banner560
banner573
banner572
29 Kasım 2016 Salı 15:21
Mustafa Kurt: 81 il, 65 yaş ödeneğini bizim sayemizde aldı
banner508
Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt bu hafta Salı sohbetlerimizin konuğu oldu. 65 yaş üstü sıkıntılarından, ödeneklere, mesleğin sıkıntılarına kadar birçok konuyla ilgili içtenlikle açıklamalarda bulunan Kurt, “65 yaş üstü uygulamasından iki taraf da memnun değil, şu anda birbirimizi bıraktık devletle rekabet ediyoruz” dedi. Kurt, ücretsiz taşımayla ilgili çözüm önerisini de açıkladı. 10 öncesine göre kazandıkları paranın yarı yarıya düştüğünü belirten Kurt, son yıllarda Kocaeli’de oldukça artan ve sayısı 9 binleri bulan servis taşımacılığının da işlerini etkilediğini belirtti. Ayda sadece İzmit’te 550 bin TL’nin KDV olarak devlete ödendiğini vurgulayan Kurt, federasyon ve konfederasyon başkanlarının hiçbir şey yapmamasından da şikayetçi. Kurt Kocaeli’deki kooperatife başkanlarının daha çok çalıştığını vurgulayarak, “Şoförlere 65 yaş ödeneği de verilmeyecekti, biz çabaladık. 81 ilde bu ödeneğin verilmesinde Kocaeli’nin katkısı büyük” şeklinde konuştu.
Kurt, kentteki trafik çilesinin çözümü için ise “Tercihli yol” önerisinde bulundu.
Gündemden düşmeyen Kocaelispor için sanayicileri görev başına davet eden Mustafa Kurt, “Kimse kusura bakmasın, bu işi büyükler yapacak, o cüzi para onlara koymaz” şeklinde konuştu. Kendisini hala işine aşık bir insan olarak tanımlayan ve mesleğin her kademesinde çalıştığını dile getiren Kurt, neredeyse çocuk yaşta başladığı meslek hayatında unutamadığı anılarını da bizimle paylaştı. Söyleşimizle sizleri baş başa bırakıyoruz…


YARI YARIYA DÜŞTÜ
Minibüsçülerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri son dönemde uygulanmaya başlanan ve tartışmaları da beraberinde getiren 65 yaş ve üstü ücretsiz taşıma uygulaması oldu. 65 yaş üstü vatandaşlar dışında kimse uygulamadan memnun değil sanırım?
- Bize bu konu ile ilgili bir ödenek gelmeye başladı bildiğiniz gibi. Zaman zaman gecikmeler oldu ve yine 3 aylık bir birikme var, hala paramızı almadık. Türkiye genelinde bu durum ile ilgili bir sıkıntı söz konusu. Şöyle hükümet rahatsız, kabine rahatsız, milletvekilleri rahatsız, vatandaş, esnaf rahatsız. Normal arabalarda yolculuk yapan vatandaş da rahatsız. Bu işten herkes rahatsız. Bu işin muhatabı Cumhurbaşkanımız olduğu için bu Başkanlık sisteminden sonra sanırım bu işi de halledecekler. 10-15 sene öncesini arar duruma geldik. Herkes bu durumda. Aslında devletle şu anda rekabet ediyoruz. Birbirimizi bıraktık belediyelerle rekabet etmeye başladık. Sivillerin rekabeti bitti.

Peki sektörde durum ne? Geçmiş ile bugün arasındaki fark ne?
- Belediyenin almış olduğu araçlar da sıkıntı. Tek dönem iktidarında bu oluyor. Ankara’dan buraya ciddi bir aktarım oluyor her ay o aktarımla proje yapmak zorunda kalıyorlar ve ulaşımla ilgili ciddi yatırımlar oluyor. Kavşak, köprülü kavşak, yollar, araçlar, hafif raylı sistem bunların hepsi giriyor ulaşım yatırımlarının içine. Tabi bunlar ister istemez esnafı etkiliyor. Arabacılık biter mi bitmez ama 10 sene 20 sene önce yediğimiz ekmeği arar duruma geldik. Eskiye nazaran yüzde 50’lik bir düşüş var. Sorun sadece belediyeler değil servis araçları da var. Eskiden bu kadar servis aracı yoktu. İlkokul öğrencisini de, ortaokulu da, lise talebesini de biz taşıyorduk, artık servisler taşıyor. Kocaeli’de 9 bin servis arabası türedi. Eskiden biz taşıyorduk şimdi servisler taşıyor. Bu ister istemez Kocaeli’deki toplu taşımaya sıkıntı ama bir şey diyemiyoruz onlar da bizim meslektaşımız.

AYDA 550 BİN TL KDV’YE GİDİYOR
Şu anda otobüs şoförlerinin yaşadığı en büyük problem nedir?
- Parayı kaldırdık, havuz sistemine geçtik tamamen kayıt altına girdik ve şu an en büyük sıkıntımız KDV. Taşıdığımız yolcunun yüzde 18’ini biz devlete ödüyoruz. Aylık bin TL araç başına ödüyoruz ve korkunç bir para bu. Sadece İzmit merkezde aylık 550 bin TL ödüyoruz.  Bunun gelir vergisi de var. Bize zam için serzeniş ediyorlar ama durum bu.2005’te kanun çıktı araçları engelliye uygun hale getirme projesi hayata geçti. 2012’ye uzattılar, sürüncemede gidiyor. Yeni arabalara külfet getirdi. Bugün 0 araba alsanız 240 bin TL, kredi kullansın 320 bini buluyor, taksitlere vurduğun zaman 3 bin TL’nin üzerinde oluyor.  Bunu 10 senede bir değiştirmek zorundasın çünkü aracın ömrü bu kadar sonrasında araç sahibine sıkıntı. O arabaların bakımı gerçekten çok ağır. Bunların hepsini bir araya koyduğun zaman kalemler birbirini kovalıyor. Sonra ne oluyor ister istemez giderler çoğalıyor.

CEFAYI KONFEDERASYON BAŞKANLARI DEĞİL BİZ ÇEKİYORUZ
Nasıl çözülecek bu sorunlar, ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
- Şimdi ne yapabilir biz bu sisteme karşı, çare arıyoruz. En büyük sıkıntımız bizi temsilen federasyon ve konfederasyondaki büyükler bizim sıkıntımızın yüzde birini çekmiyor. Sözde bizim temsilcilerimiz ama Kocaeli’deki kooparatif başkanları onlardan daha fazla mesai harcıyor. O kadar rahatlar ki o rahatın kaynağı da bizleriz çünkü onları oraya biz gönderdik. Onlar orada zevk sefa sürüyor biz burada cefa çekiyoruz. Konfederasyon ve federasyon başkanlarımız Cumhurbaşkanımızla rahat görüşme imkanına sahip ve sıkıntılarımızı defalarca dile getirdik. Bir 65 yaş vakası var. Kimse memnun değil. Memnun olunmayan bir şey belki cumhurbaşkanımıza da yanlış yönlendirme yapılmış da olabilir. Evet güzel bir hizmet olabilir ama bir tarafı mutlu ederken bir tarafı üzmek ne kadar mantıklı?

65 yaş ve üstü yasası çıkartılırken federasyon ya da konfederasyona soruldu mu?
- Bu yasa kanunlaşmadan önce duyduğumuz zaman federasyon ve konfederasyona yazılı ve sözlü müracaatlarımız oldu kabul edilmemesi için. Ödenekle ilgili de Kocaeli’nin 81 ile çok büyük katkısı oldu. Onu da vermeyeceklerdi bize. Meclis’e gittik, bakanlıklara gittik, eylem yapmaya kalktık, Ankara’da duyuldu ve ödeneğin verilmesinde çok aktif rol oynadık.
 
Siz bakanla görüştünüz mü? Kocaeli milletvekilleri sorunlarınızı dile getirebiliyorlar mı?
- KDV ile ilgili de Maliye Bakanımızla görüştük. Çok önemli bir durum var. Servis taşımacılığında taşınan öğrenci karşılığında yüzde 8 vergi ödüyorlar, biz ise yüzde 18 KDV ödüyoruz. Biz belgeleyebiliyoruz, makinelerimiz var, öğrenci indirimi yapıyoruz ama biz fazla ödüyoruz. Maliye Bakanımız bu konuyu araştıracağını ve böyle bir durumun olmaması gerektiğini söyledi. Peşini bırakmayacağız takip de edeceğiz. Peşini bırakınca da olmuyor. Hem iktidar hem muhalefet milletvekillerimiz de bizim yanımızdalar. İlyas Şeker, Haydar Akar, Zeki Aygün bizim yanımızdalar. Yardım etsinler ki biz haksızlığı düzeltelim.

GÜNDE 30 BİN YOLCUYU ÜCRETSİZ TAŞIYORUZ
Kocaeli’de günde ne kadar ücretsiz yolcu taşıyorsunuz?
- Kocaeli’de günde ortalama 25-30 bin insan ücretsiz taşınıyor. Günde 600 bin kişi de normal taşınıyor. Baktığın zaman, rakama vurduğun zaman çok büyük meblağlar yapıyor. Bize verilen 750 TL dişimizin kovuğuna gitmiyor. Biz bu haksızlığın düzeltilmesi için çalışıyoruz.

CUMHURBAŞKANI MUHTARLAR GİBİ BİZİ DE TOPLASIN
Paraları genelde geciktiriyorlar ve toplu halde ödeme yapıyorlar. Bilerek yapıyor olabilirler mi?  Parayı toplu versek sesleri çıkmaz düşüncesi mi var?
- Bana da sorsan bir ay gelen 750 TL katkı sağlamıyor ama toplu olunca yama kapatıyor. Bizim istediğimiz bu ödeme sağlıklı bir şekilde devir daim devam etsin. En güzel çözüm, bu para ‘ulaşım tarifesi’ adı altında vatandaşa ödensin. İsteyen vatandaş ulaşımda kullansın ister yürüyerek evine işine gelsin gitsin, en temizi bu. Belediye üzerinden de bu yapılabilir. 41 Kart uygulaması gibi. 65 üstü insanlara kart çıkartabilir. Cumhurbaşkanına bu sıkıntıların söylenmesi lazım. Çünkü iki taraf da mağdur. Ama bazen milletvekilleri çekiniyor mu bilmiyorum. Kendisi de belediye başkanlığı yaptı, ne gibi sıkıntılar yaşandığını kendisi de çok iyi biliyor. Saray’a da yazı göndereceğiz. Muhtarlar gibi bizi de bir toplasın sıkıntılarımızı dile getirelim. Sıkıntılar böyle devam ederse çorap söküğü gibi gelecek ve Türkiye genelinde çok daha büyük olaylar olacak. Çünkü gerçekten kimse memnun değil.

KDV’yi düşürdüler diyelim, 65 yaş üstünü de kendileri ödeyecek diyelim. Ayakta yolcu taşıma sıkıntısı ortadan kalkacak mı? Çünkü vatandaşın da bu noktada sıkıntıları var bildiğiniz gibi.
- Dediğin istisnai durumlar var tabiî ki. Benim de çoluk çocuğum var ben de rahat yolculuk yapsınlar isterim. Büyük şehirlerde bilhassa sabah ve akşam saatlerinde, sınav günlerinde maalesef biz bu sıkıntıları yaşıyoruz. Sabah saatlerinde işçisi, öğrencisi, memuru aynı saatte toplanıyor.  Saatlerin geri alınmaması da ayrı bir sıkıntı. Akşam insanlar şehirde takılabiliyor o kadar sıkıntı yaşanmıyor.  Belki tam istediğimiz gibi olmayabilir ama asgariye indirmek için elimizden geleni yapacağız. Biz bazen saatleri aralamak zorunda kalıyoruz. Aslında kaybeden biz oluyoruz ama ister istemez tasarruf tedbirlerini de düşünmek zorundayız, nasıl az yakabilirim, nasıl çözüm üretebilirim diyerek.  Bu bizim ekmeğimiz. Kimse müşterisinin başka bir yere gitmesini istemez. Tabi ki önlemler öyle bir durumda alınır.

TERCİHLİ YOL ÇÖZÜM OLABİLİR
Sefer sayısını arttırmak gerekir ayakta yolcu taşımamak adına ama kent trafiği bu durumu kaldırır mı sizce?
- Trafik ile alakalı bilhassa merkezle alakalı bu sıkıntı var. Tramvayın da trafik sıkışıklığına katkısı var. Biz Kocaeli’deki bazı kooparatif başkanları ile dünya ülkelerine gittik, Meksika’ya bile gittik. Tercihli yolun çözüm olduğunu gördük. Bir basın toplantımız olacak ileriki günlerde. Bu tercihli yol ile ilgili Kocaeli Valiliği’ne, İl Emniyet Müdürlüğü’ne, Ulaşım Dairesi’ne, tüm resmi kurumlara bu durumu yazdık. Yeşilova’dan başlıyorsunuz, Kolordu’ya çıkana kadar sağ taraf atıl durumda parkta. Şimdi Meksika’dan örnek vereyim. Bizden 20 sene geride fakat belediyeler yetki vermiş, tercihli yolda ambulans ve benzeri dışında o yola kimse giremiyor. Arabanızı evinize bırakıp toplu taşımayı tercih ettiğinizde bir nebze bu sıkıntı azalacak. Tercihli yolumuz olsa şehir merkezine araba 15 dakikada gelse toplu taşıma tercih edilir.

BÜYÜKŞEHİR TRAMVAYDA ZARAR EDECEK
Tercihli yol ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi’nden tramvay projesinden önce bir talebiniz oldu mu?
- Tramvaydan önce Büyükşehir’e söyledik. Bize tercihli yol açın Yahya Kaptan’dan, alalım körüklü büyük arabaları dedik. Tramvay tamam güzel ama şu anda gerekli değil. İhtiyacı karşılamayacak. Olan oldu. Zarar edilecek. İşletme bedelini karşılamayacak. O potansiyel yok, yolcu yok. Saatte 5 bin 10 bin yolcu taşıması lazım. Bu saatten sonra esnafın entegre olması lazım. Tramvayın paralelinde dünyanın hiçbir yerinde toplu taşıma aracını getirmiyorlar. Altından üstünden bir şekilde giderim. Böyle bir çözüm noktasında katkı sağlanacaksa oda belediyeye önerilerini takdim eder. Bu entegrede tramvay da boş gitmez, kendisi de zarar etmez. Ortak bir çalışma yapmak zorundayız. Hem onlara hem bize yaraması lazım, hem vatandaşın mağdur olmaması lazım. Çözüm önerilerimiz mutlaka olacaktır, yakın zamanda mutlaka bir çalışma yapılacaktır.

Trafik ile ilgili nasıl bir çözüm üretilebilir sizce?
- Merkezdeki trafik ile ilgili bu saatten sonra önlem alınır alınmaz bilemem ama plan program çizilseydi. Bir yer bittikten sonra diğerine başlansaydı. Köstebek gibi bir oradan bir buradan olunca sıkıntı oldu. Biz hem İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a hem de Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı’na bizzat Şelale’nin önünü açma talebimiz oldu. Şelale’nin önü bomboş, eski güzergahımız bizim orası. D-100’den ve Kolordu’dan bir akım geliyor. Acemiler de olunca orada bir kuyruk oluyor ve Adliye’nin önüne kadar o kuyruk devam ediyor. Askeri Hastanenin orası bomboş. Orası açılsın o zaman trafik her türlü akar. Şoförlerimizin bu konuda katkıları oluyor çünkü bütün gün direksiyon başındalar.


HAVUZ SİSTEMİ BİZİ HANTALLAŞTIRDI
Birleşmeden sonra Kentkart sistemine de geçtiniz. Daha mı iyi oldu, eski sistem mi daha iyiydi? Şoförler beklemeden geçip gidiyor yolcunun önünden.
- Havuzla alakalı. Havuz bizi hantallaştırdı. Genel kurul kararlarında disiplin ile ilgili tedbir ve önlemler alınmalı. Aynı şeyleri ben de yaşıyorum. Bizi de üç araba önümüzden geçti almadı. Havuzda rekabet bitiyor. Disiplin noktasında önlem alırsak sorun çözülür.

Vatandaşlar da şoförlere tepki gösteriyor müşterilere agresif tavırları nedeniyle. Peki bu noktada bir çözüm ya da eğitim durumu var mı?
- Altı ayda bir belediye ile birlikte eğitimler oluyordu, peyderpey de yapılıyor. Şoförlerin psikolojilerini bozacak çok büyük etkenler var. Siz kendi aracınızla bir yere gitseniz zıvanadan çıkarsınız. Aynı yoldan 6-7 defa geçme, insanlarla uğraşma, trafik kurallarıyla ilgilenme adamın sabahtan nevri dönüyor. Kati suretle tasvip etmediğimiz arkadaşlarımız bu camiayı lekeleyecek hareketler yapıyor. Dünyanın en zevkli ve riskli işini yapıyoruz. Riskli tarafı insan hayatı bizim elimizde. Onları bir yerden alıp bir yere götürüyoruz. Adamın işini görüyorsun ve mutlu ediyorsun. Ücreti peşin alıyoruz. Şimdi arkadaşlara ben söylüyorum, müşteri velinimettir. Bir şoför arkadaşımız sosyal medyada fenomen oldu müşterilere iyi davranışlarından dolayı. Arkadaşımızın sosyal medyada fenomen olması demek ki olmadığı için. İster istemez bazen yaşanıyor bu durumlar.
 
Eylem yapmaya kalktığınızda ilk etapta AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan araya girdi ve paraların ödenmesini sağladı, ikinci seferde araya giren olmadı. Nasıl ilerledi süreç?
- Şemsettin Ceyhan desteğini sürdürdü, yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim. Her seferinde kendisini rahatsız ediyoruz bir sıkıntımız olduğunda. Ceyhan siyasi iktidar partisinin Kocaeli temsilcisi.Bize yardım yapmamazlık yapmadı hiçbir zaman. Gerçekten katkısı var sizin aracılığınızla da teşekkür edeyim.

BU MESLEĞE AŞIĞIM
Meslek serüveniniz nasıl başladı, kaç yıl oldu?
- Bu mesleğe aşık biriyim. Ortaokul dönemlerinde muavinlik yapıyordum. 1979-80’lerde. 1985’te ehliyetimi aldım, şoförlük yapmaya başladım. Tabiri caizse mesleğin çekirdeğinden gelmeyiz. Basamak basamak derler ya her kademede görev yaptık, gidiyoruz bakalım.

DEPREMDE CENAZELERİ OTOBÜSLERİMİZLE TAŞIDIK
Unutamadığınız anılarınız da vardır mutlaka birkaç tane paylaşır mısınız?
-Bir gün ustam bana ‘sabah sen kalkacaksın’ dedi, ehliyetsizdim hem de. O gün dünyalar benim oldu. Çenesuyu’ndan tekrar Çenesuyu’na 1 tur gidip gelmiştim ama o turu unutamam. Bir diğeri de depremde belediyenin imkanları kıttı, fazla arabası yoktu. İnsanlar çaresiz. Sabah kalktığımızda neyin ne olduğunu bilmiyorduk ve aşağıdaki manzarayı görünce şok olmuştuk. Üçyol’da o insanları gördüm arabayı parçalayacaklardı, hiç araba yok. Akşama kadar insanları taşımıştık, kimi para vermişti kimi vermemişti. Çok büyük kayıp vermiştik. Cenazeleri götürecek araç yoktu kendi araçlarımızla taşımıştık.

Son olarak kentin gündemi sizin de bildiğiniz gibi Kocaelispor. Siz otobüsçüler olarak destek sağlayacak mısınız? Sanayicilerin desteğini nasıl görüyorsunuz?
- Kocaelispor’u seviyoruz. Arabacı camiası olarak katkı sağlamaya gayret gösteriyoruz çünkü Kocaelispor bu kentin markası. Çok büyük sanayi kenti olmasına rağmen maalesef sanayicilerden aynı duyarlılığı göremiyoruz. Başarılı bir Kocaelispor başkanı var kendisini tebrik ediyoruz. Kocaelispor ufak esnaf yönünde bize katkısı var. Bugün süper ligde olsa bu kentte hareketlilik olur. Bu KEV sorunu da çözüldü herhalde. Büyükler yapsın kampanyayı. Onlar için çok cüzi bir para bu kimse kusura bakmasın. Sanayiciler Bahri Yavuz’a destek versin. Borçları olmasa kendi yağında kavrulur kimseden de bir lira para almaz, başındaki insan akıllı bir insan. 
 
Son Güncelleme: 30.11.2016 18:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet akif 2016-11-29 20:58:58

550 KDV nin kazancı ...... kazanan herkez vergisini verecek bunun lafını etmeye gerek yok. Trafikte otobüsler durak harici yolcu indirip bindir më işini bırakırsanız ve durakta vakit geçirmekten vaz geçersiz trafik rahatlar .. 25 yıllık İzmirli olarak yorumum budur

Avatar
Ks41 2016-11-30 10:07:56

Sizin kooperatife devlet deseki %18 yerine %8 vergi odeyeceksiniz.Bundan birkac ay sonra onuda beğenmeyip yine homurdanacaksiniz..Ilk once hizmeti iyi yapin ondan sonra hakkinizi savunun..O
Minibüsler hep gec gelsin,geliyosada insanlar ard arda 3.gelen minibuse binebilsin.Sizde 65 yaşı bahane ederek yavsaklik yapın.Ne zaman bisey duysak minibüse yine zam yapildi deniyor.Siz bastirdikca milletten cikiyor bunun acisi.InsAllah en yakin zamandan Kooperatificilik ve minibusler elinizden alinir.

Avatar
sa 2016-11-29 23:33:44

Başkanım ağzınıza sağlık birde indirimli ve ücretsiz kartları belediyenin hikayesinden çıkarıp bunları kendi odamizdan versek kontrolü bizde olsa en az yüzde 25 i usulsüz verilmiştir ama buna hiç değinen yok varsa yoksa şoförler Sofor ne yapsın günde 15 saat direksiyona dizinde dediğimiz gibi 6 veya 7 tur atıyor daha ne yapsinlar

Avatar
ks 36 2016-12-01 07:39:24

yavsak senin babandir adam carsiya gezmeye gidiyo cisi gelince eve donuyo niye wc 1 tl araba bedava kimseyi bedava tasimak zorunda degiliz.o zaman 65 yas üstüne bakkal bedava ekmek cayci cay lokantaci corba verecek densin bak ne oluyo.Rizki veren Allah arabalari devlet alsın hatta paran varsa sen de alabilirsin bir kuru ekmek herzaman kazanılır

Avatar
Recep kurt 2016-12-09 21:46:25

Başkanım yüreyinize saglık Bukadar esnaf size minnettar çok emeğiniz var işlllah bi çözüme kavuşturursunuz heresnafın Ümit ışığı oldunuz yoksa bu esnaf kafayı yiyecek az kaldı federasyonun başındaki eğer adamsa ben olduna inanmıyorumda o koltuğu meşkûk etmesin bir an önce istifa etsin yerine sizin gibi Ada'm gibi Ada'm mücadeleci emekçi esnafı düşünen haksızlıga boyun eğmeyen biri otursun bizimde haklarımız var onları savunsun Allah'a yemin ederim bunlara göz yumanlara Hakkı'm zehir olsun yüce divanda Allah'ın huzurunda onlardan davacıyım saygılar sevgilerle başkanım k. Maraştan

banner354

banner328

banner554

banner482