banner608
banner597
banner609
29 Haziran 2014 Pazar 10:36
Mücadele edenler kazanıyor.
banner610

 

Aile Sağlığı Merkezlerinde Görev yapan sağlık çalışanlarına usulsüz olarak yazılan Acil Nöbetleri hakkında Kocaeli İkinci İdare Mahkemesinin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Şube Başkan Yardımcısı Umut Birol ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.

YÜZDE 80 TAVIR KONDU

 

Şube Başkanı Çeker yaptığı açıklamasında; Haksız ve hukuksuz olarak Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanlarına yönelik nöbet uygulamasına karşı çalışanların gösterdiği mücadelenin tek kelime ile takdire şayan olduğunu söyledi. Çeker; ‘’İlimizde bu hukuktan yoksun, vicdanlara ağır gelen, çalışanın hakkının ve hukukunu yok sayan uygulamaya ortalama yüzde 80 oranında çalışanlar tavır koymuşlardır. Mayıs ayına ait nöbet eylemi sonuçlarını bilgilerinize sunmak istiyoruz. Kararlı ve dik duran tüm Sağlık çalışanlarını gönülden tebrik ediyorum’’dedi.

 

319 AİLE HEKİMİNDEN DESTEK

 

Çeker; Mayıs ayında 423 Aile Hekimine Semt Polikliniklerinde, Hastanelerin Acil Servislerinde, 112 Acil Servis İstasyonlarında Acil Nöbeti yazıldığını 319 Aile Hekimini nöbet tutmama eylemine destek verdiğini ifade etti. Eyleme katılım oranı yüzde 75,42 olduğunu söyleyen Çeker; ‘’Haziran 01 ile 15 arasında 212 Aile Hekimine Semt Polikliniklerinde, Hastanelerin Acil Servislerinde, 112 Acil Servis İstasyonlarında Acil Nöbeti yazılmış 162 Aile Hekimini Nöbet Tutmama eylemine destek vermiştir. Eyleme katılım oranı yüzde 76,5’’ şeklinde konuştu.

 

NET TAVIR SERGİLENDİ

 

Açıklamalarına devam eden Çeker; ‘’Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına Semt polikliniklerin, Hastane Acil servislerinde ve 112 Acil Sağlık İstasyonlarında usulsüz yazılan Acil Nöbete gitmemişlerdir.  Dedi. Çeker; Kocaeli’nde başlatılan bu haklı duruş birçok ilde de etkisini göstermiş ve birçok ilde Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları usulsüz yazılan nöbetlere gitmeyerek net tavırlarını ortaya koymuş,  Haklı mücadele de ısrarcı olmuşturlar’’ ifadelerine yer verdi.

 

DAVADA DURDURMA KARARI ALINDI

 

Çeker, bu süreçte hukuktaki mücadelenin sürdürüldüğünü ve Kocaeli 2.İdare Mahkemesi 2014 /529 sayılı esas Karı ile  Kartepe, Başiskele, Cayırova, Hereke semt polikliniklerinde tutulan Mayıs Ayı Nöbet Listelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile açılan davada tekrar  yürütmeyi durdurma kararı alındığını belirtti. Çeker ‘’Bu karar ayı zamanda bu nöbetlere gitmeyen tüm çalışanlarında haklılığını ispat etmiş, onlara karşı açılan disiplin soruşturmalarını da fiilen düşürmüştür. Mahkemelerin vermiş olduğu kararları yok sayanlar usulsüz uygulamaları ile çalışanlara mobing uygulamayan psikolojik rahatsızlıklarına devam etmektedirler’’ şeklinde konuştu.

 

 

ISRARCI OLMAK ZAMAN KAYBI

 

Çeker sözlerine şöyle devam etti; ‘’Buradan yetkililere çağrı yapıyoruz.  Mahkeme kararlarına istinaden hiçbir ilde yapılmayan uygulamaları ilimizde sağlık çalışanlarına uygulamak için Mobing, psikolojik baskı uygulayarak ne elde etmeyi amaçlıyorsunuz. Diyen Çeker; Semt polikliniklerinde görevlendirildiği için nöbet görevine icabet etmeyen Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanları Hakkında yürütülen disiplin soruşturmaları ve  4483 sayılı yasa kapsamında yürütülen araştırma ve incelemeler ivedilikle sonlandırılması çalışma barışına olumlu katkı sağlayacaktır. Mahkeme kararları ortada iken konu hakkında ısrarcı olmak boşa zaman israfıdır’’

 

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482