banner560
banner573
banner572
30 Ocak 2016 Cumartesi 16:39
Meslek komiteleri ödüllerini bakandan aldı
banner508

 

 Kocaeli Ticaret Odası’na bağlı (KOTO) Meslek Komiteleri için 2015 yılında yaptıkları çalışmalarından dolayı ödül töreni düzenlendi. Törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, KOTO Başkanı Murat Özdağ, KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz, KOTO’ya bağlı üyeler katılım sağladı.

 

 ‘İŞÇİ VE İŞVEREN KARŞI KATŞIYA GELMESİN’

 

KOTO üyelerinin birtakım sorunlarını da dile getiren Özdağ, “Bizler, Kocaeli Ticaret Odası olarak üyelerimizin yaşadığı sorunları gerek yerel idarelerimiz, gerekse de hükumetimize her platformda dile getiriyoruz. Tüccarın, yatırımcının, iş adamının bırakın elini taşın altına koymayı, vücudu taşın altında. Bizler maliyet hesaplarımızı yaparken çoğumuz nakit akışından dolayı kıdem ve ihbar tazminatlarını hesaba katamıyoruz; Ama; kıdem ve ihbar tazminatları bir gün çok ciddi vaziyette ve hatta hak etmediğimiz cezalarla birlikte karşımıza çıkıyor; ki bunun altından kalkamayacak sıkıntılar yaşıyoruz. Bazı arkadaşlarımızın işleri bozulacak konuma dahi geliyor. Lütfen; sizden özellikle rica ediyoruz. Kıdem tazminatı gibi konularda işçi ve işveren karşı karşıya gelmeden AGİ’ye benzer, iş dünyasının da haklarını gözeten bir mekanizmanın oluşturulmasını talep ediyoruz” sözlerine yer verdi.

 

‘PROGRAMLAR PARDUS UYUMLU OLSUN’

 

Özdağ, “Bizim 1 yıllık hedefimiz 4 milyar dolarlık kayıptan, ilk etapta yüzde 5-10 arasında tasarruf sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmek için; Maliye Bakanlığımızdan isteğimiz odur ki; Sizlerin de desteği ile ticari ve muhasebe programlarının PARDUS uyumlu hale getirilmesi ve bu konuda yasal düzenlemenin yapılmasıdır. Yine okullarımızda, ilkokuldan Üniversiteye kadar her aşamada verilen teknoloji eğitimlerinin, PARDUS üzerinde verilmesi veya bunun PARDUS tabanlı ders programları olmasını önemle rica ediyoruz. Bu konularda bizler çabalıyoruz, sizin de katkılarınızı, desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

 

‘YÜRÜYÜŞÜ ZENGİNLEŞTİREN KOCAELİ’

 

Karaosmanoğlu’nun ardından kürsüye çıkan Vali Hasan Basri Güzeloğlu,önce aziz şehitlerimizi anarak başladığı konuşmasında, “Türkiye bugün küresel ölçekte her açıdan iddiasını sürdüren ve bu iddiasını da ülkemizin 100. yılında ilk 10 ekonomiye girmek için adım adım ilerleyen bir ülkedir. Kocaeli bu büyük yürüyüşü zenginleştiren bir şehirdir. Buperspektifle baktığımız zaman geleceğe dönük güven tazeleyenkatkılar sağlıyor. Birazdan ödüle konu olan ödül alacak çalışmaları, üyelerin her birini gönülden tebrik ediyorum” dedi.

 

‘SİZİN İŞİNİZ BİZİM İŞİMİZ’

 

Güzeloğlu, “Yönetim boyutunda ölçek açısından her konuya bakış açımızdanticaret odamızdan başlayarak onların taleplerini dilekleri dinleyerek Ankara nezdinde çözmek noktasında toplantımızı başlattık. Orada söylediğimiz gibi sizin işiniz bizim işimiz. İlimiz, ülkemiz büyüyecek kazanacak. Geleceğimiz bugünden daha güzel olsun. Ödül alanlara ve katılanlara da saygılarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘MÜTHİŞ VE DİNAMİK BİR ŞEHİRİZ’

 

Vali Güzeloğlu’nun ardından konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bu şehir müthiş bir şehir, dinamik bir şehir. Son yıllarda tüm göstergelerde artık Kocaeli İstanbul’un hemen arkasından gelmeye başladı. Mesela ekonomik hacimde 2007’de 4’üncü idi şu anda 2’nci sırada.Bu şehre sevdalı bir kardeşiniz olarak bu şehre hizmet etmeyi çok büyük bir ayrıcalık olarak görüyoruz. Bu kadar dinamik ve bu kadar güzel şehir hizmet etmenin tek gerekçesi sevdalı olmak değildir. Daha fazlasını hak ediyor. En önemli önceliğimiz hak ettiği yatırımları almaya gayret ediyoruz. AK Parti’nin iktidara geldiği 14 yılda 17 milyarın üzerinde ilimize yatırım yaptık. Körfez geçiş köprüsünün sonlarına gelindi. Nisan ayında artık üzerinden araçla geçeceğiz” dedi.

 

‘BAŞLANAN İŞ MUTLAKA BİTİYOR’

 

Sağlıkta Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de ilerleme olduğunu söyleyen Bakan Işık,“Daha önce Farabi hastanesini bitirmiştik. Şimdi Kocaeli Devlet Hastanesi’nin 29 Ekim’de açılışını yapacağız. Gölcük Devlet Hastanemizin ihalesini yaptık. Başlanan iş mutlaka bitiyor. Büyük bir hızla başladığımız yatırımları bitiriyoruz. Kandıra duble yol inşaatına da başlıyoruz. Bilişim vadisinde de hayat başlamış olacak.  Kocaeli sadece kamu yatırımlarıyla ön çıkmıyor. Bilimsel projelerle de ilk sıralara çıkıyor” şeklinde konuştu.

 

‘BÜYÜMENİN FAZLA OLDUĞU BİR YIL OLACAK’

 

“2015 yılı gerçekten bizim açımızdan çok zor bir yıl oldu” diyen Bakan Işık, “AK Parti olarak çok vaatler verdik. Aşari ücreti 100 liradan 1300 e çıkaracağız. Genç girişimcilerimize kadın girişimcilerimize öncülük edeceğiz. Muhtarlarımızın maaşlarını iyileştireceğiz. Seçimin ardından 4 ay geçmesine rağmen bu vaatlerimizin önemli bir kısmını hayata geçirdik. Asgari ücretteki artış direkt piyasaya gelecek. 2015 gibi 2016 da zor geçecek. 2016 esnafımız ve ticaret açısından büyümenin daha fazla olduğu bir yıl olacak” sözlerine yer verdi.

 

‘157 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT’

 

Muhalefet partilerine de eleştiride bulunan Bakan Işık, “Ankara’dan ayrılamayan politikacılar, Sayın Cumhurbaşkanımızın dış ülkelerde gezmesini anlayamamış ve eleştirmişlerdi. Bütün dünya küresel ekonomik pastadan pay almaya çalışıyor. Türkiye 36 milyar dolarlık ihracatını 157 milyar dolarlık ihracata getirdi. İnovasyonun önemini artık Türkiye’de bilmeyen kalmadı.  Pek çok reformu art arda hayata geçirmeye çalışıyoruz. Türkiye AR-GE ve inovasyona daha fazla yatırım yapmak durumundadır. Artık tasarım ofislerini AR-GE merkezli destek kapsamına alıyoruz. Sani ile işbirliği yapan üniversite hocası damga vergisi ödemeyecek” dedi.

 

‘SANAYİ DEVRİMİNİN LOKOMOTİFİ KOCAELİ OLACAK’

 

AR-GE reform paketini hayata geçirdiklerini belirten Işık, “Üretimde karşılaştığımız tüm sorunları da ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Sanayi ekonominin lokomotifidir. Kocaeli de sanayinin lokomotifidir. İnanıyoruz ki 4. Sanayi Devri’nin lokomotifi de Kocaeli olacaktır. Çocuklarımızı küçük yaşta sanayi devrin alıştıracağız. Bütün bunları Türkiye’nin yarınına döşenen taşlar olacak görüyoruz. Bu coğrafya her zaman ayakta kalacak” ifadelerine yer verdi.

 

‘TERÖRLE MÜCADELE İÇERİSİNDEYİZ’

 

Işık sözlerinin devamında, “7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını yanlış okuyan terör örgütü bu ülkeye ne kadar büyük zarar vermeye çalıştığını görüyoruz. Çözüm sürecini başlattık. Ama bölgesel gelişmeler ve 7 Haziran seçiminin sonucunda hemen küresel güçleri harekete geçirdi. Ama çok şükür o gün bugündür terörle çok ciddi mücadele içerisindeyiz. Sivillerin zarar görmemesi için hassasiyet gösteriyoruz. Türk silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz sivillerin zarar görmemesi için canlarını ortaya koyuyorlar” şeklinde konuştu.

 

‘HEDEFİMİZ PARDUS’U YAGINLAŞTIRMAK’

 

Işık, “Kıdem tazminatı konusu Türkiye’nin kanayan yaralarındandır. Kıdem tazminatı fonu kurulmalıdır. Artık modern eğitim anlayışında çıraklığa yer yok. Çıraklık okulları değil ama meslek liselilerin tamamının aktif rol almasını planlıyoruz. Hedefimiz kamuda PARDUS’u yaygınlaştırmak. PARDUS’u ilk devraldığımızda bir çalışan vardı. Şimdi 40’a çıkarmak istiyoruz. Son olarak çalışmalarından dolayı meslek komite üyelerini tebrik ediyorum. Kendilerine hayatları boyunca başarılar diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı. Ardından Bakan Fikri Işık, ödül alanlara ödüllerini tek tek takdim etti.

ÖDÜL ALANLAR

KOMİTE KATILIM ÖDÜLÜ:

8. Meslek Komitesi (Metal ve Makine Grubu)

Yusuf Ziya Uludüz, Fuat Berna, Oktay Erişken, NurdoğanCanıgeniş, Uğur Derviş Dinçer, Tunç Tunaboylu, Ahmet Kösemen

KOMİTE ORGANİZASYON ÖDÜLÜ:

15. Meslek Komitesi (Bilişim, Eğitim ve Büro Malzemeleri Grubu)

Mehmet Akif Şen, Yusuf Koçak, Yıldırım Yılmaz, Fatih Ekinci, Sedat Yazıcı, Handan Kümeli, Tahsin Koçyiğit

KOMİTE ÖNERİ ÖDÜLÜ:

17. Meslek Komitesi (Nakliye ve Seyahat Acenteliği Grubu)

Halil Baylam, Mustafa Tırpan, Ali Polat, İbrahim Küçük, Sedat Köse, Musa Karabalık, Ahmet Utaş

PROJE ÖZEL ÖDÜLÜ:

EĞİTİM VE DANIŞMANLIK KOMİSYONU

Mikail Kayacı, Yusuf Koçak, Yıldırım Yılmaz, Bahattin Karaaslan, Hüseyin Cahit Akyol

KOMİSYON ÖZEL ÖDÜLÜ:

FUAR, KÜLTÜR, TURİZM VE SANAT KOMİSYONU

Alp Kayalar, Cafer Kozluca, Fuat Berna, Volkan Yılmaz, Yusuf Ziya Uludüz, Mehmet Kaya, Murat Barış

 

Son Güncelleme: 31.01.2016 21:38
Anahtar Kelimeler:
KOTOFİkri Işık
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner554

banner482