banner598
banner609
05 Şubat 2017 Pazar 13:55
O ilçede verem artıyor
banner610

Gebze ilçesinde verem hastalığında artış olduğunu ifade eden Yiğit şöyle konuştu: “İlçemizde ve bölgemizde içinde yer aldığımız soğuk kış aylarında grip ve benzer hastalıklara yakalananların öne çıkan şikâyetlerinden biri rahatsızlıklarını atlatma süreçlerinin daha önceki yıllarda yaşadıkları rahatsızlıklara nazaran çok daha uzaması olmuştur. Çok sayıda kişinin kendisi, kendisi değilse bile ailesinden yakın çevresine kadar muhakkak bir yakını veya tanıdığı uzun süreli rahatsızlıklar ile boğuşmak zorunda kalmıştı. Bu durum ilgili kişilerin sosyal hayatını, iş hayatını ve hatta yüksek olasılıkla kişisel ve/veya ailesel bütçesini sadece hastalığı giderme gideriyle değil önemli gelir kayıpları ile etkilemiştir.

VEREM ARTIYOR
CHP Gebze İlçe Örgütü Kadın Kolları olarak gerek yakın çevremizde, gerekse kendi partimiz içinde ve toplumda sıklıkla yaşanan bu vakaya ilişkin küçük bir araştırma yaptık. Sağlık ocakları başta olmak üzere kimi sağlık birimlerinde, konu uzmanı doktorlar ile görüş alışverişinde bulunduk. Bu görüşmeler ışığında, tıbbi görüş dayanağı olan tespitlerimiz şöyledir: Gebze’de özellikle son altı yıl içinde verem hastalığında artış gözlenmiştir. Erken teşhiste bulunulması ve ilaç tedavilerinin iyi yapıldığı durumda ölüm oranlarının çok az olduğu görülmüştür.

DOKTORLAR SIKINTI YAŞIYOR
Son yıllarda AIDS hastalığının yaygınlaştığı görülmüştür. Bağışıklık sisteminin baskılanmasından ötürü eklem hastalıkları ile birlikte lösemi vakalarında artış vardır. Giderek yaygınlaşan kanser vakalarında ilaçların vücuttaki baskılamasından ötürü kanserle boğuşan vatandaşlarımız, bir de verem ile mücadele etmektedir. Suriyeli misafirlerimizin yetişkin olanlarında verem; çocuklarda ise suçiçeği, kızamık, kabakulak gibi bulaşıcı hastalıklara sıklıkla rastlanılmaktadır. Doktorlarımız ise dil probleminden ötürü hasta ile iletişim kurmakta çok zorlanmakta, çok sayıda doktor sırf bu sebepten esasla Suriyeli hasta bakmak istememekte, misafirlerimiz en temel insan hakkı olan sağlıktan mahrum kalmaktadır.

SAĞLIK TARAMASI ŞART
Kişilerde ve ailelerinde sosyo ekonomik statü düştükçe hastalıkların daha da yaygınlaştığı görülmektedir. Yüksek ihtimalle verem ve grip ile türevleri geçim kaygısından ötürü üzülen ve zayıflayan bünyelerde daha sıklıkla açığa çıkmakta ve mikrobun vücuttan atılması bu kişilerde daha uzun süreli olmaktadır. Bu doğrular temelinde yerel anlamda yapılması gerekenleri şöyle sıralamak mümkün: AIDS hastalığının yaygınlaşması son yıllarda yine hayli yaygınlaşan ve seyyar satıcılıktan geçimlerini sağlayan Afrikalı misafirlerimizden esasla türemiş olabilir. Bilindiği üzere AIDS’in anavatanı Afrikadır. Bu konumda Afrikalı misafirlerimizin ciddi bir sağlık taramasından geçirilmesi sağlanmalıdır.

TOPLUMSAL ÇALIŞMA
Suriyeli misafirlerimiz kimi toplumsal eleştirilere maruz kalmakla birlikte önemli kısmı zor koşullarda, nüfus yoğunluğundan ötürü küçük evlerde çok sayıda nüfusla yaşamaktadır. Evlerinde ne kadar “sağlıklı” bir ortamda yaşamlarını sürdürdüğü şüphelidir. Yakalandıkları hastalıkların bulaşıcı olduğu da göz ardı edilmeden devletin kurumları tarafından hiçbir masraftan kaçınılmadan gereken sağlık taramaları yapılmalıdır. Unutulmamalı ki hastalıkların önlenmesi için yapılan çalışmaların maliyeti, hastalığı ve mikrobu temizlemekten çok daha ucuzdur. Yine ırk farkı gözetmeksizin bulaşıcı olduğu gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır. Suriyeliler şahsında yapılacak bu çalışma ev sahibi olan bizler dahil toplumsal bir çalışma olacaktır.

SAĞLIK KADROSU GEREKLİ
İstanbul’da kimi örneklerinin yaşandığı gibi Gebze’nin Suriyeliler ile diyalog kurabilecek derecede dillerini bilen doktorlar başta olmak üzere sağlık kadrolarına ihtiyaç vardır. Bu eksiklik mevcut yapı ve zemin üzerinden giderilemiyor ise sağlıkçılarımız Arapça öğrenmeye teşvik edilmeli, gerekirse çeşitli kaynaklar ve primlerle cazip hale getirilmelidir.
Toplumun sosyo ekonomik statüde gelirinin artması için merkezi düzeyde alınacak önlemlere ivedilikle ihtiyaç vardır. Resmi kanallar tarafından açıkalanan açlık sınırının dahi altındaki asgari ücretin yetersizliği ve bitmek bilmeyen geçim sıkıntısı toplumu her yönüyle olumsuz etkilemektedir.”                           
 
 

Son Güncelleme: 06.02.2017 14:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482