banner598
banner608
16 Ocak 2015 Cuma 13:15
'Müteahhite giden parayı taşerona vereceğiz'
banner610

Sendikaları ziyaret eden Çelebi, müteahhitte ayrılan kaynağı taşeron işçiye vererek taşeronu bitireceklerini söyledi.CHP Haziran ayında yapılacak olan genel seçimler için 22 milletvekili ile tüm bölgelerde başlattığı çalışma çerçevesinde DİSK eski Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi Kocaeli’de ziyaretlerde bulundu. İlk olarak İşçi Emeklileri Derneğini ziyaret eden Çelebi, ardından DİSK’e ve KESK’e bağlı sendikalar ve TMMOB ile Genel-İş Sendikası’nda bir araya geldi. Çelebi’nin ziyaretlerine CHP İl Başkanı Cihat Altınyuva, İl Emek Komisyonu üyeleri eşlik etti.  İşçi Emekliler Derneği’nin ardından  Genel-İş’te KESK ve DİSK’e bağlı sendikaların şube başkanları ve TMMOB temsilcileri ile bir araya gelen Çelebi, parti çalışmaları ve iş hayatının sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

 

 

 

MÜTEAHHİTE GİDEN PARA TAŞERON İŞÇİYE 

Sendikalaşma hakkı ile ilgili bir düzenleme üzerinde çalışma yaptıklarını belirten Çelebi, “Sendikalaşma hakkı, grev ve toplu iş sözleşmesi yasası üzerinde çalışıyoruz. Şu anda madden yasasını tamamladık. Tüm ilgili kurumları bir araya gelerek görüşlerini aldık. Bunu yasa teklifi olarak vereceğiz. Taşeronlaşmanın nasıl kaldırılacağını görüştük. Nasıl bir uygulama olacağını ortaya koyduk. Taşeronlaşmayı kesinlikle kaldıracağız. Biz bunu söylediğimizde önce siz belediyelerinizde kaldırınız eleştirin diyorlar. Yasa norm kadro diye bir kadro veriyor. Eğer bunun üzerinde işçi çalıştırırsa zimmet davası konusu oluyor. Bu nedenle örgütlenmeleri için belediye şirketleri ihaleye girip kazandığında işçiler sendikalı oluyor. Taşeronlaşmayı kaldırmak için kaynaklarımız var. Müteahhitlere verilen parayı işçilere vereceğiz” dedi. 

 

13-14 SAAT ÇALIŞMA SÜRESİ VAR

Birleşik Metal-İş sendikasının greve kararına da değinen Çelebi, “DİSK’e bağlı sendikalarımız tabanın söz ve karar ilkesine sahip olması nedeniyle işçilerin talepleri doğrultusunda hareket eder. Birleşik Metal-İş’te bunu yaptı. Grev bir amaç değil, bir araçtır bizim için. İşsizlik çok büyük noktalara geldi. Kocaeli sanayi kenti olduğu için burada işsizlik daha yüksek. Türkiye ortalamasının üzerinde bir işsizlik söz konusu. İşsizliği önleyeceğiz. Çalışma süreleri kısaltılarak bunu yapabiliriz. Bugün Türkiye’de 13-14 saatlik çalışma süreleri var. Bu çok net Türkiye’de kölelik çalışma koşullarının olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

 

45 SAATTEN 40 SAATE İNDİRECEĞİZ

İşsizliği önlemede önemli bir çalışma üzerinde olduklarını ve çalışma sürelerini kısaltmak istediklerini kaydeden Süleyman Çelebi, “Çalışma sürelerinin haftada 45 saatten, 40 saatte indirmek istiyoruz. Sanayi yok etmek değil, daha da büyütmek istiyoruz. Derdimiz bu. Sanayicilerin de sorunlarını konuşuyoruz. Ama emeğinin hakkını vermek lazım. İktidarımızın ilk 4 yılı içinde Türkiye’nin işsizlik oranı en fazla yüzde 2-3 olacaktır. Bunların hiçbiri hayal değil, gerçekçi, bilimsel çalışmaların sonucudur. Kamu çalışanları içinde düzenlemeler yapıyoruz. Grevli toplu iş sözleşmeli gerçek sendikal hakların verilmesi için çalışıyoruz. Örgütlenme özgürlüğünün önündeki barajların kaldırılması için çok net önerilerimiz var” diye konuştu.

 “EVİNİZE HOŞ GELDİNİZ”

Çelebi’nin “evinize hoş geldiniz” diyerek karşılayan DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Birleşik Metal-İş sendikasının MESS’e karşı verdiği mücadelede herkesin destek vermesi gerektiğini belirtti. Emek bileşenlerinin Birleşik Metal-İş Sendikası’nın yanında olacağını belirten Küçük, “Lastik-İş Sendikası’nın taşeronlaşmaya karşı verdiği mücadele Türkiye’ye yaygınlaştırılmalı. Genel-İş Sendikası da kendi iş kolunda 25 bin taşeron üyesi ile mücadelesini sürdürüyor” dedi. Tüm Bel-Sen Şube  Başkanı Erdal Karakuş, belediyelerdeki sosyal denge sözleşmesi ile ilgili sıkıntıları dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482