banner560
banner573
banner572
23 Nisan 2015 Perşembe 20:26
MİA PROJESİ  İPTAL EDİLDİ
banner508

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, göreve geldiğinden bu yana, kendisini en iyi şekilde ifade edecek prestij projesi olarak MİA’yı seçti. Merkezi iş alanları denilen, kısa adı MİA olan bu proje, eski Gölcük yolu ile yeni Gölcük yolu arasındaki devasa alanı kaplıyordu. Ancak bu projeyle ilgili ana muhalefetin itiraz ettiği bazı önemli detaylar bulunuyordu.

 

Özellikle kişiye rant sağlandığını iddia eden CHP Eski meclis üyesi Ali Haymanalı, bu projeyle ilgili suç duyurusunda bulunmuş, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Ancak karara rağmen devam eden  inşaatların durdurulmaması nedeniyle Cumhuriyet savcılığı soruşturma başlatmak için İç İşleri Bakanlığına başvurmurdu. İç İşleri Bakanlığı ise Kocaeli Valiliğinden İzmit Belediyesinde bulunan konunun sorumlularının isim listesini istedi.

 

 

Ardından eski CHP Meclis üyesi Ali Haymanalı, valiliğe çağırıldı. Konuyla ilgilenen vali yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Haymanalı’nın şikayetinin devam edip etmediğini sordu. Şikayetinin arkasında olduğunu tekrarlayan Haymanalı “Sayın valimize MİA ile ilgili planların iptal edildiğini, verilen inşaat izinlerinin tamamen kişiye özel olduğunu ve rant sağlamak amacıyla yapıldığını ve bunun yargı tarafından tescillendiğini anlattım.

 

Bunun neticesinde MİA diye bir proje kalmadı. Karardan son derece memnunum. Bu kararı Kültür Bakanlığı verdi. Demek ki doğru muhalefet yaptığımızı ve haklı olduğumuzu gördüler”

 

 

41 Burda AVM’nin bu karar kapsamında olup olmadığını sorduğumuz Haymanalı, “o bölgede verilen bütün ruhsatların iptal edildiğini biliyorum. Nasıl altından kalkacaklar orasını bilmiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Vali yardımcısı Hacı Mehmet Kara’nın İzmit Belediyesine gönderdiği resmi yazıda yazanlar ise şu şekilde:

 

 

 

İç İşleri Bakanlığı'nın 18.03.2015 tarih ve 6347 sayılı yazısı ekinde Valiliğimize gelen Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının 11.02.2015 tarih ve soruşturma No: 2015/671. Karar No: 2015/5 sayılı görevsizlik kararı ve dosyadaki iddialarla ilgili olarak Valilik makamının 06.04.2015 tarih ve 4190 sayılı olurları ile ön araştırma yapmak üzere görevlendirildim.

Söz konusu yazıda “Eski Gölcük yolu ile yeni Gölcük yolu arasında bulunan araziye merkezi iş alanı yapılması ile ilgili olarak belediyece İmar Daire Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda plan tadilatı yapıldığı, müşteki Ali Haymanalı’nın konu ile ilgili İmar Komisyonu üyesi olarak muhalefet şerhi koyduğu, şerhin akabinde söz konusu plan tadilatı ile ilgili olarak idare mahkemesinde yürütmenin durdurulması talebi ile başvurduğu, talebin kabul edilmesine rağmen şuyulandırma yapılmadan söz konusu araziye inşaat ruhsatı verildiği, itirazlarına ve yargı kararına rağmen belirtilen bölgeye inşaat yapıldığı, halen de inşaatın devam ettiği, uyarılarına rağmen mühürleme işlemi yapılmadığı, konu ile ilgili kamu zararı olduğu” bahisle mahkeme kararını uygulamak suretiyle görevi kötüye kullandıklarından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve İzmit Belediyesi İmar Müdürlüğü görevlilerinden şikayetçi olunmuştur.

 

 

Tarafımdan yapılan ön araştırmaya esas olmak üzere söz konusu iddialarla ilgili belediyenizce yapılan iş ve işlemler ilişkin bilgi ve belgelerle birlikte olayda sorumluluğu bulunan belediyeniz İmar Müdürlüğü görevlilerinin isim, unvan ve statülerinin de tespit edilerek 14.04.2015 tarihine kadar tarafıma gönderilmesini rica ederim.

 

Hacı Mehmet Kara

Vali yardımcısı

(Ön Araştırmacı)

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482