banner608
banner597
banner609
19 Mayıs 2015 Salı 11:04
'Milli Eğitim, ülkemizin kanayan yarası'
banner610

Türk Eğitim- Sen ziyareti sırasında söz alan Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili adayı Serhat Duyar, “Milli Eğitim ülkemizin ve toplumumuzun kangrene dönmüş, kanayan bir yarası.  İnşallah milli ittifak kadrolarının iktidarıyla Milli Eğitim Sisteminde ki sistemsizlik giderilecek ve eğitimi bu yaradan kurtaracağız” dedi

 

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili adayları Serhat Duyar, İbrahim Bıyıklı ve Fatih Polat bir de BBP il başkanı Nihat Yıldız, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1’nolu şube başkanı Yaşar Şanlı ve yönetimini ziyaret ettiler.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Türk Eğitim Sen Kocaeli 1’nolu şube başkanı Yaşar Şanlı, “Kamu çalışanları 13 yıldır büyük bir baskı altında. Özellikle hükümet devamlı paralel pararlel diyor. Asıl paralel yapıyı kendi elleriyle kamu çalışanları arasında bir sendikayla kurmuş durumda. Sendikalar Türkiye’de en önemli sivil toplum örgütüdür” diyerek iktidara yüklendi.

 

‘VEKİL OLARAKTA GELMEK İSTİYORUM’

 

“Sayın Cumhurbaşkanı Kamu çalışanları üzerindeki  iş güvenliğini kaldıracağını söylüyor” diyen Şanlı, “Tazminat verip kovmakla tehdit ediyor. Bu da Cumhuriyet tarihinden bu yana kazanılmış bütün haklarımızı yitirmemize neden oluyor. Bizde gelen milletvekili adaylarımıza diyoruz ki çıkın buna engel olun” diyerek sorunlarını aktardı.

 

Bunun üzerine söz alan Serhat Duyar, “Sorunlarınızı yakından takip ediyoruz. Aday adayı olduk buraya geldik. Şimdi adayım buradayım. Allah izin verirse de milletvekili olarak tekrar buraya gelmek istiyorum” dedi.

 

‘SİSTEM DEĞİL SİSTEMSİZLİK VAR’

 

“Eğitimdeki yaşanan sıkıntıların farkındayız” diyen Duyar, “Keşke buraya geldiğimizde eğitim üzerine  güzel pembe tablolar çizebilsek ama maalesef bunu gerçekleştiremiyoruz.  

 

Milli Eğitim politikalarımız bir sistem değil sistemsizlik üzerine kurulmuş. Bir Milli Eğitim Sistemimiz olsaydı da keşke onun üzerine konuşabilseydik. Ancak durum ortada. Milli Eğitim ülkemizin ve toplumumuzun kangrene dönmüş, kanayan bir yarası.  İnşallah milli ittifak kadrolarının iktidarıyla Milli Eğitim Sisteminde ki sistemsizlik giderilecek” dedi.

 

‘ÖĞRETMENLERİMİZ  GEÇİM DERDİ TAŞIMAMALI’

 

Reçetelerin kendilerinde olduğunu ifade eden Duyar, “ Eğitim, yüksek ahlâki  ve manevi değerlere sahip, içinde bulunduğu topluma  hizmet etme  arzusu ile tutuşan, hak ve hukuka riyetkâr  mesleğinde başarılı  insanlar yetiştiren en önemli hizmet alanıdır. Oysa Milli Eğitim Kurumu dünyanın içinde bulunduğu koşullara ayak uyduramıyor. 

 

Bunun için köklü ve yeniden bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bizler bu ihtiyacın farkındayız. Milli Eğitim Şuarasının yapısı daha fazla katılıma ve farklı görüşlere imkan sağlayacak şekilde yeniden düzenlenecektir.  Öğretmenlerimizin tek kaygısı öğrencileri nasıl daha güzel yetiştiririm olacaktır.

 

Ay sonunu bu maaşla nasıl getirebilirim kaygısını yaşamadan öğrencilerle bilgilerini rahat ve öğretmenlerimizin kendilerini güvende hissettiği bir ortamda paylaşmasının önünü açacağız” şeklinde konuştu.

 

EĞİTİM POLİTİKALARINI AKTARDI

 

“Öğretmenlerimizin maaşları ve özlük hakları iyileştirilecektir” diyen Duyar, “Öğretmenlerin emeklilikte hak kayıpları önlenecektir. Sayıları yüzbinleri bulan ve ‘Atanamayan öğretmen’ olarak adlandırılan öğretmen adaylarımızın sorunları çözülecek ve objektif ölçütlere göre atamaları sağlanacaktır.

 

Anayasa ve Yasalara aykırı olmamak kaydıyla her düzeyde ve alanda eğitim kurumlarının açılması serbest olacaktır. Kur’an kurslarının önündeki tüm engeller kaldırılacaktır. Müfredatlar kendi milli ve manevi değerlerimizle çelişmeyecek şekilde yeniden düzenlenecektir. Kamu ve özel vakıfların eğitim ve öğretime katkıları sağlanacaktır. Halk eğitime önem verilecek, bu yapılırken de STK ve yerel yönetimlerin eğitime katkılarının önündeki engeller kaldırılacaktır” diyerek eğitim politikalarından bahsetti.

 

‘ÖĞRENCİLERİMİZİ DE UNUTMADIK’

 

Sadece Milli Eğitim Sitemini oluşturan ve öğretmenlere yönelik düzenlemelerle yapacaklarının sınırlanmadığının altını çizen Duyar, “ Öğrencilerimizi de unutmadık. Eğitimde öğrenci merkeze  alınacak. Orta ve Yükseköğretimin her aşamasında maddi imkanları yetersiz olan öğrencilere burs verilecektir.  İlköğretim ve Ortaöğretim de tam gün eğitim gören öğrencilere öğle yemeği verilecek ve ücretsiz servis imkanı sağlanacaktır.

 

Üniversite öğrencilerimizin de gönüllülük esasıyla burs karşılığı yarı zamanlı danışman rehber olarak çalışmalarına olanak sağlayacağız. Bahsettiklerimi hayata geçirdikçe, eğitimi kangrene dönüşmüş kanayan bir yara olmaktan kurtaracağız. Hatta diğer medeniyetlerinde örnek almak istediği bir eğitim sistemine ülkemize kavuşturmuş olacağız. Yeter ki bunları hayata geçirmemiz için desteklerinizi esirgemeyin” diyerek sözlerini noktaladı.

 

‘KURUMLARLA KAVGA ETMEYECEĞİZ’

Fatih Polat ise, “Bir avukat olarak eğitimde dile getirilen sıkıntıları adliyeden yakından takip edebiliyorum. Eğitim politikası bir devlet politikası olmalıdır. 13 yılda 5 bakan değişti. Bu ne demek 5 farklı kadro ve 5 eğitim sisteminin değişmesidir” şeklinde konuştu. Daha sonra konuşan İbrahim Bıyıklı’da“Biz Allah izin verirde 8 Haziran’da iktidar olursak veya hükümete ortak olursak. Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi olarak kendi kurumlarıyla kavga eden taraf olmayacağız” diyerek iktidar ince bir mesaj verdi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482