banner608
banner597
banner609
26 Kasım 2015 Perşembe 10:29
O okulda dağıtılan kitap meclis gündeminde
banner610

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, bazı okullarda dağıtılan ve cinsiyetçi söylemler ve kadına yönelik şiddet içerikli eğitim materyalleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması için soru önergesi verdi. “AKP’nin gerici politikalarını uyarlamaya çalıştığı eğitim sistemi adeta bir yapboz tahtasına dönmüştür” diyen Aydoğan, “Bu uyarlama toplumsal cinsiyet rollerinin pekiştirilmesine, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini üretmeye ve mevcut erkek egemen rollerin korunmasına hizmet etmektedir. Ataerkil topluma bağlı olarak toplumsal cinsiyet rollerinin sürdürülerek kadına yönelik ayrımcı söylem olağan bir durum gibi eğitim-öğretim materyallerinde yer almakta ve bu gerici anlayış denetimden uzak bir şekilde hızla ilerlemektedir. Eğitim- öğretim materyallerinin en önemli öğelerinden biri olan ders kitaplarında yer alan ve kadını yok sayan cinsiyetçi politikaları destekleyici içerikler, kadına yönelik şiddetin ve kadın katliamlarının bizzat devletin kontrolündeki eğitim sistemi aracılığıyla meşrulaştırıldığını ortaya koymaktadır” dedi.

 
 

‘ADAB-I MUAŞERET KİTABI KADINI AŞAĞILIYOR’
İzmit Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrencilere Mecit Dönmezbilek isimli bir yazarın yazmış olduğu Adab-ı Muaşeret isimli kitabının dağıtıldığına dikkat çeken Aydoğan, “Öğrencilere dağıtılan kitapta "Hanımın Kocasına Karşı Sorumlulukları" adlı kısımda kadına yönelik cinsiyetçi, kadını aşağılayan içeriklerin bulunduğu görülmüştür. Kitabın sözü edilen kısmında yer alan ifadelerde "adap kuralları" adı altında kadının, kocasına itaat etmek, kocası için süslenmek, kocasının yanında yüksek sesle konuşmamak, kocasını adıyla çağırmamak, her şeye itirazda bulunmamak, kocasının sözünü kesip önüne geçmemek ve beyini utandırmamak gibi "adap kurallarını" yerine getirilmesinin istenmesi gibi cümlelerle karşılaşıldığı görülmüştür” dedi.
 
 

Aydoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya şu soruları yöneltti:
* İzmit Kozluk Mahallesi'nde bulunan Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrencilere Mecit Dönmezbilek isimli bir yazarın ‘Adab-ı Muaşeret’ isimli kitabının dağıtılması ve eğitim materyali olarak öğrencilere dağıtılması talimatı kim veya kimler tarafından verilmiştir?
 
* Eğitim materyali olarak adlandırılamayacak kadar cinsiyetçi ve nefret söylemi içeren nitelikteki bu içeriğin öğrencilere sunulması talimatını veren yetkililere ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır? Halen bir soruşturma açılmamış ise gerekçesi nedir?
 
* Bakanlığınızca kadına yönelik aşağılayıcı ifadeler barındıran bu ve benzeri kitaplar hakkında bir toplatma kararı alınacak mıdır?
 
* Bakanlığınızca,  kadını aşağılayan cinsiyetçi içeriğe sahip ve eğitim öğretim materyali adı altında dağıtılan kitaplar hakkında bir toplatma kararı alınması düşünülmüyor ise gerekçesi nedir?
 
* Şuana kadar Bakanlığınızca kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran ve cinsiyetçi söylem barındıran kaç çeşit kitap/kaynak tespit edilmiştir? Bu kitaplar hakkında toplatılma kararı verilmiş midir?

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482