banner726
banner677
banner655
13 Ekim 2017 Cuma 14:20
MMO enerji verimliliğini konuşuyor
banner719

Makina Mühendisleri Odası’nın (MMO) iki gün sürecek olan 4. Enerji Verimliliği Kongresi bugün Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı. Kongreye MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, MMO Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural, MMO merkez yöneticileri, MMO Kocaeli Şubesi Onur Kurulu Üyesi Nedim Kara, Şube Başkanı Alpaslan Güven, Şube eski Başkanın Gültekin Keskin, KOÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Tekin Öztürk, KOÜ Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Durmuş Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, KYÖD Başkanı Mehmet Toker, akademisyenler, bazı firmaların temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.
 

FOSİL YAKITLAR TÜKENİYOR
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede ilk olarak MMO Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural konuştu. Özmural konuşmasında şunları söyledi: ‘’Dünyada yıllık nüfus artışından daha fazla enerji talebi artışı yaşanmaktadır. Ülkemiz de gittikçe artan bir enerji talebiyle karşı karşıya olup, nüfus artışıyla birlikte enerji kullanımı; sanayi, ulaşım ve binalarda hızla artmaktadır. Sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğu fosil yakıtların hızla tükenmesi, enerjinin verimli kullanımını daha da önemli hale getirmektedir.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNEMLİ BİR ADIM

Enerji verimliliği, ülkemiz artan enerji talebini riskine karşılık en kolay, en ucuz ve doğrudan bir yoldur. Hali hazırda ülkemizin yaklaşık olarak bina sektöründe % 30, sanayi sektöründe % 40 ve ulaşım sektöründe % 15 olmak üzere enerji tasarruf potansiyeli mevcuttur. Mevcut tesislerde enerji verimliliğinin artırılması, yeni kurulacak sistemlerde enerji verimli teknoloji ve ekipman kullanımı ile enerji yoğunluğunun düşürülmesi, ülkemiz ekonomisinin gelişimine çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca, sanayileşme ve denetimsizlik yüzünden halkın yaşamını tehdit eden çevre kirliliğinin engellenmesinde, iklim değişikliği ve küresel ısınma ile etkin bir mücadele yöntemi olan enerji verimliliği dünyanın korunması için önemli bir adımdır.

KAR EGEMENLİĞİNDEN
ÇIKARTMAK LAZIM

Petrol, gaz ve kömür tekellerinin çok etkin olduğu günümüz dünyasında, birincil enerji tüketiminde 2016’da % 85,5 oranında olan fosil yakıtlara yüksek bağımlılık, izlenen politikalarda radikal değişiklikler olmadığı sürece, kısa ve orta dönemde kayda değer bir azalma göstermeyecektir. Elektriğe hâlâ erişemeyen dünya nüfusunun %15’ine ulaşan “enerji yoksunu” 1,1 milyar insanı, elektrik kullanabilir hale getirebilmek, yemek pişirmek ve ısınmak için çalı çırpıdan öteye geçememiş yüz milyonlarca insanı, çağdaş yaşam koşullarına ulaştırabilmek için, enerji sektörünü özel tekellerin salt kâr egemenliğinden çıkarıp kamusal bir düzleme aktarmak ve yenilenebilir kaynaklara dayalı, düşük karbon emisyonlu bir ekonomiye yönelerek, enerjide demokratik bir denetimi/programı gerçekleştirme ihtiyacı vardır.
 

ALTERNATİ ÜRETME SORUMLULUĞU

Odamız, 01-02 Haziran 2007 tarihlerinde ilkini, 09-11 Nisan 2009 tarihlerinde ikincisini ve 31 Mart-2 Nisan 2011 tarihlerinde üçüncüsünü gerçekleştirildiği Enerji Verimliliği Kongrelerinde; Enerji sektöründe temel politikaları ve teknolojik gelişmeleri irdelemek, enerjinin etkin, verimli ve tasarruflu kullanımı için toplumsal "farkındalık", "bilgilenme" ve "bilinç" yaratmaya yönelik yeni açılımlar sunmak, alternatifler üretme sorumluluğunu yerine getirmiştir.

DENEYİMLERİ PAYLAŞMAK İÇİN

13-14 Ekim 2017 tarihinde dördüncüsü düzenlediğimiz Enerji Verimliliği Kongresi’nde, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Oturumları, panel ve forumlar aracılığıyla ülkemizin dört bir yanındaki sektörle ilgili akademisyenler, kamu ve özel sektör yetkilileri, sektörde ürün ve hizmet üreten firmalar ve işletmelerin bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları, mühendis ve teknik elemanların buluşturulması amaçlanmıştır. Kirlenmeden, kirletmeden, barış içinde, eşit, özgür, adil, aydınlık bir dünya ve bağımsız ve demokratik bir Türkiye dileklerimle.”

ENERJİ TALEBİMİZ HIZLA ARTIYOR

Başkan Özmural’dan sonra kürsüye gelen MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, oda olarak geçmişten günümüze enerjiyle ilgili bazı çalışmalar yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Doğalgaz kongresi, enerji verimliliği kongresi, yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları ve güneş enerjisi sempozyumları yaptığımız etkinlikler arasındadır. Odamızın enerji kurullarında yer alan arkadaşlara buradan teşekkür etmek isterim. Kocaeli’de odamızın öz kaynaklarıyla, İzmir’de İzmit İleri teknoloji işbirliğiyle uygulamalı enerji verimliliği laboratvuraları oluşturduk. Dünyada enerji kaynaklarındaki hakimiyet kavgası doruk noktaya ulaşmıştır. Dünyada enerji kaynaklarının kullanımı, ülkelerin egemenlik ve bağımsızlıklarıyla iç içe geçmiştir. Ülkemizde sanayileşme ve nüfus artışı nedeniyle enerji talebimiz hızla artmaktadır.

UCUZ, SÜREKLİ, GÜVENLİ

Dünya ortalamasının üç misli bir enerji talebiyle karşı karşıyayız. Artan enerji ihtiyacımızı ucuz, sürekli ve güvenli bir şekilde karşılamak gerekiyor. Stratejik bir planlamamın olmaması, ithal doğalgaza dayalı elektrik enerjisinin üretilmesinin teşvik edilmesi, kamunun enerji yatırımlarından çekilerek mevcut potansiyelin değerlendirilmesi önemli sorunlar arasında yer alıyor. Gelişmiş ülkeden bir yandan fosil kaynaklar üzerindeki projelerini çatışmalı bir şekilde sürdürürken, yeni teknonoji paylarını artırmak için de rekabet etmektedir. Türkiye bugün doğalgaz, petrol, petrol ve diğer enerji kaynakları ithalatında ön sıralarda yer almaktadır. Ayrıca bu gerçek ihtiyacın da çok üzerindedir. Toplum yararını gözetmeyen, serbestleştirme ve özelleştirme programları kapsamında, plansızca ihtiyacın çok üzerinde elektrik üretimi tesisi yapımı için lisans verilmekte ve teşvik edilmektedir. Bu projelerin 35 milyar dolar civarındaki teşvik kredilerinin nasıl döneceği sorucu çok önemlidir. Ne yazık ki faturalar yine halka ödetilecektir.

DIŞA BAĞIMLILIK ÇOK BÜYÜK

Plansız, çevre ve toplumlarla uyumsuz, halkın istemediği projeler üretim ve yaşam alanlarını tahrip etmektedir. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı yüzde 75.9 gibi çok yüksek orana ulaşmıştır. Daha bağımlılık oranı her yıl biraz daha artmaktadır. 2017 enerji ithalatı tutarının 40 milyar dolara ulaşması söz konusu olacaktır. Bu çok ciddi bir rakamdır. Sorunların çözümü kamusal planlama ve yerli kaynak kullanımını esas alan enerji politikalarını en geniş katılımla oluşturulup uygulanmasından geçmektedir. Bu politikalarda enerji verimliliği özel bir yer tutmaktadır. Türkiye mutlaka etkin enerji verimliliği politikaları geliştirmek zorundadır.” MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar’ın konuşmasından sonra akademisyenler ve ilgili kişiler sunumlarına başladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482