banner768
banner598
banner749
11 Ekim 2016 Salı 18:10
Nuh Çimento’nun “SUSKUN” ortağı Rifat Hisarcıklıoğlu
banner728

23 Eylül Cuma günü gazetemizde yayımlanan “Nuh Çimento’da FETÖ çatırdaması” adlı haberimiz oldukça yankı uyandırmıştı. Kocaeli’nin en köklü kurumlarından olan Nuh Çimento’yla ilgili 2015 yılında hazırlanan iddianamede adı geçen kimi isimlerin 15 Temmuz darbe girişiminde birebir rol alması sonrası gözler, iddianamedeki diğer isimlere çevrilmişti. Özellikle CEO Gökhan Bozkurt ve yönetim kurulu başkanı Tevfik Bilgin’in Nuh Çimento’daki kadrolaşmada aktif rol oynaması, bu iki ismi ön plana çıkarmıştı. İddianamede adı geçen isimleri işe alanların Bilgin ve Bozkurt olduğu yine iddianamede yer almıştı. 

YAYINI KESMEYE GİTMİŞTİ
Yolsuzluk ve kadrolaşma iddiaları üzerine hazırlanan iddianameyi FETÖ’ye bağlayan ise Seyfullah Genç ve Burhan Güneş isimleriydi. FETÖ’nün kuruluşu olan Sürat Kargo’dan gelme Seyfullah Genç eylül 2014'tendir Nuh Çimento'da çalışıyordu. Kurum içindeki görevi, Bilgi Teknolojileri ve ISO 27001 bilgi güvenliği yöneticiliğiydi. 15 Temmuz gecesi, TRT'yi basan darbecilerin yayını kesmek için yanlarında getirdiği üç bilişimciden biriydi. Darbe girişimi başarısız olunca, ertesi sabah TRT'nin tel örgülerini aşarak kaçmaya çalışırken güvenlik kameralarına yakalandı. Halen tutuklu. Ve böyle ağır bir suçtan yargılanmasına rağmen 28 Temmuz 2016 tarihinde Nuh Çimento’dan adına 185 lira 29 kuruş para yatması dikkat çekiciydi. 

ASKERLERLE TÜRKSAT’A GİRMİŞTİ
Burhan Güneş ise Fikri Işık'ın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olduğu dönemde, FETÖ ile olan irtibatları nedeniyle TÜBİTAK'tan atılan isimlerdendi. TÜBİTAK’taki görevi idari işler başkan yardımcısıydı. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve BİLGEM Başkanı Hasan Palaz ile birlikte ağır cezada yargılanıyordu. Çünkü TÜBİTAK, Palaz'ın görevinden alınmasından sonra bunların haklarında dava açmıştı. Ondan sonra da Nuh Çimento’da IT Müdürü (İletişim teknolojileri) olarak görevlendirilmişti. 15 Temmuz darbe girişiminde, üç kişiyle birlikte TÜRKSAT'ın Ankara Gölbaşı tesislerine girmek üzereyken polislerce gözaltına alınmıştı. Amaç, Türkiye genelindeki tüm yayınları ve iletişim kanallarını kesme konusunda darbeci askerlere yardımdı. Burhan Güneş de halen tutuklu.

ODA TV DETAYLANDIRDI
Haberimizde Nuh Çimentonun CEO’su Kamil Gökhan Bozkurt’un hükümetin hedefindeki Ali Babacan’ın bacanağı olduğunu ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da Nuh Çimento’nun ortağı pozisyonunda bulunmasını ayrıca dikkat çeken noktalar olarak aktarmıştık. Haberimiz ses getirmiş, Kocaeli’yi aşmış ve kimi ulusal gazetelerce gündeme taşınarak Ankara’ya kadar uzanmıştı. Hatta Oda TV konuyu daha da detaylı bir şekilde okurlarına aktarmıştı. Oda TV’nin ana temasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu vardı. 

YAŞAR KÜÇÜKÇALIK ÇATIRTISI
Her dönemde AKP’ye yakın kimliği ile tanınan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu zora sokacak isimlerden ilkinin Yaşar Küçükçalık olduğu belirtilmiş, bu ismin TUSKON’un kurucuları arasında yer aldığı hatırlatılmıştı. Dahası, Nuh Çimento'nun 2015 yılı faaliyet raporunda Yaşar Küçükçalık'ın Mart 2015'te 1 yıllığına şirketin yönetim kurulu üyeliğine getirildiği açıklanmıştı. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun oğlu Burhan Gökberk Hisarcıklıoğlu’nun Nuh Çimento’nun yönetim kurulunda bulunduğu, hatta 30 Mart 2016’da Nuh Çimento Olağan Genel Kurulu Hazırda Bulunanlar Listesi'nde, hem Rifat Hisarcıklıoğlu'nun hem de oğlu Burhan Gökberk Hisarcıklıoğlu'nun imzasının görüldüğü aktarılmıştı. Aynı listede Yaşar Küçükçalık'ın da imzası yer alıyordu.

TEVFİK BİLGİN’İ İŞARET ETTİ
Ve yine Oda TV’de Rifat Hisarcıklıoğlu’nu zora sokacağı belirtilen isimlerden biri olarak karmaşık ilişkilerin en tepesindeki isim Tevfik Bilgin gösteriliyordu. Tevfik Bilgin, Nuh Çimento’nun yönetim kurulu başkanlığına getirilmişti ve bu ismin cemaatin en iyi örgütlendiği yer olarak gösterilen PETKİM'de ‘bağımsız yönetim kurulu üyesi’ olduğu da ortaya çıkmıştı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut ve kurumda 'himmet' topladığı öne sürülen 'PETKİM'in imamı' Yasin Atak'ın da bulunduğu 13 kişi tutuklanmıştı. Bununla birlikte Aliağa'daki Petkim Petrokimya Holding çalışanı 24 kişinin firar ettiği ortaya çıkmıştı. Dahası, İzmir'in Aliağa ilçesinde bulunan PETKİM'in lojmanlarına polis operasyon düzenlenmiş ve 13 kişi de gözaltına alınmıştı. 

TARTIŞMA YARATACAK
Oda TV bu detayları aktardıktan sonra “AKP'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden Hisarcıklıoğlu'nun ve oğlunun etkin olduğu bir şirkette, cemaate yakın isimlerin son döneme kadar yer alması, Ankara'da hem siyaset hem de iş dünyasında tartışma yaratacak gibi gözüküyor” yorumunu yapmıştı. Sonrasında Oda TV’ye Hisarcıklıoğlu tarafından konuyla ilgili bir açıklama gönderilmişti. Açıklamada konuya dair cevap niteliği taşıyan kısım şöyleydi: 

HİSARCIKLIOĞLU’NDAN AÇIKLAMA
“Nuh Çimento A.Ş. ile ilgili haberinizi üzülerek okudum ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Nuh Çimento A.Ş.’de dedemden miras kalan çok cüzi miktarda azınlık hisseye sahibim. Azınlık hisselerimiz dolayısıyla şirket genel kurullarında genellikle de vekâlet yoluyla temsil edilmekteyim. 10 yılı aşkın süredir Nuh Çimento A.Ş.’nin yönetim kurulunda yer almıyorum. Yönetiminde yer almadığım ve çoğunluk hissesine sahip olmadığım bir şirkette, karar alma mekanizmalarında etkin olmadığım ortadayken şahsımın eleştirilmesini hakkaniyetli bulmuyorum. Halka açık bir şirketi töhmet altında bırakarak itibarını zedeleyecek maksatlı girişimlere karşı dikkatli olunması gerektiğini önemle vurgulamak istiyorum.”

GÖKHAN BOZKURT İDDİASI
Oda TV’de açıklanan Hisarcıklıoğlu’nu sıkıntıya sokacak isimler arasında Gökhan Bozkurt ismi unutulmuştu… Nuh Çimento’nun CEO’su Bozkurt, Tevfik Bilgin gibi iddianamede yer alan isimdi. İkilinin kadrolaşmayı birlikte yaptıkları iddia olunuyordu. Hatta Bozkurt’un bir dönem Hisarcıklıoğlu’nun yanında çalıştığı iddia ediliyor. Öte yandan Hisarcıklıoğlu’nun “Babadan kalma cüzi miktarda azınlık hisseye sahibim. Karar alma mekanizmasında etkin olmadığım ortada” şeklinde bir açıklama ile bu konuyu kulak arkası etmesi dikkat çekiyor. 

ÖZDAĞ’DA MÜDAHİL OLMADI
Bilindiği üzere 15 Temmuz darbe girişiminde Kocaeli’de ve birkaç ilde ticaret odası başkanları FETÖ operasyonlarında tutuklanmıştı. Hatta Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, 15 Temmuz’dan önce FETÖ operasyonlarında gözaltına alınmış ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmıştı. 15 Temmuz’dan sonra ikinci dalga operasyonda ise Özdağ tutuklanmıştı. Hisarcıklıoğlu, bu süreçte ve sonrasında odadaki gidişata müdahil dahi olmamıştı. TOBB gibi bir odayı töhmet altında bırakan oda başkanlarının tutuklanması olayının ardından az hissesi olduğunu söylese de şahsını ilgilendiren ve TOBB’u da doğal olarak töhmet altına sokan Nuh Çimento olayına da Hisarcıklıoğlu’nun sessiz kalması kafa karıştırdı. 

SUSMAYA DEVAM MI EDECEK?
Evet, FETÖ iddiaları ayyuka çıkmış, Nuh Çimento’dan 2 isim darbe girişimine bizzat katıldığı için tutuklanmış, bu isimleri buraya yerleştirdiği iddia edilen isimler hala görevde, Nuh Çimento’ya karşı henüz dokunan yok ve Hisarcıklıoğlu suskun… TOBB gibi bir odanın başkanlığını yapan Hisarcıklıoğlu, hisselerini kirleten bu iddialara neden sessiz, kendisinin burada bir inceleme başlatılması noktasında bir girişimi oldu mu? Yoksa “Benim karar alma mekanizmasında etkin olmadığım ortada” deyip, suskunluğunu sürdürecek mi? Merakla bekliyoruz. 
 

Son Güncelleme: 13.10.2016 09:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sema Dilruha 2016-11-17 16:43:06

Okulların temel atma töreninin ertelenmesinin sebebi Kocaelinin üst düzey bürokrasisinin Nuhtaki fetöcülerle aynı resim karesine girmek istememesi...

Avatar
Kartalcı 2016-10-16 11:34:03

Yarısı fetöcüdür nuhun yönetim kurulunun

Avatar
Feza65 2016-10-13 22:49:19

Yargı polis çökmüş çıkmaz bir şey bunlardan malı götüren götürmüş

Avatar
Kocaelisporlu 2016-10-12 22:51:53

Savcılar polisler uyuyor galiba

Avatar
Terbiyeli 2016-10-12 19:41:00

Baştaki yönetim kurulu başkanı tevfik bilgin ile ceo müsvettesi gökhan bozkurt suçlu değilseler bile insan kusurlu olup ihmal sonucu şirkete fetöcü doldurup bu rezil duruma düşürdükleri için utanıp niye isitfa etmezler kardeşim ne rezillik.

Avatar
Nazım 2016-10-12 08:42:50

Rıfat bey gel şirketinin başına geç kurtar fetöcülerden.

Avatar
myname 2016-10-12 06:07:06

haber yapıyorsunuz ama araştırmıyorsunuz. sonra haberin değerini kaybediyorsunuz.yatan 185 TL para kanunen yatması gereken paradır. kişinin çalışmasını ödemek zorundasınız. extra ödeme yapılmamıştır. suç başka adamın hak edişi başka.15 temmuza kadar olan 14 günlük çalışmasının ücretini alır. esas sorun diğer meslektaşlarınızın suskunluğu. hiç biri bunu haber yapamıyor. bunun nedenini bulursanız fetocu yönetimin neden gönderilmediğinin cevabı ortaya çıkar. çünkü patronlar da işin içine batmış durumda.ama manen ama ticareten. ve hala fetocular eski çalışanları fetocu (!) diye işten çıkartmaya devam ediyor. yazık....

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482