banner598
banner608
banner654
07 Haziran 2016 Salı 20:06
MİA projesi AKP’lilerin oylarıyla meclisten geçti
banner610

İzmit Belediye Meclisi’nin haziran ayı toplantısının birinci oturumu Belsa Plaza’nın dokuzuncu katında bulunan meclis salonunda gerçekleşti. 14 ana gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıyı Belediye Başkanı Nevzat Doğan yönetti. Başkan Meclisi, Ramazan ayını kutlayarak açtı ve ardından İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısını kınadı. 28 Haziran İzmit’in kurtuluş yıldönümünü de hatırlatan Doğan, bu yıl Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın göndereceği Türk yıldızlarının 26 Haziran’da gösteri yapacağının kesinleştiğini kaydetti. Doğan, annesinin vefatı nedeniyle kendisine taziyelerini iletenlere de teşekkür etti. Ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Meclis’te tartışma yaratan konu MİA Projesi’ydi. Komisyonda olup MİA için evet oyu kullanan CHP’li meclis üyesi İlker Ulusoy ve çekimser kalan Uğur Koştur grubun ret kararı almasına tepki olarak meclis oturumuna katılmadı. MİA AKP’li meclis üyelerinin oyları ile meclisten geçti. Öte yandan CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya da meclisi takip etti. 


CHP ÖNERDİ, AKP DESTEK VERDİ
Meclis’te büyük bir kısmını yurt dışı gezilerinin oluşturduğu gündem maddeleriyle ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak, bu gezi gündemlerinin kendilerini yorduğunu, komisyonlara havale edilse süre yok denileceğini belirterek bunun bir çözüme kavuşturulmasını istedi. AKP Meclis Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak konuya hak verirken, sonrasında Kültür Sanat Müdürlüğü adına söz alan Hasan Ayaz da Albayrak’a katıldığını kaydetti. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Nevzat Doğan da bu gezilerin STK’larca yapıldığını ifade ederek, basında bu konunun yanlış algılandığını söyledi. Doğan da Albayrak’a katıldığını kaydederek bu konuda meclisin bir karar alması gerektiğini savundu, “Ya bunu diğer belediyeler gibi meclisimizin dışında tutacağız bu konuyu ya da başka bir çözüm getireceğiz. Açıkçası biz burada meclisin vereceği kararı uygulamak istiyoruz, Kültür Müdürlüğü de ne yapacağını şaşırdı” dedi. 

GEZİLER SON KEZ OYLANDI
Konuyla ilgili araya giren CHP Meclis Üyesi İbrahim Güçlü ise gezi sırasında yaşanacak bir olumsuzluğun, kazanın belediyenin şahsını etkileyeceğini belirterek, ilgili komisyonun bir yönetmelik hazırlaması gerektiğini söyledi. Doğan ise belediyenin böyle bir yönetmelik çıkarma görevi olmadığını savundu. Ardından söz alan AKP Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak ise gezilerle ilgili tüm meclis gündemlerinin komisyonlara havale etmeksizin son kez hepsini bir seferde onaylamayı, bundan sonrasında da belediye meclisini böyle şeylerle meşgul etmemeyi önerdi. Sonrasında gezilerle ilgili tüm gündem maddeleri oylandı. Ardından ise CHP’li meclis üyeleri arasında tartışmalara neden olduğu bilinen MİA projesiyle ilgiliydi. CHP, bu gündem maddesine muhalefet şerhi koydu. CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak, projenin mahkemelik olmasından dolayı ret oyu verdiklerini ifade etti. 

ALBAYRAK: BENİ MUHATAP ALACAKSINIZ
Bunun üzerine Başkan Doğan, mahkeme kararı olmadığını dile getirince CHP’li Meclis üyeleri Büyükşehir Belediyesi’ndeki ret kararıyla uyumlu olması noktasında ret oyu verdiklerini söyledi. Doğan’ın bunun yanlış olduğunu söylemesi üzerine AKP sıralarından gülüşmeler oldu. Doğan, tüm meclis üyelerinin aynı şeyi düşünüp düşünmediğini sorması üzerine ise Albayrak, “Grup başkan vekili olarak beni muhatap alacaksınız herhalde” dedi. Sonrasında CHP Meclis Üyesi İbrahim Güçlü söz alarak, ilk gerekçe olarak merkezi iş yerinin belirlendiği yerin zemini çok külfet getirdiğini, zeminin iyi olmadığını söyledi. Güçlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Başka bir konu burası göçmen kuşların uğrak yeri. Türkiye’de yapılan bir sürü bilimsel araştırmada Türkiye su fakiri bir ülkedir. Geleceğin sürtüşmelerinin su üzerinden çıkacağı bildirilmektedir. 

BAŞKANLARI DAVET ETTİK GELMEDİLER
MİA’nın bölgesinde tatlı su havzalarından biri vardır. Geleceğe dönük bir su havzasının yok olmaması gerekir. Mahkeme kararlarına baktığımızda da buna hayır dememiz lazım.” Doğan, tüm partilerin il ve ilçe başkanlarını konuyla ilgili bilgilendirmek için davet ettiklerini ancak CHP il başkanı ve ilçe başkanı gelmediğini söyledi. Araya giren Ersin Albayrak ise ilçe başkanının davet edilmediğini belirtti. Doğan tekrar söze girerek, “İl başkanı vasıtasıyla gelmeyeceğini söyledi ilçe başkanı” dedi. 

CHP’Lİ BAZI ÜYELERE MİA TEŞEKKÜRÜ
Ardından Başkan Doğan, konuyla ilgili uzman olduğunu belirttiği AKP Meclis Üyesi Aykurt Bozkurt’a söz verdi. Kürsüye gelen Bozkurt, “Zemin kötü diyorlar ama zemin o kadar kötü değil. Orada biliyorsunuz Emex Otel var orada, deprem atlattı, bu da bunun kanıtıdır. Ayrıca sulak alan göz ardı edilmedi, ayrıca korundu. Komisyondaki CHP’li meclis üyelerinden İlker Ulusoy Bey’in çok emeği var, komşumdur aynı zamanda. Çok emeği var, Barbaros Akkuş’un çok emeği var, Uğur Koştur’un çok emeği var. Pek çok arkadaşımızın emeği var. Başkanımızın hiçbir müdahalesi olmadı, belki başkanımızı da kırdık. Daha fazla yüksek kat istiyordu. Planın İzmit’imize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi. 

60 BİN YENİ İSTİHDAM
Sonrasında kürsüye Zekeriya Özak çıktı. Özak, konuyla ilgili şunları söyledi: “Merkezi İş Hanı dediğimiz bölge, Yeni Gölcük Yolu ile Ömer Türkçakal, Yuvacık ile Perşembe Pazarı arasında planlanmış bir bölge. Burası İzmit’in değil, Kocaeli’nin kalbi. Burada biz sadece planı yapıyoruz, tüm bu projedeki yapıları arazi sahipleri, vatandaşlar yapacak. Bu plan 2006 yılında bir fikir olarak ortaya atıldı. Bu planda emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a teşekkür ederim. Sizin bu geniş vizyonunuzla İzmit çok şey kazanacak Sayın Başkanım. STK’lara, sanayicilere, iş adamlarına, siyasi partilere, katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Burası yaşanabilir dinamik bir kent merkezi oluşacak. Kentin ticari hacmi artacak, en az 60 bin yeni istihdam oluşturulacak. 

GECİKMENİN SEBEBİ MUHALEFET
Bütün bu güzelliklere rağmen sözüm meclisten dışarı, kentin üzerine karabulut gibi çöken bir zihniyet var. Bu arkadaşlar kentin yararına ne varsa karşı çıkıyorlar. Kısacası çarşıya pazara herkese karşı. (CHP Barbaros Akkuş tepki gösterdi bu söyleme, başkan susturdu söz vereceğini kaydederek). Şimdilerde de sanki arsa sahiplerinin elinden arazilerini alıp, belediye eliyle iş yerleri yapacakmışız gibi çarpıtmalar yapıldı. Biz bölgedeki arazilerinin daha değerli hale geleceğini söylüyoruz. Belediye kimsenin elinden yerlerini almayacak. Yıllarca yapılan karalamalara rağmen nihayet gerçekler ortaya çıkmıştır. Bu gecikmenin tek sebebi, konuyu siyasete alet eden muhalefettir. 

CHP’LİLER BU PLANI ONAYLAMIŞTI
Muhalefet böylece önümüzdeki 50 yıl daha muhalefette kalmayı garantilemiştir. Bu güne kadar baltalamasalardı MİA çoktan serpilmişti. Zamanı gelince vatandaşımız bu kaybedilen yılların hesabını sandıkta soracaktır. (CHP’liler hani bu kürsüde siyaset yoktu diye tepki gösterdi.) Birazdan pişman olacaksınız, bu belgeyi ilk defa sunuyorum. Karar tarihi 14.07.2006. 1/50 ölçekli bir plan yapıldı. (Planı gösterdi, 2006 yılına ait.) Bunu ilk defa açıklıyorum, bu plan oy birliği ile geçti. CHP’liler de onayladı. Okumamı ister misiniz? O gün yanlışlıkla o doğruyu gördüler ama bugün görmezden geliyorlar. Bu aynı zamanda vatandaşı bir kenara atmaktır. Biz kentimizin bölgenin parlayan yıldızı olmasını hedefliyoruz. Bu plan yanlış söylentilerle siyasete konu edilse de bizim için asla siyasete alet edilemez. Bu planın İzmit’e şimdiden hayırlı olsun.” İbrahim Güçlü, Zekeriya Özak’a cevap vermek istedi ancak Başkan Doğan izin vermedi. 

TRAFİĞİ OLUMSUZ ETKİLER
Sonrasında söz alan Ersin Albayrak, Zekeriya Özak’ın ağzından bal damladığını, bunu tarihe not düştüklerini ifade ederek, “Daha önce de iyi olsun diye yapılan viyadükteki sorunlar ortada. Bu Ramazan gününde 11 cenazemizin olduğu günde, fazla bam teline basmak istemiyoruz. Şu anda İzmit’te trafik felç. İzmit’te tramvay rayları döşeniyor, eğer raylar böylece kalacaksa vay İzmit’in haline. Zekeriya Bey’e teşekkür ediyoruz. Tarihe not düştü” şeklinde konuştu. Ardından söz verilen CHP’li meclis üyesi Barbaros Akkuş, komisyonda yer aldığını hatırlatarak, “Sekapark ile 10 yıldır gidiyoruz, burayı yeşil alan yapsaydınız. (Başkan Doğan: Orada 8 bin vatandaşın yeri var, duyarlar biliyorsunuz değil mi?). Burası yıllardır atıl bir bölge. 60 bin istihdam sağlayacak, günde 300 bin kişi seyahat edecek, bu trafiği olumsuz etkiler” dedi. 

“CUMHURİYET LAF PARTİSİ” TARTIŞMASI
Akkuş, CHP’nin MİA’ya ret cevabına karşı olan meclis üyeleriyle ilgili Doğan’ın “Onlar nerede” şeklinde başta yönelttiği soruya da cevap vererek, “Komisyon üyelerinin kararı grup kararı değildir. Grubumuz hayır kararı aldı, biz de uyduk. Bu neden zorunuza gidiyor” dedi. AKP sıralarından söz alan İbrahim Elgin ise “Her şeye karşı çıkıyorsunuz, Cumhuriyet Laf Partisi olarak değiştirin bence” dedi ve tartışmanın fitilini ateşledi. Zekeriya Özak devreye girerek, İbrahim Ergin’in lafını haddini aşan bir laf olarak gördüğünü belirtti ve grubu adına özür diledi, tartışma tatlılıkla sona erdi. Konuyla ilgili son konuşmayı yapan Başkan Doğan, “Kendisinin şehir plancısı olmadığını, teknik ekibin özgürce kafa yorduğunu kaydederek. Bana göre daha da üst seviyede bir yer olabilir. Yanına yatları ile iş adamlarının geleceği bir merkeze de dönüştürülebilir. Denizin üzerine gökdelenlerin yapıldığı bir dünyada, bizim komik olur, buraları tartışmamız. Gelelim son kısma. Burası 6-7 yıldır yapılamıyor, kim kaybediyor. Hadi şimdi reddedelim, 10 yıl daha yapılamasın, 8 bin vatandaşımız var burada, adamlar geliyor, şunu yapacağım diyor yapamıyor. Bizim görevimiz, bu mağduriyeti gidermek. 


ULUSOY VE KOŞTUR’A TEŞEKKÜR
Geçtiğimiz meclis toplantısında bazı CHP’li meclis üyeleri geldi kapıma, ‘Biz çok faydalı bir plan olduğunu düşünüyoruz. Bir iki kişi karşı çıkıyor’ dediler. İkna edeceğiz dediler, iptal ettiler. Ama anlaşılıyor ki bizim davetlerimize de gelmeyen şahıslar var bunun arkasında. Ben evet diyen İlker Ulusoy arkadaşıma ve çekimser kalan Uğur Koştur’a teşekkür ediyorum. Tramvay, yol gibi çalışmalar düşünülmüştür ama buralarda trafik sıkıntısı olacak diye burayı planlamamak yanlıştır. Öyle demek yerine, trafiği nasıl çözeriz bunu konuşmalıyız. Sizin ret oyu vermenizi biz sizin siyasi anlayışınıza bırakıyoruz. Az önce kullanılan (Cumhuriyet Laf Partisi) ifadeyle ilgili benim de rahatsızlık duyduğumu belirtmek isterim.” Konuşmanın ardından gündem maddesi oylandı ve CHP’lilerin ret oyu vermesine rağmen AKP’lilerin oy çokluğuyla meclisten geçti. Temmuz ayı meclis oturumunun 4 Temmuz arife gününe denk gelmesi nedeniyle meclisin 1 Temmuz Cuma günü saat 15.00’te yapılmasına karar verildi. 

REHABİLİTASYONA İHTİYAÇ VAR
Toplantı sonunda söz alan İbrahim Güçlü, gazetemizde çıkan “İbrahim Bulut haklı” başlıklı haberle ilgili konuştu, Bulut’un Facebook’ta yaptığı ve habere konu olan paylaşımının doğruyu yansıtmadığını, böyle bir söz kullanmadığını kaydetti. Güçlü, “Konuyu anlamayıp, konu saptırıyor. Burada rehabilitasyona ihtiyaç var. Grup başkanlarının huzurunda söylüyorum, bakın kayıtlara siz doğru söylüyorsunuz özür dilerim. Eğer bu arkadaş sosyal medyada harcadığı zamanı başkan yardımcılığına ayırsaydı, benim de okuduğum analitik bilgilerin sahibi olurdu. Ben ne dersem deyim, bu arkadaş bu huyundan vazgeçmeyecek” dedi. Başkan Doğan ise Facebook’tan cevap vermeyi çözüm olarak önerdi. Güçlü tepki gösterince Doğan, “Sulak araziyi karıştırdınız, şehir plancıdan çok bilir oldunuz. Benim başkan yardımcımdan bu şekilde söz etmeniz haddinize değil. Hatalı konuşmaları varsa ben onunla ilgili gerekli işlemleri zaten yapıyorum. Bunu kişisel tartışmaya dökmeyin” ifadelerini kullandı. 

MEE MEE TARTIŞMASI
CHP’li Ercan Umutlu’nun da söz isteğini hatırlatan Doğan, Umutlu’dan, “Başkanım ben de Bulut’la ilgili konuşacaktım” diyerek herkesi güldürdü. Umutlu, “Sayın Bulut bizim için bir gazetecinin ‘mee meee’ demesini hakaret olarak görmüş, şikayet etmemizi istemiş. Bu hakaret değil ki” dedi. Doğan lafa girdi, “Bana göre o gazeteci bu kentin iyi gazetecisidir. Bana göre bir müsvedde gazetecidir. Benim meclis üyeme bunu kullanamaz. Ben gerçekten şimdi duydum. Ağır bir ifadedir, ben buradan protesto ediyorum, kınıyorum. Herkes zaten biliyor” cevabını verdi. Umutlu, “Kuzuya benzetmesi kötü değil ki, kuzu güzel bir şey” deyince Doğan, “Bu o yüzden koç gibisiniz” ifadelerini kullandı. Meclisin son bölümü stand-up gösterisi şeklinde geçti. 

Son Güncelleme: 08.06.2016 19:36
Anahtar Kelimeler:
İzmitKocaeliCHPAKP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kazım Çetin 2016-06-08 12:23:12

İBRAHİM ELGİN
Bir İnsan Dalkavuksa Her yerde Dalkavuktur..Kendi Yandaşlarını ve Nevzat Doğana Yalakalık Yaparken Anlattığı fıkralar ve espirilere heryerde gülünecek sandı herhalde..Tabiki burada hatanın büyüğü Haftanın 5 günü İbrahim Elginin Odasından Çıkmayan Kızını veya Gelinini İşe Sokmak İçin veya İnşaat izni Koparmak İçin Yalamalık Yapan CHP li Meclis üyelerinde...Soytarıyı Şımartırsan Nereye Sı...cağını Şaşırır Tabiki..

banner634

banner636

banner354

banner630

banner328

banner633

banner653

banner599

banner482