banner729
banner598
13 Kasım 2017 Pazartesi 16:35
Maaşlarımız 2017 başına geriledi
banner728

2018 takvim yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne(TBMM) sevk edilmesinin ardından Büro Emekçileri Sendikası(BES) Şube Başkanı Gülüzar Ateş sendika binasında bir basın açıklaması gerçekleştirerek bütçe hakkındaki çekincelerini ve taleplerini dile getirdi. Basın açıklamasında Ateş’in yanı sıra BES Şube Mali Sekreteri Kamil Yüce ve Şube Sekreteri Yılmaz Karstarlı’da yer aldı. Basın açıklamasını gerçekleştiren BES Şube Başkanı Gülüzar Ateş, “Gelir dağılımında adaletin sağlanması, emekçilerin insanca bir yaşam sürdürebilmelerine yetecek ücret verilmesi, vergide adalet sağlanması, temel kamu hizmetlerinin ücretsiz olması, ek ödemelerin emekli aylığına esas kazanca dahil edilmesi, kamusal emeklilikte tasfiyenin durdurulması gibi talepler emekçilerin öncelikli talepleridir. Türk-İş Konfederasyonunun Ekim 2017 dönemine ait açıkladığı; açlık sınırı (dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken aylık gıda harcaması tutarı) bin 544 TL, yoksulluk sınırı (gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık vb. İhtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı) 5 bin 30 TL’dir” ifadelerini kullandı.

MAAŞLARA EK ZAM TALEP EDİYORUZ

Sözlerine devam eden, “Hükümetle Memur-Sen arasında imzalanan 2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme sürecinde mutabakata varılan yüzdelik zamlar gerçeklikten uzaktır. Ocak ayında verilecek yüzde 4’lük zam, daha ele geçmeden erimiş, Temmuz ayında yapılacak yüzde 3 buçukluk zam ise vergi dilimi vasıtası ile geri alınmaktadır ve kamu emekçilerinin maaşları reel olarak gerilemeye devam etmektedir. İmzalanan toplu sözleşme, zammı bir tarafa bırakın, 2017 yılı kayıplarımızın dahi karşılaması için yeterli değildir. Açıklanan enflasyon rakamları, hükümetin koyduğu vergi artışları, akaryakıt ve temel tüketim mallarına gelen zamlar dikkate alındığında, maaşlarımız 2017 başına gerilemiştir. Bu nedenle bütçe kanununa eklenecek bir madde ile ek zam talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

GEÇMEDİĞİMİZ KÖPRÜNÜN PARASI

Ateş sözlerini, “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Vergisini düzenli ödeyene indirim bizden” sloganıyla uygulamaya başladığı yüzde 5 vergi indirimi yukarıdaki tablo dikkate alındığında trajikomiktir. Bir takvim yılı içerisinde elde ettiği geliri bir yıl sonra iki taksit halinde ödeyenlere yüzde 5 vergi indirimi yapılırken, her ay eline bile geçmeden kaynaktan kesilerek vergisini peşin ödeyen emekçiler yine adaletsiz bir uygulamayla karşı karşıya kalmaktadır. Vergi dilimi ucubesine takılarak gelir kaybı yaşamak istemiyoruz, biz de vergi indiriminden yararlanmak istiyoruz. Emekçinin vergileri peşinen kesilirken, sermayenin vergi ödememek için; Alınan vergiler halka yol, su, elektrik olarak dönüyor” söyleminin geçerliliği kalmamıştır. Geçmediğimiz köprünün, gitmediğimiz hastanenin parasını ödemek istemiyoruz” şeklinde sürdürdü.

NEDEN GSM ŞİRKETLERİNE AF GETİRİLİYOR?

Ateş devamında, “Maliye Bakanı, Orta Vadeli Program ve Bütçe ile ilgili açıklamalarda bulunurken, vergi artışlarını ve zamları, jeopolitik nedenlerle ve savunma giderlerinin arttırılma ihtiyacıyla açıklamış, dışarıdan borçlanma yerine vergi ve zamlarla Bütçe Açığını kapatma yoluna gideceklerini belirtmişti. Ancak Mecliste görüşülmekte olan Torba tasarıya eklenen bir madde ile GSM şirketlerinin cezaları silinmektedir, devlet alacaklarından vaz geçilmektedir. O zaman soruyoruz: Madem vergilerle bütçe açığını kapatacaksınız; neden GSM Şirketlerinden 5 milyarı bulan ceza ve devlet alacaklarına torba tasarıda af getiriyorsunuz? 2018 bütçe yasa tasarısında da kadınların ekonomik kaynaklara, kamusal hizmetlere, istihdama, eğitime, sağlığa ve sosyal koruma haklarına eşit erişimi göz ardı edilmektedir” dedi.

EMEKÇİYİ DAHA ÇOK EZME TASARISI

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren değil, dikkate alan ve bu eşitsizliği giderecek bir bütçe istiyoruz diyen Ateş, “Kamuda 49 bin 873 engelli kamu çalışanı bulunmakla birlikte, halen 13 bin 441 de engelli kontenjan açığı bulunmaktadır. Hem çalışma yaşamında hem de toplumsal yaşamda 9 milyondan fazla engelliyi gören bir bütçe istiyoruz. Daha önce gündeme gelen ve tepkiler üzerine, zeytinlik ve meraları imara açan yasa tasarısını geri çeken hükümet, meclise sunduğu torba yasada meraları riske atan maddeyi değiştirmeden tekrar koydu. Torba tasarı, bütçe açığını, betonlaşmayı ve silahlanmayı finanse etme adına, doğayı daha çok talan etme, halkı emekçiyi daha çok ezme tasarısıdır. Bu torba tasarı emekçiyi değil rantçıyı, doğayı değil betonu savunan tasarıdır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner630

banner328

banner599

banner733

banner482