banner608
banner597
banner609
23 Kasım 2015 Pazartesi 10:53
Lüks araç almak için neler yapmışlar neler!
banner610

Kamudaki araç kullanımıyla ilgili ilke kararlarını açıklayan Başbakanlık Etik Kurulu, devlet kurumları ve belediyelerin lüks araç temini konusunda mevzuat dışına çıktığı uyarısında bulundu. Bu konuda başvurulan hileleri tek tek sıralayan kurul, ayrıca lüks araç kullanımının köylere kadar indiğine dikkat çekti.

 

KAMUDA LÜKS ARAÇ KULLANIMI TAŞRADA DA YAYGINLAŞTI
Zaman'da yer alan habere göre, Başbakanlık Etik Kurulu, devletteki araç saltanatının hilelerine karşı önlem alınmasını istedi. Kamu kurumlarında araç kullanımı ile ilgili alınan ilke kararlarını açıklayan Kurul, kamu kurumları ile belediyelerin kanun ve genelgelere rağmen lüks araç temini konusunda hilelere başvurduklarını vurguladı. Lüks ve pahalı araç furyasının kurumların taşra teşkilatlarına kadar indiğine işaret edildi.

 

KAMUYA TAŞIT ALIMI İÇİN HARCANAN PARA 10 KAT ARTTI
Bütçe verilerine göre, bu yılın ilk 8 ayında kamuya taşıt alımı için harcanan para geçen yılın aynı dönemine göre 10 kat artarak 628 milyon 549 bin liraya çıktı. Aynı dönemde kamuya taşıt kiralama için ise 264,7 milyon lira ödendi.

 

LÜKS MAKAM ARACI MERAKI HER KURUMDA


Kurul, kendisine intikal eden başvurular ve medyada yer alan haberlere de değindi. Bunlarda, bazı belediye başkanları, valiler, rektörler, kurum başkanları ile üst yöneticilerin lüks, pahalı ve gösterişli makam araçları kullandıkları yönünde iddialar yer alıyor. Kamu yönetiminde şeffaflık, hesap verebilirlik, savurganlık ve israftan kaçınma, kamu faydasına uygun olarak kaynakları etkin ve verimli kullanma gibi temel etik değerler açısından çeşitli sorunlar ortaya çıkardığı ifade edildi. Etik Kurul tarafından kamu görevlilerine halkın güvenini zedeleyen, kamu kaynaklarının israf edilmesine ve savurganlığa yol açan lüks araçların hangi yollarla edindiği de tek tek aktarıldı.

 

İŞTE O HİLELERDEN BAZILARI

1- Belediye şirketi üzerinden başkana araba: Belediyeye ait şirketlerin mevcut kanuna tabi olmadığı gerekçe gösterilerek, şirket üzerinden araç alımı yapılıyor. Bu şirketlerin bazen banka kredisiyle aldığı araçlar belediye başkanlarına tahsis ediliyor. Bu şirketler genelge kapsamına tahsis edilmeli.

 

2- Düşük getiriye karşılık bankadan araç tahsisi: Bazı kamu kurumlarının yöneticileri, kamu bankalarında tutmak zorunda oldukları kuruma ait para karşılığında, bu bankalarla protokoller veya sözlü mutabakat çerçevesinde lüks ve pahalı makam araçları temin ediyor. Bazı yöneticiler, lüks makam aracının kamu bankası tarafından kendisine tahsis edilmesi karşılığında, kuruma ait paranın vadeli mevduata yatırılan kısmının nemalandırılmasında daha düşük faiz oranı uygulanmasını kabul ediyor veya vadesiz hesapta tutulan kuruma ait mevduat oranını artırıyor. Bu durum da kurumu zarara uğratıyor.

 

3- Köye hizmet götürmek yerine valiye lüks araç: Taşra teşkilatlarında, il özel idaresi bütçesi, köylere hizmet götürme birliği bütçesi, sulama birliği bütçesi, sosyal yardımlaşma dayanışma vakfı bütçesi ve benzeri mahalli bütçe kaynakları suiistimal edilerek lüks ve pahalı araçlar satın alınmak suretiyle bazı vali, kaymakam veya yerel yöneticilere tahsis ediliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482