banner651
banner649
banner638
11 Aralık 2015 Cuma 11:31
Mahkeme “usulsüzlüğü” kabul etti ama…
banner610

Yaklaşık 2 yıldır süren Kent Konut davası dün sonuçladı. Dava sonuçlandı sonuçlanmasına ama verilen karar daha çok tartışılacak cinsten. Kent Konut lükd proje kapsamında Yuvam Akarca’da Yıldız Konutları adı altında bir proje hazırlamış ve ihaleye çıkmıştı. İhalede en düşük teklifi 74 milyon 200 bin lira ile Haldız İnşaat verdi. Ancak Ankara firması olan ORAKA İnşaat, Haldız İnşaat’ın teklifinin aşırı düşük olduğunu ileri sürerek Kamu İhale Kurumu’na itirazda buldu. Kamu İhale Kurumu’da, ORAKA İnşaat’ı haklı bularak, ihaleyi Haldız İnşaat’tan alarak 88 milyon 865 bin lira teklif veren ORAKA İnşaat’a verdi. 

 

İşte bu noktadan sonra asıl oyun başladı. İhaleyi alan Oraka İnşaat, Kent Konut’la sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Yıldız Konutları’nın inşaat işini Haldız İnşaat’a devretti. Devir işlemide Oraka İnşaat’ın teklif ettiği 88 milyon 865 bin lira üzerinden yapıldı. Bu devir işleminden Haldız İnşaat’a fazladan 14 milyon 665 lira ödeme yapılmasının yolu açıldı. Bu süreç devam ederken Oraka İnşaat’ın sahibi teknik takibe alındı. Yapılan inceleme ile ihalenin anlaşmalı olarak Haldız İnşaat’a devredildiği ortaya çıkmış oldu.

 

Konu ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Haldoız İnşaat’ın sahibi Macit Haldız, ORAKA İnşaat’ın sahibi Halil Tuncay Altunsu, her iki şirketin bazı çalışanları ile Kent Konut yöneticileri polis tarafından gözaltına alınıp sorgulandı. Soruşturma kapsamında 19 kişi hakkında iddianame hazırlanarak ve Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Ticarete hile karıştırma, ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik suçlamalarıyla açılan davada, Macit HALDIZ (Haldız İnşaat’ın sahibi), Tacettin Gür (Haldız İnşaat Genel Müdürü), Hüseyin Haldız (Macit Haldız’ın Yeğeni), Halil Tuncay Altunsu (Oraka İnşaat’ın Sahibi), Ersoy Çiftçi (Oraka İnşaat’ta Müdür), Ersin Yazıcı (Eski Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri), Adnan Bilgiç (Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörü), Gökmen Mengüç (Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı), Kadir Kandemir (Kentkonut’ta Görevli), Ali Alp Arslan (Kentkonut’ta Görevli), Erhan Coşan (Kentkonut’ta Görevli), Fatih Yürük (Kentkonut’ta Görevli), Tahir Akman (Kentkonut’ta Görevli), Hayati Yılmaz (Kentkonut’ta Görevli), Dursun Reyhan (Kentkonut’ta Görevli), Yalçın Özön (Kentkonut’ta Görevli), Çiğdem Yılmaz (Kentkonut’ta Görevli), Halim Tekkeşin (Nuh Çimento’da Görevli), Bayram Yıldırım (Nuh Çimento’da görevli)’ın yargılanmasına başlandı.

 

Ayrıca dava kapsamında Haldız İnşaat’ın Nuh Çimento’dan aldığı iş bitirme belgesinin de sahte olduğu ortaya çıkmış, bununla önce Körfez Adliyesi’nde dava açılmış, daha sonra bu dava Kent Konutdavası ile birleştirilmişti.

Kent kamuoyunda uzun süre konuşulan bu dava dün sona erdi. Yargılanan 19 kişiden 12’si berat etti 7 sanık ise 1’er yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezası alana 7 sanığın devir işleminin usule uygun yapmadığı, teminat mektubunu irat kaydetmemeleri ve görevlerini kötüye kullanmaları gerekçe gösterildi. Yani mahkeme Yıldız konutları ihalesinde “usule uygun” hareket edilmediğini kabul etmiş oldu.

 

Şimdi ise sıra asıl sorulması gereken sorularda;

 

Mahkeme devir işleminin usulsüz olduğuna karar vermesine rağmen, asıl işin başında olan Kent Konut Yöneticileri  ve AKP’li Haldızlara ceza vermek yerine nenen gariban personel cezalandırıldı?

 

Ortada bir suçun olduğuna mahkeme karar verdi ama bu suçu işlediğine kanaat getirilen personelin kendi başlarına hareket edemeyecek konumda oldukları, emir verilmenden tek bir çizgi bile çekemeyecekleri gerçeği göz ardı edildi?

 

Mahkemenin de kabul ettiği usulsüzlük sebebiyle Haldız İnşaat’a ödenen 14 milyon 665 liranın neden hesabı sorulmadı?

 

Sahte iş bitirme belgesi ile ihaleye girmek suç değil mi? Haldız İnşaat neden bu durumdan da suçlanmadı?

 

Suçun olduğu kabul ediliyor, ancak bir tarafa ceza veriliyor diğer taraf ise beraat ettiriliyorsa ortada çok ciddi bir sıkıntı var demektir.

 

Bu dava daha çok konuşulacak…

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner643

banner644

banner645

banner646

banner639

banner640

banner641

banner642

banner647