banner608
banner609
29 Mart 2016 Salı 13:08
Mesele birkaç bar değil hala anlayamadınız mı…
banner610
Gezi direnişi sırasında ünlü sanatçı Mehmet Ali Alabora’nın “Mesele iki ağaç değil sen hâlâ anlamadın mı!” cümlesi yazılı bir twit vardı, hepiniz hatırlasınız. Dönemin başbakanının “Beni yiyecekler” paranoyasıyla yandaş korosuna ezberlettiği “Meseleleri ağaç değil, iktidara darbe yapmak” söylemine dönüşmüştü.
Evet, o günlerde mesele sadece bir kaç ağaç değildi, mesele memleket meselesiydi… O günler geldi geçti ve “birkaç ağaç” İzmit’te şimdi “birkaç bara” meselesine geldi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan tramvay projesi hala çok tartışılıyor. Gerçekten İzmit’te böyle bir tramvay gerekli mi değil mi tartışması bir yana İzmit’in sosyal ve kültürel yaşamına vuracağı darbe asıl tartışma konusu oldu.

Sekapark’tan Otogar’a kadar uzanacak olan toplam 7 kilometrelik hat boyunca bazı binalar yıkılacak. Ve ne tesadüftür ki yıkılacak olan binaların büyük çoğunluğunda eğlence merkezleri bulunuyor.

Proje ortaya çıktı, binalar için yıkım kararı alındı. İşletme sahipleri ise kendilerine yeni bir yer arayışına girdiler. Öyle ya, siz onların ekmek teknelerini gasp ediyorsunuz, gereğini de yerine getirmezi lazım. Sosyal belediyecilik bunu gerektirir.
Bölgede faaliyet gösteren eğlence merkezi işletmecileri ve çalışanlarının kurduğu kısa adı KEYDER olan Kocaeli Eğlence Yeri Yatırımcıları Derneği, faaliyet gösterecekleri yeni bir yer arayışına girdi. Yapılan çalışmalar sonrası Ömer Türkçakal Bulvarı’nın sahil kesiminde bir yer bulundu. Bu yer için önce Büyükşehir Belediyesi’nde söz alındı. Onlara, “projenizi hazırlayın gelin” denildi. Onlarda projeleriniz hazırladıkları Büyükşehir Belediyesi’nin kapısını çaldılar. Aldıkları cevap ise “Orası olmaz”…
Peki neden orası olmaz… Birincisi söylenmeyen gerçek, çünkü oranın rantı büyük. Yarın bir gün yandaş bir işadamı isterse verememezlik edilemeyecek bir alan. İkincisi ise “kıyı kenar kanunu”… Neydi şu meşhur “Kıyı kenar kanunu”, sıkça duyarız ya sahil kenarlarına tartışmalı her hangi bir yapı yapılacağı zaman… Kıyı kenar kanunu, denize belli bir mesafede yapı yapılamayacağını yasaklayan kanundur. Yasa ile belirlenen ölçülerin dışında sahil kemsine her hangi bir yapı yapılamaz.
Ne kadar güzel değil mi, bu kanunda denizlerimiz korunuyor. Ama biz o kanunu başka bir yerden daha hatırlıyoruz. Büyükşehir Belediye binasının şu anki binaya taşınma sürecinde inşaat faaliyeti sırasında gelen eleştirilere Karaosmanoğlu tarihe geçecek bir sözle cevap vermişti, “yerim kıyı kenar kanunu”… İşte bizlerin kıy kenar kanunu bu. Yasa net ve tartışılamayacak kadar belirgin olmasına rağmen kişiye göre uygulanır oldu hep. Büyükşehir ve yandaşlara gelince başka, sıradan vatandaşa ise başka uygulanır oldu hep. Mesela eğlence merkezi sahiplerini “kıyı kenar kanunu” diye verilmeyen bölgede olların projelinden daha büyük, daha şaşalı yapılar var. Koskoca bir otel inşaatı devam ediyor aynı bölgede, yada yılladır fay hattının üzerince faaliyet göstere kafe bile var. Onlar da muhtemelen “yerim kıyı kenar kanunu” dedi, Büyükşehir Belediyesi’de afiyet olsun dedi.
Büyükşehir Belediyesi neden hala eğlence merkezi işletmecilerine hala bir yer göstermiş değil, İzmit’te o bölge dışında başka iş yapacakları yer de yok. Yani yıkım, onalar için bitiş anlamını taşıyor.

Peki neden bu kadar düşman AKP’liler eğlence merkezlerine? “Çünkü onlar eğlenmekte ne anlar” gibi anlamsız ve provakatif bir cümle ile açıklanamayacak kadar derin bir konu bu.
AKP, İzmit’te yerel yönetimleri kazandıktan sonra kapan işletme sayısına baktığınızda onlarca alkolü mekanın yok edildiğini görüyoruz. Bir zamanlar Fuar alanında böyle eğlence merkezleri vardı. İnsanlar özellikle yaz günleri bu mekanlara günü yorgunluğu atar, eğlenir evine dönerdi. Ne bir olay çıkar nede kargaşa. Bazıları diyor ki, o günlerde alkollü mekanlar yüzünde fuar alanına gidilemiyormuş, kokuyorlarmış... Bu diyen zevat, sen geldin de biri seni kovdu mu? Sen şimdi gidiyor musun peki fuara? Lunaparkın dışında fuarda yapılacak bir şey kaldı mı? Asıl şimdi kokuyor insan hava karardıktan sonra fuara gitmeye… 
 Fuar alanının yok edilmesini ardından eğlence merkezleri şimdiki faaliyet gösterdikleri alana sıkışıp kaldı, çünkü onlara başka bir yer göstermediler. Pek çok mekan dar bir alan sıkışıp kaldı.
Münferit birkaç olayın dışında çok fazla olayda yaşanmadı bölgede. İzmit’teki adli olayları incelerseniz eğer İzmit’in en muhafazakar bölgesinde bir yaşan olay, Barlar Sokağı’nda yaşanan adli olaydan daha azdır. Burada biz gazetecilerinde büyük suçu var. Bölgede yaşan en küçük olayı bir abartarak yazdık. Küçük bar kavgalarını bile manşetten verdik. Toplumun gözünü ister istemez o bölgeye çektik. 
Onlar bu yerleri hep kötülük merkezi olara gördü. Hep tuh kaka oldu bu yerler. Bu yerler müzik var, bu yerler eğlence var, bu yerlerde hoş sedalar, sohbetler, arkadaşlıklar var. Bu yerler aşk var aşk…
İşte geldik asıl düşman olanların düşmanlık sebebine, çünkü siz oradan beslemezsiniz. Oradaki insanlar üzeriden menfaat sağlayamazsınız. Tabiri caizse size oradan ekmek çıkmaz. O zaman “vurun kellesini” diyeceksiniz tabi. 
Peki sonra ne olacak? Hayat boşluk tanımaz, sizin yok ettiğiniz güzide mekanlar yarın karşınıza metruk yapılar içinde birkaç kişinin toplanacağı sağlıksız ve kuralsız mekanlar meydana getirecek. Kaçakçılık artacak ve insanlar içtikleri içkin ne olduğu bilmeden tüketecek. Geçtiğimiz aylarda onlarca insanın kaçak içkiden hayatını kaybettiğini izledik haberlerde. Şimdi siz İzmit’te bunun önünü açmayacak mısınız?
Şimdi siz yıkıp yok edeceksiniz bu yerleri, sonrada gönül rahatlığıyla, “oh, insanların ekmeğinden, eğlencesinden ettik” deyin rahat rahat uyuyacaksınız ya, vicdanınız rahat olacak mı?
Şunuda biliyoruz ki, şimdi bu barların yıkılmasına alkış tutan insanların çoğu evinde orada burada içki tüketiyor. Korkmayın, cesaretli olun, gelin oturun o eğlence merkezlerine o insanlarla kadeh tokuşturun…
Peki ya siz İzmitliler, bu duruma sessiz kalmayı mı tercih edeceksiniz?
Bu yazıyı okuyup bizi halkı kışkırtmakla suçlayacak olanlara kısa bir notumuz var; “Mesele birkaç bar değil, biz bunu anladık lütfen sizde anlayın”…
Son Güncelleme: 30.03.2016 12:42
Anahtar Kelimeler:
İzmitKocaeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim güçlü 2016-03-29 14:05:07

yazarının kimliği belli değil, içeriği, eksiklerine rağmen yerden göğe haklı, ağzına,kalemine sağlık; kendimize sormamız gereken! bu adamlara yüklenilmesinin gerçek sebebi sölenenlermi?

Avatar
Serkan 2016-03-29 22:40:52

Ben yaptım oldu zihniyeti bu şehri ve hatta bu ülkeyi meşalesiz bir kuytu karanlığa itiyor.. Akıllar tutulmuş... Din bezirganları, yasal işletmeleri günah kapsamına sokup yoksullaştırdıkları ve zihniyetlerini körleştirdikleri

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482