banner608
banner597
banner609
18 Ağustos 2015 Salı 19:42
Kuşkan o bildiriye neden imza atmadı?
banner610

 

 

Kongrelerde seçilerek il başkanı olmuş ancak daha sonra çoğu değişmiş il başkanları, aynı zamanda mevcut Kurultay delegeleri olarak bir araya geldi. 44 ili kapsayan bu buluşmada, CHP’nin 7 Haziran seçimlerinde doğru projelere rağmen beklenen başarıyı elde edememesinin nedenlerine değinildi.

 

CHP’nin Koalisyon sürecini iyi yönetemediklerini düşünen seçilmiş il başkanları ve hali hazırdaki Kurultay delegeleri, erken seçim halinde aynı yapıyla hiçbir şey değiştirmeden başarı elde edilemeyeceğini savunan ortak bir bildiriye imza attı. Bu bildiride Kocaeli’nin seçilmiş eski il başkanı ve Kurultay delegesi olan Yalçın Kuşkan’ın imza atmaması ise dikkat çekti.

 

Bilindiği gibi Kuşkan, Kocaeli’deki politikasını Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yakın olduğu imajıyla sürdürmüş, ancak milletvekilliği listesinde sıralamaya alınmamıştı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve parti üst yönetimi tarafından üstü çizilen Yalçın Kuşkan’ın muhalif yapıya katılmaması, Kılıçdaroğlu ile aralarındaki buzların eridiği intibası yarattı. 44 seçilmiş il başkanının Ankara’da bir araya gelerek yayınladıkları bildiriye Kılıçdaroğlu’nun tavrı ise merak konusu.

 

44 İlin seçilmiş il başkanları ve Kurultay delegelerinin yayınladıkları bildiri şöyle:

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin son olağan kongrelerinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan il başkanları, 17 Ağustos 2015 tarihinde Ankara’da Park Oteli Toplantı Salonu’nda yaptığımız toplantıda partimizin genel durumunu görüşerek, aşağıdaki bildirinin yayınlanmasına karar verdik.

  Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi’nin olağan kongrelerle seçilmiş son il başkanları ve aynı zamanda mevcut kurultay delegeleri olarak ülkemizin ve partimizin içinde bulunduğu durumla ilgili görüş ve düşüncelerimizi, tümüyle partimizin geleceği ve çıkarları adına ve tamamen yapıcı bir katkı sunma amacıyla parti tabanımız, örgütümüz, Genel Merkez yöneticilerimiz ve kamuoyuyla paylaşma kararı aldık.

 

Sağduyu sahibi herkesin gözlemlediği ve kabul ettiği üzere ülkemiz AKP iktidarı eliyle hızla sonu belirsiz bir maceraya ve daha açık bir deyişle bir felakete doğru sürüklenmektedir. On üç yıllık AKP iktidarında devletimizin “Kurucu Felsefe” ve anayasal sistem tarafından belirlenen tüm nitelikleri ortadan kaldırılma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış, yolsuzluklar ve hukuksuzluklar hayatın her alanına egemen olmuş, toplumsal barışımız bozulmuş, Cumhuriyet’in tüm kaleleri zapt edilmiş, geriye son bir kale, son bir umut kalmıştır. Bu son kale, bu son umut aynı zamanda Cumhuriyetimizi de kuran Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

 

AKP iktidarını çok büyük ölçüde yıpratan koşullar altında gidilen 7 Haziran genel seçimlerine CHP iktidar hedefiyle girmiş, ancak çeşitli toplumsal kesimlerin ekonomik sorunlarına çözüm getirmeyi amaçlayan iyi niyetli seçim kampanyasına karşın, üstelik iktidar partisi 10 puan kaybetmişken, ana muhalefet partisi olarak bir önceki genel seçimlere kıyasla 1 puan kaybetmiş ve maalesef %25 civarında bir oy alabilmiştir.

 

Bu sonucun kuşkusuz birçok açıklaması olabilir ve tartışılabilir ancak hiçbir şekilde bir başarıdan söz edilemez. CHP son üç seçimde aldığı %25’ler civarındaki bir oy oranını yeterli bulacak ve başka partilerin başarısını kendi başarısı sayabilecek bir parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin tek ve ana hedefi iktidar olmaktır.

 

İçinden geçtiğimiz süreçte AKP yeniden tek başına iktidar olabilmek için halkın iradesini yok saymakta, ülkeyi kaosa sürüklemek pahasına erken bir seçime sürüklemektedir. O zaman sorulması gereken asıl soru erken seçime kadar geçecek 3 ay gibi kısa bir süre içinde CHP’nin bu oyunu bozacak oy sıçramasını nasıl gerçekleştirebileceği sorusudur. Aynı şeyleri yaparak farklı şeyler beklenemeyeceğine göre, 7 Haziran seçimlerinde test edilen, ancak %25 oy alabilen ve iktidar olabileceğine ilişkin psikolojik bir oy eşiğini geçemeyen bir partinin hiçbir şeyi değiştirmeden seçime girmesinin istenilen başarıyı getirmesi beklenemez.

 

Dolayısıyla CHP’nin en kısa zamanda kendisini halkın umudu haline getirecek bir silkinmeye ihtiyacı vardır. Bu partiye yürekten bağlı ve bu bağlılığı partinin her kademesindeki emekleriyle kanıtlamış parti emekçileri olarak bizlerin partinin bu sıçramayı başarabileceğine inancımız tamdır ve başarı için yapılması gerekenler bellidir.

CHP’nin tüm toplumsal kesimlere yönelik vaatlerine rağmen 7 Haziran seçimlerinde istenilen başarıyı yakalayamamasının temel nedeni topluma heyecan, umut ve özellikle güven verecek yönetim anlayışından yoksun olması, dolayısıyla yeterince inandırıcı olamamasıdır. Seçmen vaatleri çekici bulmuş ancak mevcut CHP yapılanmasının bu vaatleri gerçekleştirebileceğine maalesef inanmamıştır.

 

Türkiye’nin en yetkin ve en donanımlı insan kaynağı potansiyeline sahip partisi olan CHP bir türlü bu ortak aklı harekete geçirmemekte, bu potansiyeli yönetim kadrolarına taşımamakta, seçmeni heyecanlandırabilecek dürüst, güvenilir, yetişmiş kadrolarından yararlanmamakta, bunun yerine Sağ’dan oy alabilme adına sağ kadrolara yönelmektedir.

 

Özellikle son yerel ve genel seçim, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı seçim süreçleri ve koalisyon görüşme süreci maalesef iyi yönetilememiştir.

 

Ülkemiz çok zor günlerden geçmektedir. Toplumsal huzur bozulmuş, yeniden kan akmaya başlamıştır. Bu sorunu ancak CHP çözebilir, barış ve kardeşliği ancak CHP sağlayabilir. Bu nedenle CHP’nin mutlaka iktidara gelmesi gerekir.

 

Toplumda geleceğe ilişkin bir umutsuzluğun egemen olduğu, partililerimiz ve tabanımızın hayal kırıklığı yaşadığı yadsınamayacak bir gerçektir. Bu yılgınlık ve umutsuzluğun mutlaka bir an önce giderilmesi gerekmektedir.

Önümüzde ülkemizin kaderinin belirleneceği hayati bir erken seçim vardır. CHP bu seçime mutlaka yeni bir ruh, yeni bir heyecan, yeni bir rüzgâr ve yeni bir yapıyla girmelidir. Partiyi seçime götürecek Parti Meclisi ve MYK gibi partinin en üst organları partinin geleceğini her şeyin önünde tutacak, CHP’nin ruhunu ve özünü yansıtacak, partinin temel dinamiği olan örgütleri temsil edecek bir yapıya kavuşturulmalıdır.

 

Bu nedenle, Cumhuriyet Halk Partisi’ni tüm ülkede ve halkımızda umut, heyecan ve güven yaratabilecek, örgütlerimizi motive edebilecek, partinin sol, sosyal demokrat, halkçı ve devrimci çizgisini öne çıkaracak, tümüyle yenilenmiş bir yönetim yapısına kavuşturmak için gerekli eylem ve uygulamaların acilen hayata geçirilmesi yaşamsal önem taşımaktadır.

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin olağan kongrelerle seçilmiş son il başkanları ve aynı zamanda mevcut kurultay delegeleri olan aşağıda isimleri olan bizler partimizi yukarıda tanımlanan yönetim yapısına kavuşturma amacıyla yapılacak çalışmaları yürütmek üzere oy birliği ile bir Yürütme Komitesi’ni görevlendirmiş bulunmaktayız.

Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi

 

Yaşasın özgür, bağımsız, laik ve demokratik Türkiye

 

BİLDİRİDE İMZASI OLAN SON OLAĞAN KONGRELERDE SEÇİLMİŞ VE KURULTAY DELEGESİ OLAN İL BAŞKANLARI

 

1.            ADIYAMAN        ZAFER ERSOY

2.            AFYON YALÇIN GÖRGÖZ

3.            AĞRI BİROL ÖZTÜRK

4.            ANKARA              ZEKİ ALÇIN

5.            ARDAHAN          İLİMDAR SENEM

6.            ARTVİN SELİM BİLGİN

7.            AYDIN   BARKAN KALINOMUZ

8.            BALIKESİR           MUZAFFER MAVUK

9.            BARTIN                C. SELİM KARAKAŞ

10.          BİLECİK ALİ ÇAĞATAY KARAAHMET

11.          BOLU    FÜGEN KARA

12.          ÇORUM               CENGİZ ATLAS

13.          DİYARBADIR      MUZAFFER SAYIN

14.          DİYARBAKIR       HAŞİM ÖZKOYUNCU

15.          ELAZIĞ ÜNSAL KARATEPE

16.          GİRESUN             EŞREF KARAİBRAHİM

17.          GÜMÜŞHANE   SAİT ÖZDAMAR

18.          HAKKARİ             MEHMET BAŞ

19.          HATAY  SERVET MULLAOĞLU

20.          ISPARTA              VEDAT ŞENOL

21.          KARABÜK           BAYRAM KARADAĞ

22.          KARAMAN         MUSTAFA KAĞNICI

23.          KASTAMONU M.SALİH KARASALİHOĞLU

24.          KIRIKKALE ZİYA KAVLAK

25.          KONYA CUMHUR KOYUNCU

26.          KÜTAHYA            MEHMET AKİF GÜN

27.          MANİSA              CAHİT KAPLAN

28.          MERSİN FARUK MEHMET AKAR

29.          MUĞLA               MUSTAFA ÖZTÜRK

30.          NİĞDE  ÜNAL BAYKAN

31.          ORDU   OSMAN GÜNGÖR

32.          RİZE       MEHMET HİKMET ASLANKAYA

33.          SAKARYA            ECEVİT KELEŞ

34.          SAMSUN             MEHMET ATALAY

35.          ŞANLIURFA        MURAT YAZAR

36.          TEKİRDAĞ           RECEP PALABIYIK

37.          TRABZON            YAVUZ KARAN

38.          TUNCELİ              KEMAL BOZKURT

39.          UŞAK    BÜLENT HORASAN

40.          YOZGAT               ONUR KAYTAN

41.          ZONGULDAK     HALİL FURAT

42.          ADIYAMAN        ABDULLAH ERDEM

43.          BURDUR OSMAN ERÇİFTÇİ

44.          ERZURUM          UMUT GÜNGÖR

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner354

banner328

banner596

banner599

banner482