını okuyan Eğitim- İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener şu ifadeleri kullandı, “ Milli Eğitim Temel Kanun ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanunun 25. Maddesi 652 sayılı KHK’ ya eklenen Geçici 10. Maddesinde yapılan değişiklik ile görevlerine son verilen, görev süresinin uzatılması için ilgili Yönetmeliğin Müdürlük görev süresinin uzatılması başlıklı 15. Ve devamı maddeleri uyarınca hukuka aykırı olarak yapılan değerlendirme sonucunda düşük puan bahsiyle görev süreleri uzatılmayan 21 Okul Müdürümüzle ilgili açmış olduğumuz davalar sonucunda idarenin bahsi geçen hukuksuz işlemleri hakkında iptal kararları alınmıştır. Yerel Mahkemelerce verilen iptal kararları ve yine bu doğrultuda haklılığımızı ortaya koyan İdari Dava Daireleri Kurulu kararları, İlgili idarelerce ‘’Fiili İmkansızlık’’ ve ‘’Hukuki İmkansızlık’’ gerekçeleriyle hiçe sayılarak üyelerimizin müdürlük görevlerine iadeleri valilikçe gerçekleştirilmemiştir. Mahkeme kararları doğrultusunda üyelerimizin müdürlük görevlerine bir an önce iade edilmesi gerektiğini, yaptığımız başvurularla defalarca belirtmemize karşın olumlu bir sonuç elde edilememiş; valilikçe zincirleme hukuksuzluklara imza atılmıştır.

 

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce yayınlanan 11.01.2016 tarihli görüş yazıda ‘’Mahkeme kararlarının uygulanması yönünde fiili ve hukuki imkansızlıktan bahsedilemeyeceğini ve alınan iptal kararlarının geriye yürüyerek etki yaratacağını, idari işlemin tesis edildiği tarihten itibaren ortadan kaldırarak idari işlemden önceki hukuki durumun geri gelmesini sağladığı’’ yönünde bizim de defalarca izah ettiğimiz şekilde görüş bildirilmiştir. Öyle ki Danıştay'ın içtihatlarına göre de iptal kararları; dava konusu işlemi hiç tesis edilmemiş kılan ve önceki hukuki durumun geri gelmesini sağlayan kararlardır. Danıştay içtihatlarınca da kamu görevlilerinin haklı beklentilerinin zedelenmemesi gerekliliği her fırsatta vurgulanmış olup; İlgili kararlar doğrultusunda üye müdürlerimizin derhal göreve iade edilmeleri Hukuk Güvenliği İlkesi gereği elzemdir. Bu doğrultuda işlem yapılmadığı takdirde Cumhuriyet Başsavcılığına şuç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Son Güncelleme: 24.01.2016 18:36
Anahtar Kelimeler:
BİLAL ŞENEREğitim İş
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner820

banner824

banner781

banner599

banner328

banner482