banner560
banner573
banner572
23 Mart 2016 Çarşamba 10:29
MİA projesi Danıştay’a taşındı
banner508

İzmit’te yapımı planlana ve büyük tartışmalara nende olan Merkezi İş Alanı (MİA) projesi şimdide Danıştay’a taşındı. CHP eski Büyükşehir ve Derince Belediyesi meclis üyesi olan Ali Haymanalı, Belediyenin yargı kararına uymamasının ardından Danıştay’a başvuruda bulundu. Haymanalı, “Kocaeli 2. İdare Mahkemesinin deva eden projede imar değişikliklerinin durdurulması kararı uyulmaması ve AVM inşaatında usulsüz yapı ruhsatı çıkarmak, iptal yolundaki yargı kararına rağmen inşaatı mühürlememek” iddialarıyla Danıştay 1. Dairesine başvurmuştu.

Danıştay’a yaptığı başvuruda Haymanalı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve belediye çalışanlarından şikayetçi oldu. Danıştay kararına göre, “4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesinin 3’üncü ve 4’üncü fıkralarında; bu kanuna göre memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılacak ihbar ve şikayetlerin soyut, genel nitelikte olmaması; ihbar ve şikayetlerde kişi veya olay belirtilmesinin zorunlu olduğu, iddiaların da ciddi bulgu ve belgelere dayanması gerektiği, bu hükme aykırı bulunan ihbar ve şikayetlerin, cumhuriyet başsavcıları ve izin vermeye yetkili merciler tarafından işleme konulmayacağı ve durumun ihbar veya şikayette bulunana bildirileceği, aynı kanunun 5’inci maddesinde ise izin vermeyen yetkili merciin, bu kanun kapsamına giren bir suç işlendiğini bizzat yukarıda maddede yazılı şekilde öğrendiğinde bir ön inceleme başlatacağı hükme bağlanmıştır.

Dosyada bulunan bilgi ve belgelerden şikayetin, anılan kanunun 4’üncü maddesi gereğince ön inceleme yaptırılmasının gerektirecek nitelikte olduğu anlaşıldığından 4483 sayılı kanunun yukarıda belirtilen hükümleri uyarınca yetkili merci tarafından ön inceleme emri verilmesi, bu emre dayalı olarak ön inceleme raporu düzenlenmesi, bu raporda isnat edilen eylemlerle illiyet bağı bulunanların ‘İzmit Belediyesi İmar Müdürlüğü görevlileri’ şeklinde değil, ismen ve görev unvanlarıyla saptanarak ön inceleme raporunda belirtilmesi, yetkili merci tarafından söz konusu inceleme raporu da göz önünde bulundurulmak suretiyle soruşturma izni verilmesine ve verilmemesine ilişkin bir kararın tesis edilmesi, verilecek kararın türüne göre on günlük itiraz süresini ve itiraza bakmakla görevli yeri de belirten gerekli bildirimler yapıldıktan sonra yazılı bildirimlere ilişkin günü ve imzalı bildirim alındılarıyla karara karşı itirazda bulunması durumunda itiraz dilekçeleri de eklenerek dosyanın Dairemize gönderilmesi gerektiğinde, itirazın kabulü ile İçişleri Bakanı tarafından şikayetin işleme konulmamasına ilişkin olarak verilen 28.08.2015 tarih ve İNS: 2015.41535 sayılı kararın kaldırılmasına, dosyanın karar ekli olarak İçişleri Bakanlığı’na, kararının bir örneğinin itiraz edene gönderilmesine 30.12.02015 tarihinde oy çokluğuyla karar verildi”

Son Güncelleme: 24.03.2016 09:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482