banner598
banner608
23 Ocak 2016 Cumartesi 16:01
Mimarlar  yeni başkanını seçti
banner610

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin 8’inci Olağan Genel Kurulu dün, odaya ait Tarihi Taş Bina’da gerçekleşti. Mevcut Başkan Arsal Arısal’ın aday olmadığı genel kurulda Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin tek aday olarak seçime girdi. Tarihi Taş Bina’da gerçekleşen genel kurula CHP eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, Mimarlar Odası Genel Sekreteri Fikret Oğuz, Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Tolga Ok ve TMMOB’a bağlı odaların üyeleri katılım gösterdi. Kongrenin Divan Başkanlığını CHP eski Milletvekili Hikmet Erenkaya üstlenirken Divan Başkan Yardımcılığını Rahime Yiş, Yazmanlığı ise Mustafa Çakırlı ve Melis Aloğlu yaptı.833 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu seçim bugün saat 09.00’da gerçekleştirildi. Seçimde 7 yönetim kurulu üyesi ve 25 üst kurul delegesi belirlendi.


 

‘AMAÇ TMMOB’U ETKİSİZLEŞTİRMEK’

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrede konuşma yapan mevcut başkan Arsal Arısal, “Bu dönem bilindiği üzere mimarlar odası olarak da zor dönemden geçtik. Üyelerimizle birlikte olabilmek adına birçok etkinlik yaptık. Çeşitli paneller gerçekleştirdik. Kentin tüm dinamikleriyle birlikte hareket ettik. Daha yaşanabilir şehirler olması için çaba sarf ettik. TMMOB’a bağlı odaların etkisizleştirmeye çalışıldığına şahitolduk. Siyasi otorite adeta ülkeleri ve şehirleri pazarlanabilecek duruma getirerek etkisizleştirilmeye yönelik çalışmalara geçti. Torba yasa tasarısıyla birlikte karşımıza geçmiştir. Bu yasanın amacı TMMOB’u etkisizleştirmek. Tüm bu müdahalelere rağmen örgütlü olarak hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu belirtmek isterim. Son olarak ben desteğini her zaman hissettiğim sevgili eşim Elif’e ve bugün burada bizi yalnız bırakmayan TMMOB’a bağlı oda üyelerimize teşekkür ediyorum. Yeni Başkanımız Kamuran hocamıza da görevinde başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

 

‘EN BORÇLU BELEDİYEYİZ’

 

Arısal’ın ardından konuşma yapan Ünal Özmural, “Kocaeli’nin geneline baktığımız zaman biz mühendisler rakamlarla konuşmayı seviyoruz. 2002’de 405 milyar dolarlık bir borçla karşı karşıyayız. İşsizlik ise yüzde 8’lerden 11’lere ulaştı ve ülke vatandaşı olarak50 kat borçlanmışız. Kendi meslek alanlarımızdan baktığımızda yalnız iş kazalarında bin 600 işçimizi kaybetmişiz. Terör olaylarının başladığı günden bu yana 35 bin canımızı yitirdik. İşçi sayısının 12 milyon olduğu ülkede şu anda 1 milyon kadar sendikalı gözüküyor.  Bu kadar örgütsüzleştirilmeye itilmiş bir yapıda demokrasiden bahsetmek inandırıcı olmaz. Ayrıca belirtmek isterim ki Bizim Büyükşehir Belediyemiz Türkiye’nin en borçlu belediyesidir.Siyaset yapmak işin raconudur. Örgütlenme bu işin temelini oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

 

‘BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ’

 

Özmural’ın ardından Genel İş Sendikası Kocaeli Şubesi DİSK adına konuşma yapan Vedat Küçük, “Türkiye çok zor bir dönemden geçiyor. Emek ve meslek grupları olarak bizler bu ülkede demokrasinin hak mücadelesinin kesintiyi uğramaması adına mücadele içerisinde olduk. İnsanların yaşam haklarının elinden alınmaması adına son sözlerimizi söyledik, bu ülkede yaşanan kirli savaşın nereye gideceğini sorduk. Akademisyenlerimizin de yalnız bırakmadığımızı belirttik. Bundan sonraki süreçte de tüm meslek odalarımızla birlikte mücadele edeceğimizi dile getirmek istiyorum” dedi.

 

‘İŞSİZLER ORDUSU BÜYÜYOR’

 

Genel Merkez’den kongreye gelen Mimarlar Odası Genel Sekreteri Fikret Oğuz, “Geçtiğimiz dönem tüm toplumumuz için oldukça zor bir dönemdi. Mimarlar odasının ve 75 şubesinin tüm insanlar için yaşam hakkını savunan mimarlar odası için zor bir dönemdi. Kocaeli şubemiz gerek işte yaşam tehditlerine gerek ekonomik zorluklarına, idari yönetimler tarafından dayatılan tüm zorluklara rağmen her birimiz genel merkez adına kendilerini tebrik ediyorum. Ünal Özmural Başkanımızın yanı sıra ben de ekleme yapmak isterim. Türkiye’deki mimarlık bölümü öğrencileri yaklaşık 40 bini buldu. Sadece 4 bini mezun olacak ve diğerleri işsizler ordusuna katılacak. Hızla ilerleyen işsiz mimar ordusuna doğru gidiliyor. 3 bin 300 tane dava sürüyor imar plan düzenlemesine yönelik” dedi.

 

‘ESKİ BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ’

 

Genel Sekreter Fikret Oğuz, “Meslek örgütlerimiz büyük bir tehditle karşı karşıya. TMMOB’un bu işlerle uğraşmaması gerektiği ve proje üretmesi gerektiği eleştiriliyor. Bir kere meslek odaları proje üretmez, fikir üretir. Bu çerçevede meslek odalarının üyeleri üzerindeki etkinliğini azaltmak için budanmaya gidiliyor. En çok da denetimde budama yapılıyor. Ancak bu denetim mekanizması bir işe yaramadığı söylenerek budanıyor. 78 tane ölmüş ve mimar olmayan kişiler için ruhsatlar düzenlendiğini tespit ettik. 2011’deki kanun hükmündeki kararnamelerle başlayan süreçte 197 kanun maddesi değişikliği kabul edildi. Sözlerimi sonlandırırken eski başkanımıza çalışmalarından dolayı teşekkür ederken yeni başkanımıza da başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

YÖNETİM KURULU ADAYLARI

Prof. Dr. Kamuran Öztekin

Yrd. Doç. Dr. Didem Erten Bilgiç

Hakan Yalçın

Füsun Yılmaz Deniz

İbrahim Türkeri

Hüseyin Aksu

Abdullah Küçük

 

Son Güncelleme: 24.01.2016 18:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner482